Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo tiskem
17. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Inspirativní osvětlení ze zahraničních veletrhů 

Příslušenství osvětlovacích soustav
Na osvětlení provozu lze šetřit s minimem investic
Maxos fusion – nový rychlomontážní systém Philips
Inteligentní řešení DALISYS® pro řízení osvětlení

Aktuality

Trendy chytrého řízení budov, energetiky a měst aneb Čtvrtá průmyslová revoluce nejenom v průmyslu Přednáška Ing Jaromíra Klabana se uskuteční ve středu dne 19. 4. 2017 ve 14 hod v…

Češi chtějí bydlet lépe – návštěvnost jarních veletrhů o bydlení stoupla o čtvrtinu Výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech bylo v minulých dnech nabité k prasknutí. Téměř…

Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů Stovky českých i zahraničních společností se představí na největším jarním souboru…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

Více aktualit

Exkluzivní osvětlení vzorového bytu

číslo 3/2002

Exkluzivní osvětlení vzorového bytu

Ing. arch. Filip Ditrich, Michal Doležal

V exkluzivní pražské čtvrti Bubeneč, typické výstavbou diplomatických rezidencí a honosných vil, byl nedávno dokončen velmi nekonvenční bytový dům navržený známým architektem Bořkem Šípkem. Obr. 1. Za fasádou se skrývá dvanáct zcela odlišných luxusních bytů neobvyklých dispozic a velkoryse pojatého vnitřního uspořádání.

Firma HORIZONT, spol. s r. o., byla investorem vyzvána k návrhu a realizaci konceptu osvětlení vzorového mezonetového bytu. Požadavkem bylo především zdůraznit nevšední prostorové vztahy místností a vytvořit zcela specifickou atmosféru, která zdůrazní výjimečnost celkové koncepce.

V návrhu byla použita svítidla (v některých případech můžeme hovořit o dokonalých designových objektech) belgického výrobce MODULAR Lighting Instruments. Základním materiálem těchto svítidel je eloxovaný hliník doplněný nerezovými součástmi. Jako zdroje jsou zde v převážné míře použity halogenové žárovky na malé napětí DECOSTARâ a HALOSPOTâ pro akcenty detailů, dvoupaticové halogenové žárovky na síťové napětí HALOLINEâ (poskytují dostatečně intenzivní světlo pro nepřímé osvětlení) a kompaktní zářivky s příjemným rozptýleným světlem s možností volby teploty chromatičnosti v závislosti na typu zářivky. Všechny tyto zdroje jsou v kombinaci s vhodnými transformátory a předřadníky stmívatelné a umožňují tak plynulou regulaci intenzity osvě

Obr. 2. Obr. 4. Obr. 5.

Rozlehlé reprezentativní místnosti bytu umožňují vyniknout jednotlivým svítidlům. Vzhledem k různorodosti zařízení interiéru – ve vzorovém bytě se prezentují výrobky od různých dodavatelů – byl koncept návrhu osvětlení řešen s důrazem na detail a neobvyklé nasvícení jednotlivých prostor. Celková dispozice bytu je znázorněna na obr. 1.

Typickým příkladem zajímavé a netradiční instalace je čtveřice bodových svítidel Aton 2x AR111 vertical wall na překladu sloupů v centrální společenské hale (obr. 2). žárovky HALOSPOTâ na malé napětí byly zvoleny s ohledem na požadavek zvýraznění achitektonického detailu. Další oblíbená svítidla vyráběná v mnoha modifikacích Nomad 2× MR16/1× 1TI s halogenovými žárovkami jsou instalována na stěnách světlíku nad ústředním prostorem haly a osvětlují solitérní nábytek. Koncept doplňují nástěnná svítidla Index B s halogenovou žárovkou na síťové napětí, která vrhají světlo vzhůru po obvodových stěnách a odrazem od těchto stěn vytvářejí dostatečně intenzivní osvětlení místnosti. Spodní štěrbina ve svítidlech osvětluje obrazy a grafiky pod svítidly.

Obr. 3. Obr. 7.

Svítidla Aton byla použita také k osvětlení lounge mezi centrální halou a kuchyní (obr. 3) a k osvětlení kuchyňské linky (obr. 4). Stěnu s obrazy osvětlují svítidla Vector TI wallbase 30-60. Dostatečná vzdálenost svítidel od obrazů umožňuje jejich rovnoměrné osvětlení.

Použity jsou halogenové žárovky s dichroickým reflektorem redukujícím tepelné záření. Horní část svítidla s žárovkou lze směrovat ve dvou rovinách.

Obr. 6. Obr. 8.

V ložnici se setkáme s další možností osvětlení světlíku. Jsou zde použita zářivková svítidla Miniwall TC-L (obr. 5) a Format 1× TC-L s kompaktní jednopaticovou zářivkou (obr. 6). Nepřímé světlo těchto zdrojů se rozlévá po stěně do prostoru světlíku, čímž zvýrazňuje jeho konstrukci a zároveň diskrétně přisvětluje prostor.

Elegantní je hliníkový světelný profil Freeway, zapuštěný do podhledu nad umyvadlem v koupelně (obr. 7). Tyto profily jsou vyráběny zakázkově na základě konkrétních požadavků. Lze je osadit libovolnými zdroji a kombinovat tak nepřímé zářivkové osvětlení – up/down s různými typy bodových halogenových zdrojů osazených do spodní plochy svítidla. Doplněním osvětlení koupelny jsou bodová svítidla čtvercového tvaru Mini-multiple ES50-ES63 ve variantě se dvěma halogenovými zdroji na síťové napětí, uspořádanými v řadě. Nad velkou vanou s výhledem na okolní střechy je instalováno tvarově jednoduché čtvercové svítidlo s opálovým krytem Square Moon se třemi 15W zářivkami (obr. 8).

Nevšední byt v Bubenči je ukázkovým příkladem dobrého spojení kvalitní architektury se všemi ostatními komponenty, tvořícími dohromady harmonický celek. Osvětlení je jeho nezanedbatelnou součástí.

Zpracovatel návrhu a dodavatel osvětlení:
HORIZONT, spol. s r. o.