Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 4/2019 vyšlo tiskem
29. 7. 2019. V elektronické verzi na webu 29. 8. 2019.

Světelně-technická zařízení
Foxtrot řídí nové sídlo asociace barmanů
Dynamické osvětlení kaple Anděla Strážce v Sušici

Příslušenství osvětlovacích soustav
Bezpečnost, úspornost a komfort s KNX
Celosvětově první LED spínaný zdroj s rozhraním KNX od výrobce MEAN WELL
KNX – systém s budoucností
Schmachtl – konektorová instalace gesis

Aktuality

Nový pobočný spolek ČSO – region Praha Po mnoha letech existence České společnosti pro osvětlování byl v červnu tohoto roku…

Digitální továrna 2.0 na MSV 2019 Digitální továrna 2.0 je jedním z hlavních témat Mezinárodního strojírenského veletrhu…

Historicky nejvyšší grant Evropské unie dostal česko-slovenský energetický projekt ACON Společnosti E.ON Distribuce a Západoslovenská distribuční (ZSD) získaly od Evropské…

Logická mobilní hra „Zrecykluj to!“ naučí správně recyklovat elektrozařízení Cílem hry je zábavnou formou širokému publiku vysvětlit, že elektroodpad nepatří do…

Více aktualit

Inovační řešení elektroinstalace

Jiří SIavík, Schmachtl cz s. r. o.

Společnost Schmachtl je výhradním zástupcem světových výrobců elektrotechniky, elektroniky a strojírenských produktů. Své partnery k obchodní spolupráci vybírá velmi pečlivě, mezi stěžejní kritéria patří spolehlivost, vysoká úroveň kvality, servis a dostupnost náhradních dílů pro danou oblast. Partnerské firmy, které dodávají své výrobky prostřednictvím společnosti Schmachtl, jsou uzná vanými výrobci komponent a zařízení pro použití ve všech oborech průmyslu. Mimo jiné zastupuje jako výhradní distributor na českém trhu vedoucí firmu v oboru konektorové instalace, společnost Wieland.
Společnost Wieland byla založena v roce 1910 a postupem doby se stala jedním z předních světových výrobců elektrokomponent, včetně konektorového systému gesis, který vyrábí a zdokonaluje více než 25 let. Konektorový systém gesis se nyní používá po celém světě.
 

Aktuálně

Dnešní doba klade vysoké požadavky na kvalitu, unifikaci, bezpečnost, flexibilitu a rychlost elektroinstalace. Dále, s ohledem na komplexně vzrůstající náklady, rostou i požadavky na efektivitu práce. Konektorový systém gesis zaručuje zkrácení doby montáže elektroinstalace, bezpečnost instalace ve ztížených pracovních podmínkách a rovněž funguje jako spolehlivý systém pro snadnou a rychlou údržbu zařízení.
 

Výrobci svítidel – partneři v ČR

Konektory gesis si našly uplatnění i mezi výrobci svítidel. Společnosti jako Philips, Modus, Trevos, Elektro-Lumen, Inge Opava, Beghelli Elplast, Olli Elektro, Elkovo Čepelík, Vyrtych, Deos, Dl-Systém, Vm Elektro, Apin konektory gesis standardně využívají. Vznikají tak nová svítidla, která lze snadno připojit nebo propojit konektory bez použití svorkovnice. Nová řada konektorů gesis-
MINI již byla, pro malé rozměry a precizní provedení, zařazena ve svítidlech T5. Krytí IP20 až IP68 jim zaručuje široké uplatnění.
 

Šetří čas i peníze

Při použití konektorového systému se zkrátí doba montáže až o 70 %! To v praxi znamená menší potřebu odborných pracovníků připojujících svítidla, což vede ke snížení nákladů. Připojit konektory na vodič, nejsou-li již osazeny výrobcem, musí podle normy osoba znalá (§ 5 vyhl. č. 50/1978 Sb.), avšak vlastní spojení konektorů už neklade žádné požadavky na odbornost pracovníka.
 

Bezpečnost

Konektory jsou vyráběny v různých barvách a s kódováním, které zamezuje jejich chybné zapojení. Jestliže jsou kabely požadovaných délek osazeny konektory přímo u výrobce, je toto zapojení strojově vyzkoušeno; tím se zabraňuje vznik požáru vyvolaný jiskřením na přechodových částech.
 

Výhody v praxi

Koncepce systému gesis spočívá ve variabilitě jeho prefabrikovaných komponent, které usnadňují a urychlují propojení od rozváděče ke koncovým prvkům.
Těmi mohou být nejenom svítidla, ale taktéž podlahové krabice, zásuvky, vypínače a další spotřebiče. Kompletní elektroinstalaci tak lze připravit a vyzkoušet před dodáním koncových zařízení. V současné uspěchané době, kdy na tuzemském trhu jsou produkty dodávány stylem „včera bylo pozdě“, je tato výhoda nedocenitelná. Zkracuje se rovněž doba nutná k uskladnění svítidel na stavbě.
Další výhodou systému je velmi snadná údržba svítidel připojených konektorem, protože lze zařízení pod napětím za provozu odpojit, okamžitě nahradit jiným a poškozené zařízení je možné v klidu opravit na příslušném pracovišti. Flexibilita elektroinstalace, jednoduché přidání či odebrání koncových prvků jsou další přednosti systému gesis.
 

Novinka

Novinkou společnosti Wieland, vyvinutou ve spolupráci s BJB, je tzv. gesis TOP konektor. Tento konektor umožňuje jednoduchým zasunutím propojky učinit ze standardního svítidla se speciální svorkovnicí BJB svítidlo připojitelné konektorem gesis.
 

Příklady použití konektorů gesis IP68:

 • nákupní centra,
 • administrativní budovy,
 • letiště,
 • sportoviště,
 • nafukovací haly,
 • průmyslová svítidla,
 • vánoční osvětlení,
 • reklama,
 • zábavní parky a atrakce,
 • staveništní osvětlení,
 • dopravní značení,
 • výrobní haly,
 • garáže,
 • stadiony,
 • lodě,
 • venkovní instalace.
 
Obr. 1. Průběžné propojení svítidel
Obr. 2. Motokov, konektorová instalace gesis
Obr. 3. Sazka aréna, konektorová instalace gesis
Obr. 4. Připojení svítidla konektory gesisIP+, IP68
Obr. 5. Připojení svítidla řady T5 konektory gesisMINI
Obr. 6. Novinka – gesisTOP, speciální konektor vyvinutý ve spolupráci se společností BJB