Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2018 vyšlo tiskem
5. 2. 2018. V elektronické verzi na webu bude 5. 3. 2018.

Architekturní a scénické osvětlení
Mexické světlo
Světelný design v kostce Část 34
Světelnětechnická dokumentace – část 2
Schémata pro scénické osvětlení

Svítidla a světelné přístroje
LED svítidla NITEKO – zaručená životnost a teple bílé světlo nejen pro veřejné osvětlení

Aktuality

15. Zákaznický den ZAT byl opět rekordní Koncem ledna proběhl už tradiční Zákaznický den společnosti ZAT, největší české firmy s…

Autu roku 2018 v ČR, Škodě Karoq, svítí na cestu světla z Varroc Lighting Systems Stejně jako v roce 2016, tak i pro tento rok získala společnost Varroc Lighting Systems…

Synergie oborů na veletrhu FOR ARCH přináší větší zájem vystavovatelů Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH se uskuteční v PVA EXPO PRAHA v Letňanech 18.–22.…

13. mezinárodní konference Centra pasivního domu poprvé v Praze O inovativních postupech a materiálech, které jsou vhodné pro výstavu  a rekonstrukce…

Více aktualit

Administrativní budova Philips ČR s. r. o. v Praze

Světlo 3/00

Ing. Jakub Wittlich,
Philips ČR s. r. o. Lighting

Administrativní budova Philips ČR s. r. o. v Praze

Po devíti letech působení na českém trhu se firma Philips rozhodla soustředit své obchodní aktivity v České republice pod jednou střechou. Na jaře roku 1999 byla zahájena stavba nové administrativní budovy v Praze 5 – Stodůlkách a 22. října byla slavnostně otevřena. V této budově sídlí nejenom jednotlivé divize Philips Česká republika, ale vzniklo zde i nové ústředí Royal Philips Electronics pro střední a východní Evropu.

Budova s půdorysem Y stojící na pozemku o rozloze 9 127 m2 má jedno podzemní a čtyři nadzemní podlaží.

Osvětlení tohoto typu budov je komplexní prací zahrnující osvětlení kanceláří, jednacích a předváděcích místností, vstupů a chodeb, sociálních zařízení, garáže, parkoviště i architekturní osvětlení budovy samotné.

Obr. 1.

Osvětlení kanceláří (obr. 1)
Základními požadavky pro osvětlení kanceláří byly vytvoření prostředí vhodného pro práci s monitory, nízká energetická náročnost a malé nároky na údržbu.

Řešením jsou podhledová svítidla řady TBS 600 osazená vždy dvěma zářivkami TL5 35 W (Ć 16 mm). Tato svítidla jsou vybavena tzv. optikou OLC s označením D7-60. Jedná se o pololeštěné 3D parabolické mřížky, které zajišťují omezení jasu pod 200 cd/m2 nad úhlem 60° od svislice ve všech vertikálních rovinách (rovinách C soustavy C-g). U klasických vysoce leštěných parabolických mřížek je tento parametr zajištěn pouze v podélné a příčné rovině. V praxi to znamená, že u mřížek OLC (patent PHILIPS) je zamezen vznik rušivých odlesků od svítidla na monitoru nezávisle na jeho poloze vzhledem k svítidlu, zatímco u klasických svítidel je toto zaručeno pouze pro polohu monitoru kolmo na zářivku či rovnoběžně s ní.

Kromě tohoto zvýšeného komfortu mají svítidla s  mřížkami OLC vyšší účinnost. Tato charakteristika v kombinaci s použitím elektronických předřadníků zvyšuje energetickou účinnost osvětlovací soustavy. Průměrný měrný příkon soustavy pro kanceláře je 2,5 W·m–2/100 lx (při použití klasických svítidel s vysoce leštěnou parabolickou mřížkou se zářivkami TL-D Ć 26 mm a elektronickým předřadníkem by byl měrný příkon 2,8 W·m–2/100 lx, při použití elektromagnetických předřadníků 3,2 W·m–2/100 lx).

Osvětlení jednacích místností (obr. 2)
Základním požadavkem byla variabilita osvětlení pro jednotlivé činnosti, které se zde odehrávají – jednání u stolu, promítání a promítání s pořizováním poznámek. Navržená osvětlovací soustava je tvořena podhledovými svítidly na kompaktní zářivky typu FBH 146 ve stmívatelném provedení a svítidly pro halogenové žárovky QBS 5600 též se stmíváním. Osvětlovací soustava je řízena systémem SCENIO, který umožňuje volit jednotlivé světelné situace dálkovým ovládáním.

Vstup, chodby
Prostor vstupu a recepce je osvětlen podhledovými svítidly typů KBS 245 a KCS 201 osazenými indukčními výbojkami QL 85 W s unikátní dobou života 60 000 h.

