Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2018 vyšlo tiskem
16. 3. 2018. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Interiérová elita opět po roce v Letňanech

Svítidla a světelné přístroje
Nouzové osvětlení
Budoucnost průmyslového osvětlení se jmenuje INNOVA
Svítidlo GOLY – praktické svítidlo high bay“
McLED® – značka kvalitního LED osvětlení
Svítidlo VOLGA EU – naše volba pro Evropu

Aktuality

Mezinárodní strojírenský veletrh oslaví šedesátku s novým vizuálem Ozubené kolo, modrá a červená barva, šipky a uprostřed písmena MSV - česká zkratka,…

60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu Zapište si do kalendářů 1. – 5. října 2018. V tomto termínu se totiž na brněnském…

Prezentace škol ve stánku FCC PUBLIC na veletrhu AMPER Pozvání nakladatelství a mediálního servisu FCC PUBLIC k prezentaci studentských aktivit…

Technika osvětlování XXVIII, Dny Josefa Lindy – 2. oznámení Česká společnost pro osvětlování, regionální skupina Plzeň, pobočný spolek, a Zdravotní…

Více aktualit

Flexibilní svítidla


Flexibilní svítidla
Osvětlení kanceláří Nordea Bank-Švédsko, Stockholm

Bc. Jan Fišer, HALLA PLUS, s. r. o.


Místo

Nordea Bank se nachází přímo v centru Stockholmu, v ulici s největší koncentrací bankovních domů, kanceláří a butiků.


Zadání

Banka Nordea potřebovala zvětšit jednak své prostory, ve kterých by poskytovala servis svým zákazníkům a jednak prostory využívané jako zázemí pro zaměstnance. Možnost přestěhovat banku do jiných, větších prostor nepřicházelo v úvahu. Nebyla zde ani možnost rozšířit kanceláře. Z těchto skutečností tedy vyplynulo jediné řešení, rekonstrukce již existujícího prostoru. V budově byl zredukován počet individuálních kanceláří. Koncepce rekonstrukce vycházela z myšlenky „Každé pracovní místo musí být kompaktní, ale také flexibilní.“

Bylo rozhodnuto, že bude vytvořena velkoprostorová kancelář, kde bude zachována podstata, že každé pracovní místo má být vzhledem k práci s jednotlivými klienty osobní a individuální. Důležité také bylo, že se k této problematice vyjadřovali i zaměstnanci banky.


Řešení

Toto nové flexibilní pracoviště v současné době umožňuje pracovníkům vykonávat svou práci jak vsedě, tak vstoje.

Jednotlivá pracoviště jsou vybavena zajímavými závěsnými svítidly s vhodným světelným zdrojem, která přispívají k vytvoření jasu a vzdušnosti v celkovém prostoru.

Každý zaměstnanec si může nastavit světelné podmínky pro své pracovní místo podle svých potřeb za použití táhla umístěného ve svítidle. Tímto táhlem lze rovněž regulovat světelný tok od 100 % do 30 % nebo svítidlo zcela vypnout.


Služba a úspora

Zabudovaný senzor v každém svítidle poskytuje multifunkční využití. Při běžném provozu senzor zajišťuje mírně snížený výkon zářivek, což vede k prodloužení jejich života a úspoře energie.

Je-li pracoviště v blízkosti okna, svítidlo se automaticky stmívá v závislosti na příspěvku denního světla. Změny jsou natolik pozvolné, že pracovníci je téměř nepostřehnou. Hladina osvětlenosti pro příslušné pracoviště je tudíž snadno nastavitelná.


Nižší světelná hladina pro nevyužívané prostory

Banka Nordea má zkušenost s jevem zvaným black holes (tmavá místa). Tento případ nastává při použití běžných spínacích senzorů. Některé úseky prostoru jsou zcela neosvětlené, v prostoru působí zlověstně a celek rozhodně nevytváří podmínky pro příjemné a motivující pracovní prostředí.

Řešením uvedeného jevu byl vhodný výběr závěsných svítidel se senzory s nastavitelnými parametry.

Senzor ve svítidle sám vyhodnotí, zda je na pracovišti někdo přítomen.

Jakmile zaměstnanec vstoupí na pracoviště, intenzita osvětlení se automaticky upraví na přednastavenou hodnotu.

Po opuštění pracovního prostoru pracovníkem senzor do patnácti minut sníží nastavenou intenzitu osvětlení na 20 % hodnoty.

Instalovaný nový systém podporuje správné rozložení jasu a prostor lze vnímat jako moderní pracoviště s příjemným kontinuálním osvětlením, které vede k úspoře elektrické energie a tím bere ohled na životní prostředí.

Jestliže zaměstnanci zhasnou svítidlo, systém po uplynutí patnácti minut sám upraví intenzitu na 20 %. Všechny tyto parametry jsou plně funkční v pracovní době, v noci je osvětlení zcela vypnuto.


Instalace

Jestliže společnost potřebuje pracovat bez přerušení provozu, je tento systém ideální. Svítidla jsou dodávána včetně světelného zdroje, s vestavným čidlem a přívodním kabelem, který se jen zapojí do zásuvky.

Instalace systému je velmi rychlá a svítidla se naprogramují pouze jednoduchou operací.

Pro názornost, v bance Nordea trvalo naprogramování 150 svítidel s příslušenstvím pouze hodinu a půl.

Projekt: Fagerhult a Philips
Architekt: Annika John
Světelný design: Peter Wiss and Mats Wernberg, Fagerhult Belysning AB
Světelné zdroje: Philips – Master TL5 HE 28W a elektronický předřadník HF-R 128 TL5
Svítidla: Fagerhult Zora 2× 28 W

[Přeloženo z anglického originálu, autor: Mats Wernberg, Fagerhult]

Skupina Fagerhult byla založena v roce 1945 a stala se nejvýznamnějším výrobcem a distributorem svítidel ve Skandinávii. V současné době zaměstnává více než 1 700 pracovníků a působí ve většině evropských zemích. V únoru 2007 se výhradním zástupcem Fagerhultu v České republice stala společnost HALLA PLUS, s. r. o.

Kontakt:
HALLA PLUS, s. r. o.
U Studánky 21, 170 00 Praha 7
tel.: +420 233 372 114,
+420 724 132 561
e-mail: j.fiser@hallaplus.cz
www.hallaplus.cz

Obr. 1. Nordea Bank-Švédsko, Stockholm

Celý příspěvek lze ve formátu PDF stáhnout zde