Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo
tiskem 17. 2. 2017. V elektronické verzi na webu od 10. 3. 2017. 

Téma: Elektrické přístroje – spínací, jisticí, ochranné a signalizační; Přístroje pro inteligentní sítě

Hlavní článek
Atypický návrh výkonového stejnosměrného zdroje se středofrekvenčním transformátorovým filtrem rušivého napětí

Aktuality

Veletrh Věda Výzkum Inovace 2017 zahájí místopředseda vlády Pavel Bělobrádek Letošní ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace zahájí na brněnském výstavišti 28. února 2017…

Chytré lampy PRE potvrdily zhoršenou smogovou situaci v Praze Chytré lampy PRE potvrdily v rámci svého pilotního provozu, že v Holešovicích a…

Jak se bydlí v pasivních domech, řeknou jejich majitelé na veletrhu FOR PASIV Další ročník veletrhu FOR PASIV, který je zaměřený na projektování a výstavbu…

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze představí zájemcům o studium moderní techniku i její historii Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá v pátek 20. ledna od 8.30 hodin první…

Loňská výroba Temelína by stačila k pokrytí téměř roční spotřeby českých domácností Přesně 12,1 terawatthodin elektřiny (TWh) loni vyrobila Jaderná elektrárna Temelín. Je to…

Osmý ročník Robosoutěže Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ovládli studenti Gymnázia Zlín V pátek 16. prosince se v Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT na Karlově…

Více aktualit

<strong>Zkušenosti zákazníků s aplikací rozváděčů Mi</strong>

Elektro 3/2000

Ing. Jan Bidrman,
Elektrotechnický závod Hensel, k. s.

Zkušenosti zákazníků s aplikací rozváděčů Mi

Obr. 1.

Stavebnicový systém plastových zapouzdřených rozváděčů nn typu Mi je výsledkem vývoje, nepřetržitých inovací a mnohaletých zkušeností elektrotechnické firmy Gustav Hensel GmbH & Co KG. Tato firma s více než osmašedesátiletou tradicí sídlí v Lennestadtu, SRN. Pro lepší zabezpečení dodávek výrobků této firmy na český a slovenský trh byla v roce 1992 založena její dceřiná společnost s názvem Elektrotechnický závod Hensel, komanditní společnost, se sídlem v Roudnici nad Labem. Tato společnost doplnila původní stavebnici energetického systému Mi o rozsáhlý typizační program typově zkoušených zapouzdřených rozvodnic v krytí IP65/IP54 a začala i s výrobou zakázkových rozváděčů podle požadavků zákazníků.

Díky vysokému stupni krytí nacházejí rozváděče Mi stále častěji uplatnění v náročných podmínkách – v prostředí s výskytem vlhkosti, vody, prachu, korozní agresivity a v prostředí, kde je vyžadována odolnost vůči kyselinám, louhům, benzinu a minerálním olejům. Tepelná odolnost polykarbonátu, který je použit k výrobě rozváděčů, sahá od –40 °C do +90 °C a podle protokolu vystaveného Technickým ústavem požární ochrany je zařazen do stupně hořlavosti C1 – těžce hořlavý. V nejnáročnějších prostředích s velkými teplotními změnami se může objevit problém s kondenzací vody uvnitř zapouzdřeného rozváděče. Pro eliminaci tohoto jevu mohou být rozváděče osazeny větracími přírubami (krytí IP23), větracími vývodkami (krytí IP44), popř. je možné rozváděče temperovat pomocí topných tělísek s termostatem nebo zabezpečit větrání rozváděče ventilátorem. Použijí-li se při výrobě rozváděče vestavné ucpávkové vývodky typu ASt či AKS, lze tyto rozváděče instalovat též do prostředí s vysokým výskytem prachů (třídírny uhlí, truhlárny, pily). Dále je lze bez obav použít do větraných prostorů v podzemí bez nebezpečí výbuchu. Právě pro širokou možnost použití jsou rozváděče Mi u zákazníků velmi oblíbené. Jako příklad realizace větších zakázek rozváděčů Mi z poslední doby můžeme uvést dodávky do těchto firem: Panasonic Plzeň-Borská pole, HELLA – Autotechnic Mohelnice, AERO Vodochody, Depo pražského metra, Výstaviště Praha-Strahov, Výstaviště Litoměřice, ŠKODA Plzeň a. s., KOVOHUTĚ Rokycany, ČKD TATRA Zličín, Sokolovská uhelná, Mostecká uhelná, Elektrárny ČEZ – Komořany, Tisová, Opatovice.

Obr. 2.

Lze směle říci, že se k německé preciznosti a know-how přidala šikovnost českých konstruktérů a dělníků, která umí nabídnutý stavebnicový systém Mi dokonale využít. Výsledkem jsou dokonalé rozváděče se špičkovými parametry a kvalitou, kterou žádá náročný trh, s cenou přijatelnou pro českého zákazníka. Kvalita je podpořena i právě získaným certifikátem systému řízení jakosti podle ČSN EN ISO 9001.

Plastové rozváděče Mi, které tvoří program pro silový rozvod a řadu typově zkoušených rozvodnic, mohou elektrotechnické firmy a podnikové elektroúdržby nakupovat v renomovaných velkoobchodech s elektroinstalačním materiálem nebo přímo v Elektrotechnickém závodě v Roudnici nad Labem. Zakázkové (kusové) rozváděče do 1 000 A vyrobí roudnický závod po dodání projektové dokumentace v termínu podle potřeb zákazníka. Ke zlepšení kontaktu a zkrácení vzdálenosti mezi zákazníky a firmou slouží síť regionálních obchodně-technických zástupců Elektrotechnického závodu Hensel, komanditní společnost, kteří poradí a pomohou s výběrem vhodného typu rozváděče pro konkrétní určení a pomohou zpracovat cenovou nabídku. Všude tam, kde již by-ly stavebnicové rozváděče Mi nainstalovány, je možné se setkat s příznivou reakcí zákazníků.