Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 4/2017 vyšlo
tiskem 12. 4. 2017. V elektronické verzi na webu od 5. 5. 2017. 

Téma: Elektroinstalace; Inteligentní budovy; Stavební veletrhy Brno 2017

Hlavní článek
Návrh aplikace pro monitorování technologických procesů v administrativní budově

Aktuality

Vadné adaptéry Tesla poškozují rychlodobíjecí stanice V uplynulých dnech na rychlodobíjecích stanicích ČEZ zaznamenal už několikátý případ…

Jaký byl Veletrh Dřevostavby a Moderní vytápění 2017? Souběh veletrhů DŘEVOSTAVBY a MODERNÍ VYTÁPĚNÍ je určen všem, kteří řeší stavbu,…

Trendy chytrého řízení budov, energetiky a měst aneb Čtvrtá průmyslová revoluce nejenom v průmyslu Přednáška Ing Jaromíra Klabana se uskuteční ve středu dne 19. 4. 2017 ve 14 hod v…

Češi chtějí bydlet lépe – návštěvnost jarních veletrhů o bydlení stoupla o čtvrtinu Výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech bylo v minulých dnech nabité k prasknutí. Téměř…

MSV 2017 zacílí na Průmysl 4.0, automatizaci, environmentální technologie, dopravu a logistiku Již potřetí se na MSV 2017 upře pozornost na nové trendy průmyslové výroby. Průmysl 4.0 s…

Současné možnosti elektromobility představí AMPER Motion 2017 Největší přehlídka elektromobility v ČR proběhne 21.- 24. 3. na brněnském výstavišti a…

Více aktualit

Zemřel Ing. Jaroslav Vokálek, CSc.

Smutná zpráva zasáhla v lednu 2008 elektrotechnickou veřejnost. Zemřel Ing. Jaroslav Vokálek, CSc., který mnoho let pracoval v EGÚ Praha. Role autora této zprávy in memoriam jsem se ujal sice se smutkem, ale rád, protože jsem ho blíže poznal osobně i v odborné oblasti. Jestliže bych měl jeho činnost a povahu charakterizovat stručně několika slovy, byly by to vrcholná odbornost, vstřícnost a ochota. V současné době takových charakterů bohužel stále ubývá.

Snad jako jeho přítel si mohu dovolit napsat tento sloupek. Kdykoliv jsem za ním zašel na konzultaci odborných problémů, vždy byl ochoten a připraven pomoci bez jakýchkoliv požadavků na odměnu. Nejen mně, ale také mým spolupracovníkům vždy ochotně a s pečlivostí jemu vlastní vyhověl, šlo-li o překlady materiálů IEC nebo CENELEC. Také díky jemu měly tyto překlady vysokou odbornou i jazykovou úroveň a nikdo neměl pochybnosti ani o terminologii, ani o věcné správnosti výkladu příslušného problému.

Mám-li shrnout zásluhy Ing. Jaroslava Vokálka, CSc., o rozvoj elektrotechniky v České republice, jmenuji především jeho spoluúčast na vytváření normy o ochraně před bleskem ČSN EN 62305 a dále konzultace ohledně měřicí techniky v této oblasti.

Závěrem bych rád dodal, že v osobě Ing. Jaroslava Vokálka odešel nejen člověk, který představoval ryzí charakter, ale také odborník s vyhraněným a vyzrálým přístupem k problematice elektrotechniky. Prosím proto všechny, kteří ho znali, aby alespoň krátkým zamyšlením přispěli k uctění jeho památky.

Ing. Zdeněk Rous, CSc.