Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 3/2017 vyšlo
tiskem 15. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned. 

Téma: Amper 2017 – 25. mezinárodní elektrotechnický veletrh

Hlavní článek
Problémy elektromobility

Aktuality

Současné možnosti elektromobility představí AMPER Motion 2017 Největší přehlídka elektromobility v ČR proběhne 21.- 24. 3. na brněnském výstavišti a…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

V distribuční soustavě (DS) ČEZ Distribuce, a. s. je vyhlášen kalamitní stav Od 9 h dne 24.2.2017 je vyhlášen kalamitní stav v Karlovarském kraji - okres Karlovy Vary…

Veletrh Věda Výzkum Inovace 2017 zahájí místopředseda vlády Pavel Bělobrádek Letošní ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace zahájí na brněnském výstavišti 28. února 2017…

Chytré lampy PRE potvrdily zhoršenou smogovou situaci v Praze Chytré lampy PRE potvrdily v rámci svého pilotního provozu, že v Holešovicích a…

Jak se bydlí v pasivních domech, řeknou jejich majitelé na veletrhu FOR PASIV Další ročník veletrhu FOR PASIV, který je zaměřený na projektování a výstavbu…

Více aktualit

Zemřel Ing. Jaroslav Vokálek, CSc.

Smutná zpráva zasáhla v lednu 2008 elektrotechnickou veřejnost. Zemřel Ing. Jaroslav Vokálek, CSc., který mnoho let pracoval v EGÚ Praha. Role autora této zprávy in memoriam jsem se ujal sice se smutkem, ale rád, protože jsem ho blíže poznal osobně i v odborné oblasti. Jestliže bych měl jeho činnost a povahu charakterizovat stručně několika slovy, byly by to vrcholná odbornost, vstřícnost a ochota. V současné době takových charakterů bohužel stále ubývá.

Snad jako jeho přítel si mohu dovolit napsat tento sloupek. Kdykoliv jsem za ním zašel na konzultaci odborných problémů, vždy byl ochoten a připraven pomoci bez jakýchkoliv požadavků na odměnu. Nejen mně, ale také mým spolupracovníkům vždy ochotně a s pečlivostí jemu vlastní vyhověl, šlo-li o překlady materiálů IEC nebo CENELEC. Také díky jemu měly tyto překlady vysokou odbornou i jazykovou úroveň a nikdo neměl pochybnosti ani o terminologii, ani o věcné správnosti výkladu příslušného problému.

Mám-li shrnout zásluhy Ing. Jaroslava Vokálka, CSc., o rozvoj elektrotechniky v České republice, jmenuji především jeho spoluúčast na vytváření normy o ochraně před bleskem ČSN EN 62305 a dále konzultace ohledně měřicí techniky v této oblasti.

Závěrem bych rád dodal, že v osobě Ing. Jaroslava Vokálka odešel nejen člověk, který představoval ryzí charakter, ale také odborník s vyhraněným a vyzrálým přístupem k problematice elektrotechniky. Prosím proto všechny, kteří ho znali, aby alespoň krátkým zamyšlením přispěli k uctění jeho památky.

Ing. Zdeněk Rous, CSc.