časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Znáte nýty? Kleště Bralo zvládnou i matice!

Karel Setnička | Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. | www.conrad.cz

Nýtovací kleště na matice Bralo TR-208 a TR-212 jsou robustní nástroje pro aplikaci nýtovacích matic se závitem M4 až M12. Klasický nýt jako náhrada šroubu je jen na jedno použití. Díky nýtovací matici lze díl opakovaně přišroubovat, i když je přístup pouze z jedné strany. Aplikace je jednoduchá: Do vyvrtané díry zasunout matici našroubovanou na koncovce kleští a sevřít kleštiny. Výsledkem je pevná matice, kterou není třeba držet klíčem.

Znáte nýty? Kleště Bralo zvládnou i matice!
Obr. 1. Celé kleště roztažene

Konstrukce kleští

Kleště Bralo jsou nabízeny ve dvou provedeních podle velikosti podporovaných nýtovacích matic. Menší kleště TR-208, které autor článku zvolil pro test, umožňují pracovat s maticemi o velikosti závitu M4 až M8. Větší kleště TR-212 si poradí s maticemi M8 až M12. Práce s kleštěmi je v obou případech obdobná. Kleště nabízejí ergonomické rukojeti o dostatečné délce, které zajistí dostatečnou páku pro vytažení matice. Tělo je z odolného lehkého hliníku, oproti tomu ramena a namáhané části jsou z kvalitní oceli. Na kleštích se nachází nastavovací šroub délky vytažení a velká šroubovací hlava pro našroubování nýtovacích matic.

Obr. 2. Kleště v praktickém kufru
Obr. 2. Kleště v praktickém kufru

Práce s kleštěmi

Manipulace je jednoduchá a po krátkém nastavení kleští je aplikace matic úplná hračka. Nejprve je třeba vybrat podle velikosti závitu správný nástavec. Se sevřenými rukojeťmi na koncovku našroubovat matici jen na začátek závitu. Nyní rukojeti rozevřít a zkontrolovat, o kolik se vysunul nástavec. Při testu autor pracoval s vysunutím asi 4 mm, ale může se lišit podle použité matice. Případně upravit po aplikaci první matice. Dále zašroubovat matici na celý závit. Pohyblivá část nástavce se nastaví tak, aby se dotýkala matice a dotáhne kontramatkou. Nyní je možné kleště sevřít a aplikovat matici. Po sevření kleští se vyšroubuje z matky nástavec pomocí velké šroubovací hlavy. Pokud se moc zdeformovala nebo nedrží, upraví se délka vysunutí pomocí regulátoru rozevření kleští uprostřed. Při aplikaci matice pozor, někdy jde každé rameno jinak ztuha. Je třeba hlídat, aby střed kleští s nástavcem směřoval kolmo k ploše s otvorem pro matici. Nastavení je hotovo a lze se dát do práce.

Obr. 3. Nýtování v akci
Obr. 3. Nýtování v akci

Obr. 4. Nýtovací matice v různých materiálech
Obr. 4. Nýtovací matice v různých materiálech

Nýtovací matice

Existuje mnoho druhů nýtovacích matic. Kromě velikosti závitu se liší délkou, materiálem a tvarem. Délka má dvě části, závit a deformační oblast vytažení. Finální délka matice trčící z materiálu bude plus mínus délka závitu. Materiál může být např. hliník nebo i ocel. Autor zkusil tyto dva základní materiály, asi se nabízí i další. Nejčastěji používaný tvar je obyčejná dutina. Existují ale i uzavřené nýtovací matice, které po aplikaci prostor utěsní. Nevýhodou může být nutnost přesné délky šroubu.

Test na různých materiálech

Autor se rozhodl použít nýtovací matice na různé materiály. Zvolil hliník, měkký a tvrdý plast a ocel. Výsledky je možné posoudit na obrázcích. Nýtování fungovalo pro všechny materiály dobře. V případě měkkého plastu se matice zařízla do povrchu i z druhé strany, ale na pevnost a funkci to nemělo vliv. Matice se v žádném materiálu neprotáčela.

Obr. 5. Nýty v krabičce
Obr. 5. Nýty v krabičce

Závěr a hodnocení

Ke kleštím Bralo přivedl autora jednoduchý problém: Jak udělat ve vodotěsné krabičce závit, aniž by krabička přišla o vodotěsnost? A řešení bylo v uzavřených nýtovacích maticích, které použil v testu. Celá myšlenka nýtovací matice se ukázala jako skvělá a lze si představit mnoho použití. Potěší rozmanitost materiálů, na které lze matice aplikovat. Po rychlém nastavení kleští je práce s nimi velmi jednoduchá a aplikace matice je záležitost chvilky. Pro vyřešení problému autora kleště posloužily skvěle. Navíc kleště i po aplikaci několika desítek nýtovacích matic vypadají v plné kondici. Zdají se opravdu robustní. Na další použití čekají v praktickém kufru.