Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 7/2018 vyšlo
tiskem 27. 6. 2018. V elektronické verzi na webu od 27. 7. 2018. 

Téma: Kabely, vodiče, kabelová technika; Nářadí, nástroje a zařízení pro práci s kabely

Hlavní článek
Parametrizace obvodových modelů lithiových akumulátorů pro elektromobilitu
Smart Cities (3. část – 1. díl)

Aktuality

Energetici v Dukovanech spustili čtvrtý blok, elektřinu vyrábí všechny bloky V Jaderné elektrárně Dukovany energetici spustili čtvrtý výrobní blok. Ukončili tak…

Nejlepší studenti 2018 nalezeni Do finálového kola 8. ročníku soutěže Nejlepší student, které se konalo 20. června 2018 v…

Výběrové řízení na dodavatele pro krytí ztrát pokračuje pátým aukčním kolem Páté aukční kolo výběrového řízení na dodavatele elektřiny pro krytí ztrát v přenosové…

Sympozium o fyzice plazmatu – trendy jaderné fúze i aplikace netermálního plazmatu v medicíně Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického v Praze pořádá ve spolupráci…

Novinky z oblasti elektrotechniky, energetiky a elektroniky predstavil veľtrh ELO SYS 2018 24. ročník medzinárodného veľtrhu ELO SYS sa konal v termíne 22. až 25. mája 2018 na…

Chcete zlepšit výkon průmyslové sítě a digitalizovat vaši výrobu? Přihlaste se na odborný seminář společnosti Siemens na téma Řešení z oblasti průmyslové…

Více aktualit

Zprávy

číslo 12/2002

Zprávy

ELEKTRO v zahraničním tisku

Informace o významu časopisu ELEKTRO pro vztahy mezi českou elektrotechnikou a zahraničím se objevila v prestižním bulletinu japonského vzdělávacího institutu Doctors International Collaboration Institute (DIC), který působí při Shinshu University.

Obr. 1.

Japonské odborné kruhy dlouhodobě s velkým zájmem sledovaly výzkum Ing. O. Roubíčka, DrSc., v oboru elektrických lineárních pohonů, v dnes již zaniklém Výzkumném ústavu silnoproudé elektrotechniky (VÚSE), poté akciové společnosti Zkušebnictví. O uznání a ocenění celoživotního díla Ing. O. Roubíčka v uvedeném oboru institutem DIC časopis ELEKTRO přinesl článek (Uznání z Japonska, č. 9/01, str. 96). Právě tento článek se v překladu do japonštiny objevil v bulletinu DIC č. 1 (viz obr.).

Důvodem je skutečnost, že v Japonsku, jehož technický potenciál v oboru elektrotechniky je všeobecně znám, je elektrickým lineárním pohonům a jejich průmyslovým aplikacím věnována velká pozornost. Lineární pohony pronikají do oblastí trakce, kancelářské a spotřební techniky, medicíny, automobilového průmyslu a dalších technologií.

Přínos české elektrotechniky s využitím výsledků práce výzkumného týmu Ing. O. Roubíčka spočívá v mechanotronické systémové koncepci řízené přeměny elektrické energie v požadovaný technologický účinek. Tento přístup, jehož kolébkou je právě Japonsko, byl japonskými kolegy příznivě přijat, a i přetisk článku z ELEKTRO je dalším příslibem pro pokračování a rozvoj již započaté spolupráce.


Seminář UNIT

Bezpečný provoz strojů a technických zařízení podle nařízení vlády 378/2001 Sb.

Termín: 10. prosince 2002
Místo konání: Kulturní dům DUKLA, Pardubice
Odborný garant: Ing. Vladimír Vízner, IPB Hradec Králové

Přednášející:
Ing. Ronin, Ing. Krejcar, Ing. Dušátko - ČÚBP Praha,
Ing. Pražák - UI ČOI Praha,
Jiří Hlinovský – projektant, Králův Dvůr.

S ohledem na to, že v letošním roce byl vydán zák. č. 205/2002 Sb., který přináší změny zák. č. 22/1997 Sb., je třeba vědět, jak se NV 378 promítne i do případných nutných oprav či rekonstrukcí zařízení.

Bližší informace a přihlášky:
UNIT spol. s r. o.
Gorkého 2573
530 02 Pardubice
tel.: 466 304 952
fax: 466 303 032
e-mail: unit@unit.cz


Nový výrobní závod Conta

Za účasti ministra průmyslu ČR, generálního ředitele a hlavního obchodního ředitele Candy Elettrodomestici srl pana Aldo Fumagalliho, dr. Paola Faiola, velvyslance Itálie v ČR a dalších čelních zástupců české ekonomiky (např. Czechinvestu, MÚ Podbořany atd) byl dne 4. 10. 2002 zahájen provoz závodu Conta společnosti Candy na výrobu chladniček (jedná se o investici na „zelené louce“ – rozloha budovy je asi 23 000 m2). Plánovaný roční objem produkce je 800 tis. chladniček a první z nich se na český trh dostanou již v říjnu t.r. Výrazný podíl produkce je určen na export.

