Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2018 vyšlo tiskem
5. 2. 2018. V elektronické verzi na webu bude 5. 3. 2018.

Architekturní a scénické osvětlení
Mexické světlo
Světelný design v kostce Část 34
Světelnětechnická dokumentace – část 2
Schémata pro scénické osvětlení

Svítidla a světelné přístroje
LED svítidla NITEKO – zaručená životnost a teple bílé světlo nejen pro veřejné osvětlení

Aktuality

15. Zákaznický den ZAT byl opět rekordní Koncem ledna proběhl už tradiční Zákaznický den společnosti ZAT, největší české firmy s…

Autu roku 2018 v ČR, Škodě Karoq, svítí na cestu světla z Varroc Lighting Systems Stejně jako v roce 2016, tak i pro tento rok získala společnost Varroc Lighting Systems…

Synergie oborů na veletrhu FOR ARCH přináší větší zájem vystavovatelů Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH se uskuteční v PVA EXPO PRAHA v Letňanech 18.–22.…

13. mezinárodní konference Centra pasivního domu poprvé v Praze O inovativních postupech a materiálech, které jsou vhodné pro výstavu  a rekonstrukce…

Více aktualit

Exkurze ve společnosti Siteco v Traunreutu


Exkurze ve společnosti Siteco v Traunreutu

Ing. Jiří Novotný, FCC Public s. r. o.

Na pozvání společnosti Siteco Lighting spol. s r. o. jsem se za redakci časopisu SVĚTLO zúčastnil 12. a 13. září t. r. exkurze v ústředí firmy Siteco Beleuchtungstechnik GmbH v jihobavorském Traunreutu. O tomto předním výrobci svítidel a osvětlovacích systémů bylo v časopisu SVĚTLO publikováno již několik článků, např. v č. 1/2001, str. 20, v č. 3/2001, str. 14, v č. 2/2004, str. 10.

Siteco Lighting spol. s r. o. byla založena v prosinci 2004 jako dceřiná společnost Siteco Beleuchtungstechnik GmbH. Je to obchodní společnost zabývající se prodejem, distribucí a poprodejním servisem pro zákazníky s působností v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Tímto krokem byla posílena přítomnost výrobků a služeb firmy u nás a v dalších zmíněných zemích.

Obr. 1.

Obr. 1. Viditelnost překážek na zkušební komunikaci při různých úrovních jasu vozovky; a) velmi malý jas – méně než 0,5 cd/m2, b) průměrný jas – asi 0,8 cd/m2, c) velký jas – více než 1,5 cd/m2

Zajímavé exkurze se kromě zaměstnanců společnosti zúčastnilo asi 40 zájemců různých profesí – manažeři, projektanti, architekti, vyučující na vysokých technických školách a pracovníci technických služeb.

Vlastní program návštěvy byl rozvržen do dvou částí.

První, večerní část po příjezdu a večeři 12. září byla věnována přednášce o teoretických základech osvětlování pozemních komunikací a předvádění různých způsobů uličního osvětlení v praxi na zkušební komunikaci. Přivítání přítomných, přednášku i prezentaci vedl p. Eggers.

V druhé, dopolední části programu od 8.45 h představil p. Werner firmu Siteco a p. Balk seznámil účastníky s výrobním programem v oblasti dekorativních, klasických a architekturních svítidel.

Po přestávce na občerstvení pokračovali pánové Scroll a Krüger přednáškami o účelových (technických) venkovních svítidlech, světlometech a nepřímých zrcadlových světlometných systémech (o posledních zmíněných výrobcích viz SVĚTLO č. 2/2004, str. 10, 11).

Závěrečné slovo přednesl p. Werner, který se jménem společnosti Siteco s účastníky rozloučil a pozval všechny na oběd.

Obr. 2.

Obr. 2. Pohled do velínu a pozorovací místnosti zkušební komunikace

Z technických informací byly nejzajímavější ty, které se týkaly systematické unifikace dílů svítidel, která umožňuje vytváření modifikovaných výrobků, zejména architekturních venkovních svítidel, podle účelu a přání zákazníků. Dále je to péče o kvalitu, snadnou obsluhu svítidel a dlouhodobou stabilitu jejich technických parametrů v praxi. U technických uličních svítidel s vysokým krytím až IP66 je použit speciální filtr, který usnadňuje vytěsňování vlhkosti při jejich provozu a brání jejímu zpětnému pronikání při chladnutí po jejich vypnutí.

Pro většinu účastníků byla zjevně nejzajímavější ukázka různých způsobů osvětlení na zkušební komunikaci – tzv. road show. V pohodlí malého sálu s proskleným výhledem na osvětlovanou komunikaci z pozice řidiče motorového vozidla bylo možné sledovat, jaký vliv na viditelnost protijedoucího vozidla, figuranta i dopravních značek má jas vozovky, jeho rovnoměrnost i oslnění při použití různých svítidel i geometrických parametrů simulované uliční osvětlovací soustavy. Tyto parametry byly krátce po každé změně dálkově nastaveny operátorem a uvnitř zobrazeny na sledovacím monitoru.

Stručné seznámení s problematikou venkovního osvětlení a se současnými možnostmi řešení efektivních i estetických osvětlovacích soustav díky společnosti Siteco bylo jistě pro další práci většiny účastníků přínosem.