Pro osvětlení chodeb byla zvolena svítidla FBH 146 s kompaktními zářivkami a elektronickými předřadníky pro snížení spotřeby elektrické energie, prodloužení doby života a možnost zapojení svítidel do okruhu nouzového osvětlení.

Obr. 2. Obr. 3.

Předváděcí místnost, jídelna (obr. 3)
Velká předváděcí místnost v přízemí budovy je tvořena otevřeným prostorem navazujícím na vstupní prostor. Jsou zde představeny výrobky zastupující všechny výrobkové divize Philips.

Základní osvětlení je tvořeno podhledovými svítidly FBS 245 s kompaktními zářivkami PL-C 26 W. Svítidla jsou vybavena regulovatelnými elektronickými předřadníky. Akcentující osvětlení zajišťují bodová svítidla řady Soprano s halogenovými žárovkami 100 W, 12 V upevněná do tří okruhových přípojnic.

Jak přípojnice, tak i svítidla celkového osvětlení jsou rozdělena do sekcí. Toto rozdělení spolu s možností stmívání umožňuje vytvořit 16 světelných situací. Soustava je opět řízena systémem SCENIO, a to buď dálkovým ovládáním, nebo prostřednictvím dotykové obrazovky.

Jídelna, která může sloužit také jako konferenční místnost, je osvětlena též svítidly FBS 245 ve stmívatelném provedení. Řízení systémem SCENIO umožňuje rychlé a jednoduché přizpůsobení osvětlení požadované činnosti.

Předváděcí místnost Philips Lighting (obr. 4)
V suterénu budovy je umístěna předváděcí místnost divize Lighting. Účelem této místnosti je nejenom ukázat výrobky jako takové, ale i jejich aplikace.

Instalované světelné vybavení je rozděleno do 32 okruhů řízených systémem SCENIO pomocí dálkového ovladače.

Prezentace v předváděcí místnosti je rozdělena principiálně do tří částí.

V první části věnované světelným zdrojům jsou prakticky ukázány teploty chromatičnosti a index podání barev všech běžně používaných světelných zdrojů – žárovek, zářivek, sodíkových výbojek vysokotlakých i nízkotlakých, halogenidových výbojek jak klasických, tak i s keramickým hořákem a výbojek rtuťových.

Druhá část připomíná některé základy světelné techniky, jako je teorie barev a vztah osvětlenosti a kontrastu v místě úkolu.

Třetí část je věnována svítidlům. Nejprve jsou na simulaci části supermarketu ukázány možnosti osvětlení ve třech kvalitativních úrovních. Nejjednodušší je soustava tvořená rychlomontážním systémem TTX 400 s holými zářivkami, v druhé variantě jsou použity reflektorové zářivky a svítidla s asymetrickými reflektory pro zvýraznění specifické nabídky, třetí ukázka využívá doplnění systému perforovanými reflektory a mřížkami. Zároveň jsou předvedeny možnosti zdůrazňujícího osvětlení pečiva, zeleniny a ovoce bodovými svítidly s různými typy kompaktních výbojek.

Pro osvětlení butiku jsou použity varianty s halogenovými žárovkami, kompaktními výbojkami a světlovody.

Střední část stropu předváděcí místnosti je věnována podhledovým (TBS 600, TBS 630), stropním (TCS 398) a závěsným svítidlům (TPS 498) se zářivkami TL5. V jejich blízkosti jsou instalována podhledová svítidla pro zářivky TLD typu TBS 233. Lze tedy dobře ukázat rozdíl v omezení jasů optiky OLC používané ve svítidlech pro zářivky TL5 a klasické vysoce leštěné parabolické mřížky pro zářivky TLD.

V další části předváděcí místnosti jsou předvedena stropní zářivková svítidla s opálovými a prizmatickými kryty typových řad TCS 025 a TCS 097 a s optickými mřížkami řad TCS 214, TCS 098 a TCS 198.

Jistě zajímavou prezentací je předvedení různých možností použití světlovodů pro osvětlování.

Závěrečná část je věnována svítidlům pro venkovní osvětlení, a to jak typům určeným pro veřejné osvětlení – populární MALAGA, SGS 203, CityVision, tak i světlometům řad TEMPO a Decoflood.

Obr. 4. Obr. 5.

Venkovní osvětlení (obr. 5)
Pro osvětlení parkoviště a komunikací jsou použita svítidla řady CityVision s vkusným tvarovým řešením, ukrývajícím optickou část, která svými parametry vyhovuje požadavkům na veřejné osvětlení. Svítidla jsou osazena kompaktními halogenidovými výbojkami s keramickým hořákem Mastercolour. Jejich bílé světlo s vynikajícím podáním barev vytváří příjemnou atmosféru v okolí budovy.

Architekturní osvětlení budovy je provedeno světlomety TEMPO s asymetrickým vyzařováním s halogenidovými výbojkami HPI-T 250 a 400 W. Dobrý index podání barev světla těchto zdrojů umožňuje správně vnímat barevnou úpravu průčelí budovy.