Historie firmy Candy Czech Republic se datuje od roku 2000. Původně malá firma prošla velmi dynamickým rozvojem a v současné době zaujímá na trhu velkých domácích elektrospotřebičů asi 4 % (v segmentu praček a myček 6,2 %). Všechny produkty společnosti Candy se uvádějí na trh pod třemi celoevropskými značkami: Hoover, Candy a Iberna. Hoover je známá britská značka, která se stala součástí skupiny Candy v roce 1995. Nabídka produktů Hoover zahrnuje velké elektrické spotřebiče a výrobky pro péči o podlahy, které obsahují veškeré poslední technické novinky a díky svému designu tvoří zpravidla špičku ve svém oboru. Značka Candy je tradiční italská značka pro bílou techniku, která se v ČR představuje zejména dvěma kategoriemi výrobků, a těmi jsou pračky a chladničky.

V současné době továrna zaměstnává 200 lidí z Podbořan a okolí a v konečné fázi dosáhne zaměstnanost celkem 600 zaměstnanců (nedostatek odborných pracovních sil na Podbořansku vyřešila společnost Candy odborným proškolováním přijímaných pracovníků, z nichž prvních asi 60 – přijatých v roce 2001, bylo odborně školeno v továrně Candy v Donoře v Itálii). V závodě v Podbořanech je výrobní linka na výrobu chladniček a mrazniček několika typů, která zahrnuje: výrobu skříní, výrobu dveří vč. jejich vnitřků a vypěňování, výroba van chladničky, lakovny a montážní linky, na jejímž konci je kompletní výrobek krátkodobě testovám a konečná fáze je estetická kontrola a balení. Dlouhodobému testu jsou chladničky podrobovány po náhodném výběru (již zabaleného výrobku) po dobu 4 h. V této době jsou sledovány důležité parametry jako spínání kompresoru v závislosti na čase nebo sledování teploty v chladicím a mrazicím prostoru.

Výrobní závod firmy Conta v Podbořanech je silným pozitivním signálem pro český trh i pro celou oblast – Candy se stává jednou z klíčových značek na poměrně nových trzích ve střední Evropě.


Eltarg 2003

Ve dnech 20. až 23. května 2003 pořádá společnost Mezinárodní veletrhy Katovice ve spolupráci s Asociací polských elektroinženýrů již dvanáctý ročník mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky a sdělovací techniky Eltarg 2003.

V nomenklatuře veletrhu jsou mj. komponenty pro výrobu, přenos a měření elektrické energie, záložní zdroje, elektroinstalační materiál, telekomunikační technika, automatizační technika a pohony, elektrické vytápění nebo technika budov. V rámci veletrhu bude uspořádáno šesté fórum EIB pod názvem European Installation Bus – krok k evropské integraci a setkání Power Engineering Forum.


ODP ELEKTRA – Liberec 2002

Termín: 10. a 11. 12. 2002, 08,00 až 14,30 h
Místo konání: Centrum BABYLON, Nitranská 1, Liberec

Seminář o nových (aktualizovaných) normách a legislativních úpravách, bezpečnostních předpisech a měřicích postupech je určen pro revizní techniky, projektanty elektro a další odborníky v tomto oboru.

Účastníci semináře obdrží osvědčení o absolvování kvalifikačního semináře podle norem ISO 9000. Na jeho základě budou členům ČKAIT přiznány body do projektu celoživotního vzdělávání.

Přednášející:
Ing. Leoš Koupý, ILLKO, s. r. o. Blansko,
František Kosmák, odborný konzultant v oblasti elektro (býv. inspektor SOD),
Ing. Zdeněk Rous, CSc., zastoupení Dehn + + Sohne pro ČR,
Ing. Jiří Hakl, Hager Electro s. r. o.

Cena: Vložné na seminář je 650 Kč, při účasti po oba dny 900 Kč.

Informace a přihlášky:
L. P. ELEKTRO s. r. o.
Vodařská 17, 619 00 Brno
tel., fax., zázn.: 545 234 6 68
e-mail: lp-elektro@volny.cz
http://www.lpelektro.cz


Semináře agentury ELVIS Hradec Králové

Jištění proti přetížení a zkratu

Termín: 4. 12. 2002 (8,00 – 13,30)
Místo konání: Hradec Králové – Kulturní dům Střelnice

  • nové harmonizované normy ČSN 33 2200-5-523 a ČSN 33 2200-4-43;
  • jednoduché způsoby kontroly zkratových poměrů v praxi;
  • software pro návrhy a kontrolu jištění;

Bližší informace a přihlášky:
ELVIS - vzdělávací a informační služby
tel: 495 514 093, 603 342 119
e-mail: elvis.hk@centrum.cz
elektronické přihlášky: www.daikin.cz/elvis