Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo tiskem
17. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Inspirativní osvětlení ze zahraničních veletrhů 

Příslušenství osvětlovacích soustav
Na osvětlení provozu lze šetřit s minimem investic
Maxos fusion – nový rychlomontážní systém Philips
Inteligentní řešení DALISYS® pro řízení osvětlení

Aktuality

Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů Stovky českých i zahraničních společností se představí na největším jarním souboru…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

Festival světla BLIK BLIK opět rozsvítí Plzeň Třetí ročník plzeňského festivalu Blik Blik se chystá na pátek 17. a sobotu 18. března.…

Kurz osvětlovací techniky XXXIII – 1. oznámení Česká společnost pro osvětlování, regionální skupina Ostrava, a VŠB – Technická…

Více aktualit

Dubai Mall – promyšlené řízení architektonického osvětlení

Nákupní střediska postavená v obrovském měřítku jsou nyní výrazným rysem mnoha měst po celém světě, od východu k západu, napříč celou planetou. Jsou důležitým cílem obchodu a odpočinku pro ty, kteří chtějí nakupovat a relaxovat. Nicméně jedno středisko vyčnívá nad ostatní nejen svou velikostí, ale především nepřebernou rozmanitostí a rozsahem lákadel pro své návštěvníky – a tím je nedávno otevřené nákupní středisko Dubai Mall.
 

Nakupování, životní styl a zábava

 
Dubai Mall, postavené na úpatí mrakodrapu Burj Dubai (nejvyšší stavby planety), je jedním z největších nákupních středisek na světě. Jeho celková plocha je téměř 170 000 m2 a jeho haly a chodby připomínající svou stavbou kaňony zastřešují přes 1 200 butiků, přičemž pro mnohé zúčastněné obchodní společnosti jde o premiéru na Středním východě.
 
Vedle butiků zde návštěvník nalezne také další zajímavosti, mezi než patří Gold Souk – největší trh se zlatem na světě, přehlídkové molo, první krytý zábavní park Sega v tomto regionu, 160 stánků s občerstvením, luxusní hotel s 250 pokoji a 22 kinosálů. Je tu rovněž zimní stadion olympijských rozměrů a akvárium s 33 000 mořskými živočichy.
 
Dubai Mall – Gold Souk, tzv. Zlatý trh, je se svými 220 butiky největší obchodní čtvrtí zlata a šperků na světě. Dubai Mall, který byl otevřen v listopadu 2008, vytváří svým rozsahem, luxusem, designem a nabídkou butiků nový precedens.
 
Dubajské akvárium má kapacitu přibližně 10 milionů litrů vody, osvětluje divy na dně oceánu a ukazuje jednu z nejrozmanitějších sbírek mořského života na světě.
 

Osvětlení veřejných prostor

 
Vzhledem k důležitosti nákupního střediska jako centra obchodu, zábavy a služeb byl Dubai Mall svým vzhledem předurčen stát se „vlajkovou lodí“ dubajské ekonomiky. Proto byl vytvořen osvětlovací systém, který je plně integrován do celkového architektonického řešení a napomáhá vytvářet charakteristický interiér, jenž dokáže svou atraktivitou lákat zákazníky po celý den a celý rok.
 
Systém navržený společností Project Lighting Design (PLD) využívá systém Helvar Imagine, který zajišťuje ovládaní osvětlení a nastavování scén ve všech veřejných prostorách s poutavými světelnými efekty v zónách, jako je Gold Souk, akvárium, zimní stadion a mnoho pasáží.
 
Systém osvětlení takového rozsahu vyžadoval výrobce s reputací společnosti Helvar, jenž by splnil požadavky nejen na ovládaní osvětlení, ale i řízení projektu této velikosti z hlediska logistiky. Technická podpora na místě, kterou mohla společnost Helvar poskytovat celému projektovému týmu, byla neocenitelná po celou dobu vypracovávání projektu. Helvar postupně rozšířil svou podporu i na design, instalaci a uvedení systému do provozu. Projektová podpora bude pokračovat, neboť společnost Helvar zůstává i nadále v regionu přítomna.
 
V objektu je instalováno 370 rozváděčových skříní Imagine, určených k umístění řídicích modulů a stmívačů, které zajišťují provoz téměř 5 000 stmívaných a spínaných světelných okruhů. Provoz navrženého schématu společnosti PLD poskytuje maximální efektivitu a spolehlivost, přičemž využívá kombinaci typů světelných a nesvětelných zátěží, tzn. projektorů RCL DR3 s pomocným ventilátorovým chlazením a halogenidových výbojek CDM-T pro vytvoření moderního řídicího systému osvětlení. Pro optimální efektivitu provozu a plnou funkčnost řízení osvětlení v kombinaci s jinými použitými zařízeními jsou signály DMX zpracovávány Imagine routerem, tj. směrovačem osvětlení, jenž má schopnost řídit společně SDIM světelné okruhy (privátní protokol HELVAR ) a DMX kanály. Imagine router umožňuje propojení ovládacích nástěnných panelů Digidim s Imagine stmívači, reléovými jednotkami umístěnými na sběrnici SDIM a zároveň směruje jednotlivé projektory do specifických úhlů, nastavuje jejich výkon a směr světla podle denní doby a měnících se potřeb daného prostoru.
 
Výkonný software Helvar Designer velmi urychlil naprogramování různých úhlů náklonu světlometů a jejich pozic.
 
Originální schéma osvětlení pro Dubai Mall získalo ocenění Best Use of Lighting in a Retail Environment při prvním udělování cen Retail Future Project Awards. Touto cenou bylo ohodnoceno především moderní řešení osvětlení, které napomáhá k ještě vyšší úrovni obchodu a služeb v tomto nákupním centru. Porotci ocenili čtyři klíčové myšlenky osvětlení Dubai Mallu: difuzní osvětlení, filtrované osvětlení, osvětlení vody a transparentní osvětlení, tzn. projekci motivů, jež zvýrazňují přirozené efekty osvětlení vyplývající z architektonického designu.
 

Údaje o systému

 
rozváděčové skříně Imagine 370 ks 900 Imagine Router (SDIM) 48 ks 900 Imagine Router (DMX) 25 ks tlačítkové ovladače Helvar 5 ks 4 712 okruhů stmívání/spínání osvětlení, z toho 2 650 stmívaných a 2 062 spínaných.
 
Design osvětlení:
Project Lighting Design (PLD)
Podle Helvar News 1/2009 upravil
Josef Neduchal, DNA Central Europe s. r. o.
 
DNA Central Europe s. r. o.
Podolí 30
250 81 Nehvizdy
tel.: 326 993 632, 326 993 633
fax: 326 994 892
e-mail: info@dna.cz
 
Obr. 1. Dubai Mall, otevřený v listopadu 2008, svým rozsahem, luxusem, designem a nabídkou butiků nemá ve světě obdobu
Obr. 2. Dubai Mall – Gold Souk, tzv. Zlatý trh, je se svými 220 butiky největší obchodní čtvrtí zlata a šperků na světě
Obr. 3. Dubajské akvárium má kapacitu asi 10 milionů litrů vody, osvětluje divy na dně oceánu a ukazuje jednu z nejrozmanitějších sbírek mořského života na světě
Obr. 4. Dubai Mall – hlavní obchodní galerie