časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Revize podle ČSN 33 1610 s KEW 6200

|

číslo 3/2004

Revize podle ČSN 33 1610 s KEW 6200

Ing. Jaroslav Smetana, Blue Panther s. r. o.

Následující řádky mají za účel oslovit všechny, kteří stojí před problémem revize či testování ručního nářadí nebo elektrických předmětů obecně. Zvláště pracovníky, jejichž činnost nevyžaduje nákladné zařízení vybavené pamětí, čtečkou čárového kódu apod., tedy všechny, kteří potřebují snadno a rychle pravidelnou kontrolu ručního vybavení dílny, servisu nebo půjčovny a nechtějí (nebo nemohou) příliš investovat. Snadným řešením v těchto případech je přístroj KEW 6200.

Ilustrační obr.

Přístroj KEW 6200 vznikl ve spolupráci společnosti Blue Panther instruments a japonské firmy Kyoritsu pro potřeby českých uživatelů. Na tuzemském trhu je jen půl roku. Díky svým vlastnostem si však již získal velkou oblibu. Lze jím revidovat předměty třídy I, II a III podle ČSN 33 1610. Měří spojitost a odpor ochranného vodiče, izolační stav mezi vodiči L a PE a L a N napětím 500 V, přepočítaný unikající proud do 20 mA s rozlišením 10 µA a dotykový proud s rozlišením 1 µA. Zmíněný přístroj je vybaven možností měřit i síťové napětí a typ KEW 6202 i možností měřit proud odebíraný spotřebičem. Jeho velkou výhodou je jednoduché ovládání a především zajímavá cena. Naměřené hodnoty jsou jasně zobrazovány na velkém, dobře čitelném displeji LCD (ilustrační obr.).

V dalším textu je krátce popsán postup testování při jednotlivých měřeních vyžadovaných ČSN 331610:

  • je-li měřený předmět vybaven síťovým kabelem, použije se k jeho připojení zásuvka na předním panelu přístroje, pro měření ochranného vodiče a izolačního odporu se použije kabel RPE a svorka PE/mA,

  • není-li měřený přístroj (dále jen MP) vybaven kabelem s vidlicí (pevně připojený MP), použije se k jeho připojení k přístroji KEW 6200 svorka L/N a PE/2 mA, které jsou paralelně připojeny k měřicí zásuvce, a k připojení přístroje jedno z následujících zapojení – viz obr. 1, obr. 2, obr. 3 nebo obr. 4.

Obr. 1

1. Měření odporu ochranného vodiče RPE – čl. 6.4 ČSN 33 1610

Toto měření je určeno pro měřené předměty třídy I (obr. 1). Nelze je použít u MP, které nejsou vybaveny ochranným vodičem, tedy u MP třídy II a III. Měří se v poloze otočného přepínače RPE.

Záměrem tohoto testu je zjištění spojení mezi zemí nebo ochrannou zdířkou vidlice a kovovou neživou částí (částmi) MP spojenými s ochranným vodičem. Uvedený test se provádí i na prodlužovacích kabelech nebo odpojitelných pohyblivých přívodech k MP. Jeho výsledkem je, že odpor již zmíněného spojení musí být RPE < 0,3 pro přívod do délky 5 m. Pro delší přívody platí, že se připočte 0,1 za každých dalších 7,5 m.

Všeobecně se doporučuje toto měření při obou polaritách měřicího proudu. To umožňuje funkce (+20 –20 ).

Obr. 2

2. Měření izolačního odporu RINS – čl. 6.5 ČSN 33 1610

Záměrem tohoto měření je zjistit, zda izolační stav mezi živými částmi (mezi fázovým nebo pracovním vodičem) a neživými vodivými částmi MP (kovové kryty předmětů) je vyhovující.

Pro bezpečné a úplné změření izolace mezi všemi částmi musejí být při měření zapnuty všechny spínače a regulátory MP.

Izolace se neměří v případě:

  • je-li MP vybaven částmi, které se při odpojení nebo připojení síťového napájení přestaví do polohy neumožňující změřit celkový odpor spotřebiče,

  • obsahuje-li MP části, které by při měření napětím 500 V DC mohly být poškozeny.
Obr. 3

Izolační odpor se měří:

  • u MP třídy I mezi živými částmi a neživými částmi a přístupnými vodivými částmi MP,
  • u MP třídy II mezi živými částmi a přístupnými vodivými částmi MP,
  • u MP třídy III mezi přístupnými vodivými částmi MP,
  • u prodlužovacích, pohyblivých přívodů nebo odpojitelných přívodů mezi ochranným vodičem a krajním vodičem (postup jako u třídy II),
  • u transformátorů třídy I a II, mezi živými částmi vstupního obvodu a živými částmi výstupního obvodu (jako MP třídy II), u transformátorů třídy I ještě mezi pracovním a ochranným vodičem (jako MP třídy I).

Měřený předmět se připojí k přístroji KEW 6200/6202 tak, jak je zobrazeno na obr. 1 až obr. 3, a přepínač se jednoduše otočí do polohy RINS. Na displeji se okamžitě zobrazí velikost izolačního odporu.

Obr. 4

3. Měření náhradního unikajícího proudu IEL – čl. 6.8 ČSN 33 1610

Měření náhradního unikajícího proudu zjišťuje velikost unikajícího proudu mezi fázovým nebo středním vodičem a zemním připojením. V případě, kdy by přivedením vysokého napětí byl poškozen MP, a kdy tudíž nelze měřit izolační odpor, použije se měření náhradního unikajícího proudu.

MP se připojí jako při měření izolace (obr. 4), otočný přepínač přitom je v poloze IEL.

4. Měření dotykového proudu IL – čl. 6.7 ČSN 33 1610

Při tomto měření se zjišťuje velikost dotykového proudu, tj. proudu procházející izolací MP při přiloženém síťovém napětí proti zemi. Zmíněné měření simuluje odpor při dotyku lidského těla.

Obr. 5

Využívá se u MP třídy II a u neživých vodivých částí nespojených s ochranným vodičem, u MP třídy I. Mimo síťové přívody nesmí být připojen žádný další přívod, který by mohl způsobit překlenutí na zemní spojení. Tato podmínka se vztahuje i na vodovodní potrubí, anténní přípojky i vedení pro přenos dat. Způsob zapojení přístroje KEW 6200 v tomto případě je uveden na obr. 5.

Jak je zřejmé z vyobrazených schémat zapojení, manipulace s přístrojem KEW 6200 je velmi snadná a na první pohled srozumitelná

Bližší informace o KEW 6200 zájemci získají u společnosti Blue Panther instruments, zástupce Kyoritsu pro ČR na adrese: www.blue-panther.cz