Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 5/2016 vyšlo v tištěné podobě 19. září 2016. Na internetu v elektronické verzi bude k dispozici ihned.

Normy, předpisy a doporučení
Nařízení č. 10/2016 (pražské stavební předpisy) z hlediska stavební světelné techniky

Světelnětechnická zařízení
PROLICHT CZECH – dodavatel osvětlení pro nové kanceláře SAP
Posviťte si v práci na práci
Moderní a úsporné LED osvětlení bazénové haly

Aktuality

THEATRE TECH & EVENT PRODUCTION v novém formátu a termínu Výstava divadelní a jevištní techniky THEATRE TECH & EVENT PRODUCTION se nebude konat…

Doprovodný program SIGNALu ovládne Maotik, DJ Maceo a The Cupcake Collective i Containall V obří nafukovací kupoli SIGNAL Dome, která se v rámci SIGNAL festivalu už podruhé objeví…

Festival Lunchmeat začal v klášteře, vyvrcholí v říjnu na Bubenské Hlavní večer festivalu Lunchmeat letos představí více než 20 mezinárodních projektů,…

Dalších 7 lákadel, které na vás čekají na MSV 2016 V úterý jsme pro vám představili sedmičku zajímavých expozic, které se na výstavišti…

Více aktualit

Inovační řešení elektroinstalace

Jiří SIavík, Schmachtl cz s. r. o.

Společnost Schmachtl je výhradním zástupcem světových výrobců elektrotechniky, elektroniky a strojírenských produktů. Své partnery k obchodní spolupráci vybírá velmi pečlivě, mezi stěžejní kritéria patří spolehlivost, vysoká úroveň kvality, servis a dostupnost náhradních dílů pro danou oblast. Partnerské firmy, které dodávají své výrobky prostřednictvím společnosti Schmachtl, jsou uzná vanými výrobci komponent a zařízení pro použití ve všech oborech průmyslu. Mimo jiné zastupuje jako výhradní distributor na českém trhu vedoucí firmu v oboru konektorové instalace, společnost Wieland.
Společnost Wieland byla založena v roce 1910 a postupem doby se stala jedním z předních světových výrobců elektrokomponent, včetně konektorového systému gesis, který vyrábí a zdokonaluje více než 25 let. Konektorový systém gesis se nyní používá po celém světě.
 

Aktuálně

Dnešní doba klade vysoké požadavky na kvalitu, unifikaci, bezpečnost, flexibilitu a rychlost elektroinstalace. Dále, s ohledem na komplexně vzrůstající náklady, rostou i požadavky na efektivitu práce. Konektorový systém gesis zaručuje zkrácení doby montáže elektroinstalace, bezpečnost instalace ve ztížených pracovních podmínkách a rovněž funguje jako spolehlivý systém pro snadnou a rychlou údržbu zařízení.
 

Výrobci svítidel – partneři v ČR

Konektory gesis si našly uplatnění i mezi výrobci svítidel. Společnosti jako Philips, Modus, Trevos, Elektro-Lumen, Inge Opava, Beghelli Elplast, Olli Elektro, Elkovo Čepelík, Vyrtych, Deos, Dl-Systém, Vm Elektro, Apin konektory gesis standardně využívají. Vznikají tak nová svítidla, která lze snadno připojit nebo propojit konektory bez použití svorkovnice. Nová řada konektorů gesis-
MINI již byla, pro malé rozměry a precizní provedení, zařazena ve svítidlech T5. Krytí IP20 až IP68 jim zaručuje široké uplatnění.
 

Šetří čas i peníze

Při použití konektorového systému se zkrátí doba montáže až o 70 %! To v praxi znamená menší potřebu odborných pracovníků připojujících svítidla, což vede ke snížení nákladů. Připojit konektory na vodič, nejsou-li již osazeny výrobcem, musí podle normy osoba znalá (§ 5 vyhl. č. 50/1978 Sb.), avšak vlastní spojení konektorů už neklade žádné požadavky na odbornost pracovníka.
 

Bezpečnost

Konektory jsou vyráběny v různých barvách a s kódováním, které zamezuje jejich chybné zapojení. Jestliže jsou kabely požadovaných délek osazeny konektory přímo u výrobce, je toto zapojení strojově vyzkoušeno; tím se zabraňuje vznik požáru vyvolaný jiskřením na přechodových částech.
 

Výhody v praxi

Koncepce systému gesis spočívá ve variabilitě jeho prefabrikovaných komponent, které usnadňují a urychlují propojení od rozváděče ke koncovým prvkům.
Těmi mohou být nejenom svítidla, ale taktéž podlahové krabice, zásuvky, vypínače a další spotřebiče. Kompletní elektroinstalaci tak lze připravit a vyzkoušet před dodáním koncových zařízení. V současné uspěchané době, kdy na tuzemském trhu jsou produkty dodávány stylem „včera bylo pozdě“, je tato výhoda nedocenitelná. Zkracuje se rovněž doba nutná k uskladnění svítidel na stavbě.
Další výhodou systému je velmi snadná údržba svítidel připojených konektorem, protože lze zařízení pod napětím za provozu odpojit, okamžitě nahradit jiným a poškozené zařízení je možné v klidu opravit na příslušném pracovišti. Flexibilita elektroinstalace, jednoduché přidání či odebrání koncových prvků jsou další přednosti systému gesis.
 

Novinka

Novinkou společnosti Wieland, vyvinutou ve spolupráci s BJB, je tzv. gesis TOP konektor. Tento konektor umožňuje jednoduchým zasunutím propojky učinit ze standardního svítidla se speciální svorkovnicí BJB svítidlo připojitelné konektorem gesis.
 

Příklady použití konektorů gesis IP68:

 • nákupní centra,
 • administrativní budovy,
 • letiště,
 • sportoviště,
 • nafukovací haly,
 • průmyslová svítidla,
 • vánoční osvětlení,
 • reklama,
 • zábavní parky a atrakce,
 • staveništní osvětlení,
 • dopravní značení,
 • výrobní haly,
 • garáže,
 • stadiony,
 • lodě,
 • venkovní instalace.
 
Obr. 1. Průběžné propojení svítidel
Obr. 2. Motokov, konektorová instalace gesis
Obr. 3. Sazka aréna, konektorová instalace gesis
Obr. 4. Připojení svítidla konektory gesisIP+, IP68
Obr. 5. Připojení svítidla řady T5 konektory gesisMINI
Obr. 6. Novinka – gesisTOP, speciální konektor vyvinutý ve spolupráci se společností BJB