Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo tiskem
17. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Inspirativní osvětlení ze zahraničních veletrhů 

Příslušenství osvětlovacích soustav
Na osvětlení provozu lze šetřit s minimem investic
Maxos fusion – nový rychlomontážní systém Philips
Inteligentní řešení DALISYS® pro řízení osvětlení

Aktuality

Trendy chytrého řízení budov, energetiky a měst aneb Čtvrtá průmyslová revoluce nejenom v průmyslu Přednáška Ing Jaromíra Klabana se uskuteční ve středu dne 19. 4. 2017 ve 14 hod v…

Češi chtějí bydlet lépe – návštěvnost jarních veletrhů o bydlení stoupla o čtvrtinu Výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech bylo v minulých dnech nabité k prasknutí. Téměř…

Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů Stovky českých i zahraničních společností se představí na největším jarním souboru…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

Více aktualit

Architekturní osvětlení svítidly s diodami LED

číslo 4/2004

Architekturní osvětlení svítidly s diodami LED

Stále se rozšiřující nabídka svítidel a světelných řešení, která za světelné zdroje používají elektroluminiscenční diody (LED), již nenechává nikoho z oboru na pochybách o budoucnosti tohoto směru vývoje světelné techniky.

Základní vlastnosti osvětlovacích zařízení s diodami LED – miniaturizace, dlouhý život (50 000 h), účinnost, spolehlivost, bezpečnost, možnost regulace, okamžitý start, jasné definované barvy – vybízejí architekty a projektanty osvětlení k hledání nových aplikačních možností.

Obr. 1. Obr. 2. Obr. 4.

V minulém čísle (Světlo 3/2004) byly představeny stavebnicové osvětlovací prvky s diodami LED z nabídky firmy PHILIPS. Dnes budou popsána některá svítidla PHILIPS opatřená diodami LED a určená především pro venkovní dekorativní osvětlení.

LEDline2 (obr. 1)

Základem svítidel LEDline druhé generace jsou světelné moduly s LED. Použity jsou velmi výkonné diody LuxeonTM s optikou (kolimátory) pro přesné usměrnění světla. Svítidla jsou vyráběna ve verzi pro přisazenou nebo zapuštěnou montáž. Pro různé aplikace jsou určena specifická provedení optiky s různými divergencemi světelného svazku, od měkkého rovnoměrného nasvětlení architektonických prvků, jako jsou balkony (nasvětlená plocha výšky asi 1 m), přes osvětlení fasád do výšky 10 m po speciální provedení k nasvětlení vertikálních ploch s výškou 15 až 20 m (podle barvy světla).

Obr. 3. Obr. 7.

Svítidla se dodávají v různých délkách, moduly jsou s krytím IP67 a je v nich vestavěno elektronické napájení.

Amazon LED (obr. 2)

Amazon LED jsou zemní světlomety se čtyřmi, šesti nebo dvanácti diodami LED v pěti barvách – bílé, zelené, žluté, modré nebo červené. Tato svítidla jsou určena pro orientační osvětlení v interiéru i exteriéru.

Krytí uvedených svítidel je IP65, nárazuvzdornost IK10, zatížitelnost až 1 000 kg.

Obr. 5.

Projekty

Nejlepší představu o novém trendu osvětlování architektury svítidly s diodami LED jistě poskytnou realizace přímo z praxe (obr. 3 až obr. 7).

Mosty v Glasgowě – Velká Británie (obr. 3)

Pro nové nasvětlení mostů ve skotském Glasgowě byla zvolena moderní technika svítidel s diodami LED. Celkově bylo pro tři mosty, každý o délce přibližně 120 m, použito 285 modrých (pro osvětlení oblouků) a 600 bílých (pro osvětlení vnější hrany mostu) svítidel LEDline. Každé svítidlo délky 1,2 m je osazeno 48 diodami Luxeon 1 W. Pilíře jsou osvětleny světlomety DECOFLOOD s výbojkami Mastercolour 150 W.

Z estetického hlediska tato osvětlovací soustava vytváří dramatický noční efekt, zdůrazňuje strukturu mostu a tvoří zajímavé odrazy ve vodě. Díky dlouhému životu diod je dosahováno výrazných úspor nákladů na údržbu.

Park St. Antoine, Lyon – Francie (obr. 4)

Vzhled nábřeží řeky Saone v Lyonu, které sousedí s parkovištěm využívaným zejména při významných kulturních akcích (např. představení v opeře), je v noci výtvarně dotvořen osvětlením svítidly LEDline o délce 600 mm. Celkově je použito 108 modulů s bílým světlem a dvanáct modulů se červeným světlem. Moduly s červeným světlem jsou zapínány při významných příležitostech.

Obr. 6.

Přístav v Rouenu – Francie (obr. 5)

Příklad dekorativního nasvětlení svítidly LEDline s různými barvami světla.

Renault Bourg-en-Bresse – Francie (obr. 6)

Zde je použito osvětlení s diodami LED pro zatraktivnění nočního vzhledu průmyslového objektu.

Nieuwport – Belgie (obr. 7)

Svítidla LEDline lze použít nejen k nasvětlování fasád, ale i k netradičnímu ozvláštnění osvětlení veřejného prostoru.

Philips ČR spol. s r. o. Lighting
Šafránkova 1
155 00 Praha 5
tel.: 233 099 111
fax: 233 099 326
e-mail: jakub.wittlig@philips.com
http://www.philips.cz