Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo tiskem
17. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Inspirativní osvětlení ze zahraničních veletrhů 

Příslušenství osvětlovacích soustav
Na osvětlení provozu lze šetřit s minimem investic
Maxos fusion – nový rychlomontážní systém Philips
Inteligentní řešení DALISYS® pro řízení osvětlení

Aktuality

Trendy chytrého řízení budov, energetiky a měst aneb Čtvrtá průmyslová revoluce nejenom v průmyslu Přednáška Ing Jaromíra Klabana se uskuteční ve středu dne 19. 4. 2017 ve 14 hod v…

Češi chtějí bydlet lépe – návštěvnost jarních veletrhů o bydlení stoupla o čtvrtinu Výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech bylo v minulých dnech nabité k prasknutí. Téměř…

Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů Stovky českých i zahraničních společností se představí na největším jarním souboru…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

Více aktualit

Exkurze ve společnosti Siteco v Traunreutu


Exkurze ve společnosti Siteco v Traunreutu

Ing. Jiří Novotný, FCC Public s. r. o.

Na pozvání společnosti Siteco Lighting spol. s r. o. jsem se za redakci časopisu SVĚTLO zúčastnil 12. a 13. září t. r. exkurze v ústředí firmy Siteco Beleuchtungstechnik GmbH v jihobavorském Traunreutu. O tomto předním výrobci svítidel a osvětlovacích systémů bylo v časopisu SVĚTLO publikováno již několik článků, např. v č. 1/2001, str. 20, v č. 3/2001, str. 14, v č. 2/2004, str. 10.

Siteco Lighting spol. s r. o. byla založena v prosinci 2004 jako dceřiná společnost Siteco Beleuchtungstechnik GmbH. Je to obchodní společnost zabývající se prodejem, distribucí a poprodejním servisem pro zákazníky s působností v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Tímto krokem byla posílena přítomnost výrobků a služeb firmy u nás a v dalších zmíněných zemích.

Obr. 1.

Obr. 1. Viditelnost překážek na zkušební komunikaci při různých úrovních jasu vozovky; a) velmi malý jas – méně než 0,5 cd/m2, b) průměrný jas – asi 0,8 cd/m2, c) velký jas – více než 1,5 cd/m2

Zajímavé exkurze se kromě zaměstnanců společnosti zúčastnilo asi 40 zájemců různých profesí – manažeři, projektanti, architekti, vyučující na vysokých technických školách a pracovníci technických služeb.

Vlastní program návštěvy byl rozvržen do dvou částí.

První, večerní část po příjezdu a večeři 12. září byla věnována přednášce o teoretických základech osvětlování pozemních komunikací a předvádění různých způsobů uličního osvětlení v praxi na zkušební komunikaci. Přivítání přítomných, přednášku i prezentaci vedl p. Eggers.

V druhé, dopolední části programu od 8.45 h představil p. Werner firmu Siteco a p. Balk seznámil účastníky s výrobním programem v oblasti dekorativních, klasických a architekturních svítidel.

Po přestávce na občerstvení pokračovali pánové Scroll a Krüger přednáškami o účelových (technických) venkovních svítidlech, světlometech a nepřímých zrcadlových světlometných systémech (o posledních zmíněných výrobcích viz SVĚTLO č. 2/2004, str. 10, 11).

Závěrečné slovo přednesl p. Werner, který se jménem společnosti Siteco s účastníky rozloučil a pozval všechny na oběd.

Obr. 2.

Obr. 2. Pohled do velínu a pozorovací místnosti zkušební komunikace

Z technických informací byly nejzajímavější ty, které se týkaly systematické unifikace dílů svítidel, která umožňuje vytváření modifikovaných výrobků, zejména architekturních venkovních svítidel, podle účelu a přání zákazníků. Dále je to péče o kvalitu, snadnou obsluhu svítidel a dlouhodobou stabilitu jejich technických parametrů v praxi. U technických uličních svítidel s vysokým krytím až IP66 je použit speciální filtr, který usnadňuje vytěsňování vlhkosti při jejich provozu a brání jejímu zpětnému pronikání při chladnutí po jejich vypnutí.

Pro většinu účastníků byla zjevně nejzajímavější ukázka různých způsobů osvětlení na zkušební komunikaci – tzv. road show. V pohodlí malého sálu s proskleným výhledem na osvětlovanou komunikaci z pozice řidiče motorového vozidla bylo možné sledovat, jaký vliv na viditelnost protijedoucího vozidla, figuranta i dopravních značek má jas vozovky, jeho rovnoměrnost i oslnění při použití různých svítidel i geometrických parametrů simulované uliční osvětlovací soustavy. Tyto parametry byly krátce po každé změně dálkově nastaveny operátorem a uvnitř zobrazeny na sledovacím monitoru.

Stručné seznámení s problematikou venkovního osvětlení a se současnými možnostmi řešení efektivních i estetických osvětlovacích soustav díky společnosti Siteco bylo jistě pro další práci většiny účastníků přínosem.