Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo tiskem
17. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Inspirativní osvětlení ze zahraničních veletrhů 

Příslušenství osvětlovacích soustav
Na osvětlení provozu lze šetřit s minimem investic
Maxos fusion – nový rychlomontážní systém Philips
Inteligentní řešení DALISYS® pro řízení osvětlení

Aktuality

Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů Stovky českých i zahraničních společností se představí na největším jarním souboru…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

Festival světla BLIK BLIK opět rozsvítí Plzeň Třetí ročník plzeňského festivalu Blik Blik se chystá na pátek 17. a sobotu 18. března.…

Kurz osvětlovací techniky XXXIII – 1. oznámení Česká společnost pro osvětlování, regionální skupina Ostrava, a VŠB – Technická…

Více aktualit

CarpeDiem, Executive – nová kvalita osvětlování kanceláří od Philips Lighting

číslo 4/2003

CarpeDiem, Executive – nová kvalita osvětlování kanceláří od Philips Lighting

Pro osvětlování kanceláří nejvyšší úrovně již dnes nestačí zapuštěná svítidla s různými typy stále dokonalejších mřížek. Rozvíjející se požadavky na originalitu a inspirativnost řešení pracovního prostředí s respektováním individuality jeho uživatele se promítají i do techniky a designu osvětlení. Philips Lighting jako odpověď na výzvu tohoto trendu vyvinul dvě nové řady svítidel – CarpeDiem a Executive.

Obr. 1. Obr. 2.

CarpeDiem

Měnící se dynamika moderního života ovlivňuje i pracovní prostředí kanceláří. Rozvoj flexibilních pracovních postupů a komunikačních technologií vytváří plošší, méně hierarchickou organizaci, která poskytuje zaměstnancům větší svobodu, ale i zodpovědnost vykonávat svou práci co možná nejefektivněji.

Philips soustavně zkoumá tyto trendy, aby byl schopen po porozumění jim vytvářet odpovídající osvětlovací systémy. Výchozím bodem v tomto firemním uvažování jsou potřeby a přání uživatelů kanceláří. Jednou z těchto potřeb je např. možnost vytvářet v jednom prostoru zóny pro reflexi a koncentraci i zóny pro intenzivní komunikaci. Pro svůj dobrý pracovní výkon se zaměstnanci potřebují cítit motivováni a stimulováni svým okolím.

Pro vytváření takového inspirujícího pracovního prostředí firma navrhuje dynamické osvětlení, které lidem poskytuje větší autonomii v rozhodování, jaké bude jejich osvětlení v průběhu dne.

Obr. 3.

Denní světlo – pro člověka nejpřirozenější forma osvětlení –nikdy není konstantní. Tím, jak se mění, ovlivňuje emoce, stavy, vnímání a výkon lidí. Osvětlovací systém Philips CarpeDiem se chová stejně.

Speciální matovaný reflektor svítidla odráží nejen světlo vlastních světelných zdrojů, ale i světlo z okolí a vytváří tak ze svítidla integrální prvek architektonického prostoru. Základní charakteristikou svítidel CarpeDiem je možnost regulovat kromě světelného toku, tj. osvětlenosti, také teplotu chromatičnosti vyzařovaného světla a vytvářet tak celkový charakter osvětlení odpovídající momentálním potřebám uživatele (obr. 1).

Základním principem regulace teploty chromatičnosti je míchání světla dvou zářivek TL5 s teplotou chromatičnosti 2 700 K (teple bílá) a 6 500 K (denní). Svítidla jsou osazena digitálními předřadníky s protokolem DALI. Homogenitu barvy vyzařovaného světla zajišťuje užití principu sekundárního odrážeče se speciálním reflektorem. Svítidla CarpeDiem s možností dynamického osvětlení se vyrábějí ve dvou verzích – Personal Light a Dynamic Ambiente.

Obr. 4. Obr. 5. Obr. 6.

Svítidlo v provedení Personal Light je kromě předřadníky DALI osazeno ještě řídicí jednotkou pro regulaci. Ovládá se jednoduše z dálkového ovladače IRT 7090 (obr. 2). Ovladač je vybaven dvojicí tlačítek pro regulaci teploty chromatičnosti, další dvojicí tlačítek pro regulaci osvětlenosti a dvěma dvojicemi tlačítek pro vyvolání předvolených kombinací. Tyto čtyři kombinace jsou předem nastaveny na hodnoty 3 000 – 3 400 – 3 800 – 4 500 K, ovšem uživatel je může jednoduše změnit podle svých potřeb.

Provedení Dynamic Ambiente je určeno pro prostory s velkým počtem svítidel CarpeDiem. Automaticky je řízena teplota chromatičnosti a osvětlenost s omezenými možnostmi individuální úpravy. Všechna regulovaná svítidla jsou ovládána řídicí jednotkou, která má výstup ke svítidlům ve formátu DALI. Vstupů do jednotky je více; pro protokol LON (slouží pro připojení hodin a případné napojení na sytém řízení budovy), pro připojení čidel dálkového ovládání a pro případné připojení tlačítek (ruční ovládání). V paměti řídicí jednotky jsou uloženy čtyři různé scénáře řízení osvětlení v průběhu 24 hodin (obr. 3), které lze spustit dálkovým ovladačem nebo ze sytému řízení budovy.

Obr. 8.

Toto jsou zmíněné scénáře:

  • Human Rhytm – inspirován časovým rozložením aktivit typického uživatele kanceláře,
  • Natural Rhytm – inspirován časovým průběhem denního světla,
  • Pendulum – světelné hodiny – pravidelné kolísání,
  • Wave – určen pro stimulaci a omezení tradičních období útlumu.

Tyto základní scénáře lze individuálně přeprogramovat podle potřeb uživatele.

Svítidla CarpeDiem se vyrábějí v zapuštěném (obr. 4 a obr. 5), přisazeném a závěsném (obr. 6) provedení. Kromě svítidel s funkcí dynamického osvětlení obsahuje nabízený sortiment i svítidla se světelnými zdroji jedné barvy v provedení s regulovatelnými i statickými elektronickými předřadníky.

Více informací o svítidlech CarpeDiem zájemci naleznou na www.carpediem.philips.com

Executive

Řada svítidel Executive (obr. 7 až obr. 10) představuje v sortimentu svítidel Philips designově nejvyhraněnější řešení. Technicky se jedná o kovová závěsná svítidla pro zářivky TL5 se statickými nebo regulovatelnými elektronickými předřadníky. Rozmanitost světelnětechnických charakteristik je dána různými kombinacemi přímého a nepřímého vyzařování, tří optických mřížek a různých reflektorů.

Obr. 7. Obr. 9. Obr. 10.

Základní sortiment je z hlediska designu tvořen šesti základními tvary. Nejvíce ovšem o těchto vyhraněných svítidlech vypoví obrázky. Více se lze o svítidlech Executive dozvědět na www.executive.philips.com

Philips ČR spol. s r. o.
Šafránkova 1
155 00 Praha 5
tel.: 233 099 111
fax: 233 099 326
e-mail: jakub.wittlich@philips.com
http://www.philips.cz