Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo tiskem
17. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Inspirativní osvětlení ze zahraničních veletrhů 

Příslušenství osvětlovacích soustav
Na osvětlení provozu lze šetřit s minimem investic
Maxos fusion – nový rychlomontážní systém Philips
Inteligentní řešení DALISYS® pro řízení osvětlení

Aktuality

Trendy chytrého řízení budov, energetiky a měst aneb Čtvrtá průmyslová revoluce nejenom v průmyslu Přednáška Ing Jaromíra Klabana se uskuteční ve středu dne 19. 4. 2017 ve 14 hod v…

Češi chtějí bydlet lépe – návštěvnost jarních veletrhů o bydlení stoupla o čtvrtinu Výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech bylo v minulých dnech nabité k prasknutí. Téměř…

Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů Stovky českých i zahraničních společností se představí na největším jarním souboru…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

Více aktualit

Inspirace pro svítidla z matériO v Praze

Kdo hledá inspiraci v nových materiálech pro výrobu stínidel nebo celé konstrukce svítidel, ten by měl navštívit hodnotný a přehledný depozit materiálových vzorů v Praze-Břevnově.

Společnost Happy materials se stala účastníkem grantu Evropské unie v rámci programu Leonardo da Vinci – Transfer of Materials Library, který je deklarován jako podpora celoživotního vzdělávání. Díky tomu mohlo být 5. dubna 2011 v Praze slavnostně otevřeno nezávislé informační centrum v oblasti inovativních materiálů a technologií zpracování – Knihovna matériO. Po Paříži, Antverpách a Barceloně vzniklo letos toto zajímavé informační centrum s knihovnou materiálů také v Praze a Bratislavě.

Centrum matériO

Zcela první knihovna s depozitem vzorků materiálů vznikla před deseti lety v Paříži. Jejím záměrem nebylo shromáždit pouze všechny existující materiály, nýbrž sestavit škálu inspirativních a nových materiálů. Ty by měly být zajímavé pro architekty, interiérové a produktové designéry, scénografy, módní návrháře, výtvarné a multimediální výtvarníky, rovněž i pro grafiky. Měla být tedy určena pro všechny tvůrčí pracovníky, kteří hledají inspiraci a informace. Nové centrum matériO tvoří rozsáhlá, přehledně uspořádaná knihovna s depozitem materiálů, který obsahuje jejich reálné vzorky. K vybraným vzorkům je možné si přímo v knihovně vyhledat v databázi neustále aktualizovaného programu veškeré informace o jejich správném využití v praxi. Náplň do tohoto programu dodávají samotní výrobci, kteří ručí za správnost poskytnutých informací.

Příjemný prostor knihovny je tedy zároveň badatelnou, kde si zájemci ověřují možnosti výběru materiálu, informují se o jeho vlastnostech, způsobu výroby a také nezbytné recyklaci. Tím, že si na představené materiály mohou doslova sáhnout, si ověří vhodnost výběru konkrétního materiálu pro svůj úkol. Informace a kontakt na výrobce je zde též k dispozici.

Výstava Le labo matériO

Doprovodnou akcí nově otevřeného centra matériO byla výstava Laboratoř materiálů. Vtipnou instalací v přízemí téhož domu bylo představeno mnoho příkladů využití materiálů uložených v depozitu knihovny. Byly to např. textilie ze stromové kůry, šperky ze silikonu nebo kosti, polymer z konopí, tepelná izolace z novinového papíru, nové materiály s optickými vlákny, jako je translucentní beton nebo dřevo. Výstava skončila v dubnu 2011 a na jejím místě je možné instalovat další expozice. Výstava svítidel vzniklých z nových materiálů by jistě byla jednou z vítaných možností.

Služby knihovny matériO

Konkrétní volba materiálů na fyzických vzorcích je jen jednou z předností depozitu. Součástí studia v knihovně je výuka práce v on-line databázi, která umožňuje vyhledat vzorky podle požadovaných vlastností, materiálové příbuznosti nebo zadáním referenčního čísla vzorku z knihovny. Materiály jsou nabízeny výrobci z Francie, Belgie, Španělska, Česka a Slovenska. Návštěva informačního centra – knihovny s depozitem materiálů se stane inspirativní zkušeností pro všechny tvůrce, kteří hledají neobvyklé materiály a kompletní informace o nich. Pro omezený prostor je nutné se k návštěvě centra objednat na adrese info@materio.cz, centrum je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 9 do 17 hodin, a to i během prázdnin.

Upozornění

Do 30. září 2011 poskytuje knihovna materiálů zájemcům své služby zdarma v rámci grantu, který však v září skončí. Časopis knihovny matériO poskytuje informace o workschopech, seminářích, výstavách a dalších akcích; je možné si ho objednat na adrese www.materio.cz.

Jana Pauly, kurátorka sbírek, technického designu NTM Praha