Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2018 vyšlo tiskem
5. 2. 2018. V elektronické verzi na webu bude 5. 3. 2018.

Architekturní a scénické osvětlení
Mexické světlo
Světelný design v kostce Část 34
Světelnětechnická dokumentace – část 2
Schémata pro scénické osvětlení

Svítidla a světelné přístroje
LED svítidla NITEKO – zaručená životnost a teple bílé světlo nejen pro veřejné osvětlení

Aktuality

15. Zákaznický den ZAT byl opět rekordní Koncem ledna proběhl už tradiční Zákaznický den společnosti ZAT, největší české firmy s…

Autu roku 2018 v ČR, Škodě Karoq, svítí na cestu světla z Varroc Lighting Systems Stejně jako v roce 2016, tak i pro tento rok získala společnost Varroc Lighting Systems…

Synergie oborů na veletrhu FOR ARCH přináší větší zájem vystavovatelů Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH se uskuteční v PVA EXPO PRAHA v Letňanech 18.–22.…

13. mezinárodní konference Centra pasivního domu poprvé v Praze O inovativních postupech a materiálech, které jsou vhodné pro výstavu  a rekonstrukce…

Více aktualit

Do Frankfurtu za světlem


Do Frankfurtu za světlem

Po dvou letech, s neoblomnou pravidelností, přichází čas veletrhu Light+Building. Je jako kometa, která se s dvouletou periodou obletu opět přibližuje k Zemi. Ke kontaktu dojde 23. dubna 2006 v oblasti středního Německa, poblíž Mohanu, ve Frankfurtu.

Desetitisíce odborníků na osvětlování, elektroinstalační techniku a technická zařízení budov se už dávno rozhodly, že se stanou návštěvníky letošního Light+Buildingu. Ti dosud nerozhodnutí jistě tuší, že musí mít pořádný důvod, kterým by mohli vysvětlit svou nepřítomnost ve Frankfurtu v termínu 23. až 27. dubna 2006.

Pro lepší představu, do čeho jdeme, přijde vhod pár čísel z minulého veletrhu. Tehdy, v roce 2004, se sešlo 1 920 vystavovatelů, z nichž jen 819 bylo místních – německých. Na veletrh se přišlo podívat 116 000 návštěvníků, z toho 84 000 domácích. A celková výstavní plocha přesáhla 110 000 m2.

Za označením „mezinárodní odborný veletrh pro architekturu a techniku„ se skrývá informace, že jde o nejvýznamnější odbornou akci roku 2006 pro každého, kdo se profesionálně zabývá návrhem, projektováním, provozem a údržbou budov jako celku i jejich dílčích komponent. V moderních výstavních halách frankfurtského výstaviště se na několik dní shromáždí přehled dostupné techniky vybavení budov, od elektroinstalací a osvětlení, přes komunikační a zabezpečovací techniku, vytápění a klimatizaci až po systémy automatizace a řízení.

Svítidla a osvětlovací soustavy jsou nedílnou součástí architektury budov. Kvalitně navržené osvětlení totiž nejenom znamená bezpečně a správně osvětlený životní prostor, ale také má významný vliv na náladu a atmosféru. To se týká veřejných budov, obytných budov i prostor pro obchodování.

Expozice světelné techniky zaujímá nejrozsáhlejší výstavní plochu na veletrhu Light+Building 2006. Veletrh ukazuje nové trendy v osvětlování. Ve zkratce se tu objeví celé spektrum výrobků od technického osvětlení a svítidel po dekorační osvětlení, které je letos poprvé zřetelně rozděleno na výrobky pro domov a na výrobky pro budovy. Obchodně zajímavým trendem je dekorační osvětlení ve veřejných budovách. Vystavovatelé výrobků z této oblasti budou v halách 1.1 a 1.2.

Využívání světelných efektů na veřejných prostranstvích je stále obvyklejší. Pro každé město má tento způsob prezentace specifický marketingový význam – doslova ukazuje město ve správném světle. Jde o osvětlování památek i o světelné efekty v různých prostorách a parcích. Výrobky pro osvětlování měst lze najít v hale 5.0.

Souběžně s veletrhem se koná Kongres o problematice budov. Nabízí se v něm široký prostor pro diskuse a výměnu informací. V době od 24. do 27. dubna bude Kongresové centrum Messe Frankfurt žít především rozhovory odborníků na témata osvětlování, technické vybavení budov, počítačová technika v budovách a zlepšování energetické účinnosti komerčních budov.

Zatímco vlastní veletrh je zdrojem informací o nejnovějších výrobcích a výrobních technologiích, hlavní pozice kongresu je spíš v teoretickém pohledu na předměty aktuálního zájmu. Tím se obě složky – teoretická a praktická – výtečně doplňují.

Kvalitu kongresu uznala i Akademie Komory architektů a městských plánovačů Hesenska, která akceptuje všechny sekce kongresu jako školení pro architekty.

(es)

Zastoupení Messe Frankfurt v ČR a SR:
K+M Expo, Václavské nám. 1, 111 21 Praha 1, tel. 224 230 104, fax 224 234 395, messefrankfurt@mbox.vol.cz

Podrobné informace o veletrhu: http://light-building.messefrankfurt.com/frankfurt/