časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 3/2020 vyšlo tiskem
8. 6. 2020. V elektronické verzi na webu 8. 7. 2020.

Činnost odborných organizací
Oznam: LUMEN V4 2020 je zrušený
Co je nového v CIE, duben 2020

Příslušenství osvětlovacích soustav
Foxtrot jako „Master Control“ v Hotelu Breukelen
Regulátory osvětlení – řízení osvětlení na konstantní úroveň

Designová svítidla firmy Trilux

|


Designová svítidla firmy Trilux

Ing. Michal Staša,
TRILUX ČR, spol. s r. o.

Firma Trilux, přední evropský výrobce svítidel, má ve svém sortimentu několik produktových řad designových svítidel a několik dalších řad bylo doplněno a rozšířeno. Mimo důraz, standardně kladený na vysokou kvalitu a funkčnost, byly v tomto případě zdůrazňovány také ucelenost a design. I proto se na vývoji svítidel těchto řad podíleli přední designéři. Společným charakteristickým rysem je použití inovačních technologií, které firma Trilux vyvíjí (např. CDP prizmatické difuzory či UXP nízkoprofilové mřížky s vysokou odrazností).

BLUEmotion

Řada závěsných svítidel BLUEmotion s převážně nepřímým rozložením svítivosti je k dispozici v mnoha variantách a s velkou variabilitou použití.

Obr. 1. BLUEmotion H, verze SD
Obr. 2. BLUEmotion H, verze LS
Obr. 3. BLUEmotion H, verze FS

Obr. 1. Obr. 2. Obr. 3.

Verze Sunny Day s modře probarvenou deskou z plaveného skla (obr. 1) zajišťuje jen nepřímé prosvětlení prostoru, nicméně zdola jsou patrné svíticí zářivky; tím je po architektonické stránce interiér zajímavě doplněn. Tato svítidla jsou vhodná např. pro osvětlení jednacích místností či výstavních prostor. Dojem lehce industriálního vzhledu vyvolává podobná verze Light Screen s robustní skleněnou deskou z vrstveného skla (obr. 2). Uvedená varianta je určena především do reprezentativních prostor. Stejně tak verze Fabric Shield s difuzorem obloukového průřezu a s bočními světlovody, které zdůrazňují tvar svítidla (obr. 3).

Obr. 4.

Obr. 4. BLUEmotion H, verze CM
Obr. 5. Luceo H, verze UXP-H

Pro kancelářské prostory je možné zvolit variantu s jemně prizmatickým krytem s částečně reflexivní vrstvou, zajišťující převážně nepřímou složku osvětlení. Další možností je varianta s přímo-nepřímým rozložením svítivosti s nízkoprofilovou mřížku UXP-H s činitelem odrazu 98 %.

Materiálem svítidel řady BLUEmotion je hliník. Jsou navržena pro zářivky s průměrem 16 mm (T5) a existují ve všech příkonových řadách (28, 35, 49, 54, 80 W) pro dvouzdrojové a třízdrojové provedení. Svítidla mohou být dodávána s elektronickým předřadníkem MultiLamp, který umožňuje použití zářivek různých příkonů. Svítidla BLUEmotion je možné montovat jako samostatná nebo je řadit do pásů. Mimo běžné náhradní teploty chromatičnosti lze ve dvouzdrojovém provedení použít řízení „bílá-bílá“. V něm se kombinují různé teploty bílé barvy, které se mohou během dne měnit či řídit podle potřeby. Ve třízdrojových verzích je možné použití RGB řízení se zářivkami tří barev (obr. 4). Pomocí elektronického řízení s rozhraním DALI lze naprogramovat různé barevné scény. Samozřejmostí řady BLUEmotion je i sada příslušenství: uzlové propojovací prvky, závěsy či připojovací soupravy.

Obr. 5.

LUCEO

Svítidla řady Luceo v sobě spojují světelnětechnickou efektivitu s elegancí, která splňuje přísné architektonické požadavky na moderní kancelářské osvětlení.

Zmíněná svítidla mohou být závěsná, přisazená nebo jako samostatná stojanová. Závěsná svítidla spojují nepřímou složku osvětlení s přímou a jsou vhodná pro osvětlení kanceláří, prodejních prostor či obecně pro pracoviště s monitory. Optický systém přímé složky osvětlení tvoří mřížka s nízkým profilem vyrobená pomocí tzv. UXP-Technology s činitelem odrazu 98 % a s podílem rozptylu menším než 3 % (obr. 5). Dalším charakteristickým rysem svítidel řady Luceo je jejich lehkost vzhledu a malá tloušťka (pouhých 24 mm). Rovněž lze použít svítidla s optikou CDP (obr. 5) či PerfectPrism s dvojitým prizmatickým krytem, který cíleně směruje světlo do podélného a příčného směru svítidla. To je vhodné pro šetrné osvětlení místností s monitory. Varianty svítidel, které jsou určeny k přisazení ke stropu, vytvářejí dekorativní nepřímou složku.

Obr. 6.

Obr. 6. Luceo H, verze CDP

Svítidla řady Luceo jsou vyrobena z ocelového plechu. Mezi příslušenství patří lankový dvoubodový závěs, čtyřbodový závěs či uzlový propojovací prvek. Závěsná a přisazená svítidla je možné osadit všemi řadovými zářivkami s průměrem 16 mm (T5): 28, 35, 49, 54, 80 W. Svítidla jsou v barvě stříbrošedé.

Stojanová svítidla jen s nepřímým rozložením svítivosti se vyrábějí ve dvou výškách (1 825 a 1 940 mm) a osazují se třemi či čtyřmi kompaktními zářivkami o příkonu 55 W.

Řady svítidel BLUEmotion a Luceo zaujímají přední místo v designovém architektonickém osvětlení. Svítidla se již v praxi osvědčila nejen svým vzhledem, ale i kvalitou.

TRILUX Česká republika s. r. o.
Jankovcova 1569/2c
budova Lighthouse
170 00 Praha 7
tel.: 235 524 580-3, 235 524 585-7
fax: 235 524 588
e-mail: trilux@trilux.cz
http://www.trilux.cz