Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 11/2017 vyšlo
tiskem 6. 11. 2017. V elektronické verzi na webu od 27. 11. 2017. 

Téma: Elektrické rozváděče a rozváděčová technika; Točivé elektrické stroje

Hlavní článek
Analýza účinku geometrických charakteristik CFD simulací na teplotní pole sinusového filtru
On-line optimalizácia komutačných uhlov prúdu vo fázach BLDC motora

Aktuality

MONETA Money Bank se jako první firma v ČR rozhodla zcela přejít na elektromobily MONETA Money Bank se jako první společnost v České republice oficiálně rozhodla, že do…

ŠKODA AUTO bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět vozy s čistě elektrickým pohonem ŠKODA AUTO bude vozy s čistě elektrickým pohonem vyrábět v závodě v Mladé Boleslavi. Již…

Největší českou techniku povede i nadále stávající rektor Petr Štěpánek Akademický senát VUT v Brně na dnešním zasedání zvolil kandidáta na funkci rektora pro…

44. Krajský aktiv revizních techniků v Brně Moravský svaz elektrotechniků Vás zve 21. listopadu na 44. KART v Brně.

Soutěž o nejlepší realizovaný projekt KNX instalace Spolek KNX národní skupina České republiky, z. s. vyhlásil soutěž o nejlepší projekt…

Slovensko bude partnerskou zemí MSV 2018 Příští rok se chystají oslavy několika kulatých výročí včetně 100 let od založení…

Více aktualit

Zásuvkové rozváděčové krabice IMST firmy PC Electric

číslo 3/2004

elektroinstalační materiál

Zásuvkové rozváděčové krabice IMST firmy PC Electric

Jaroslav Boháč,
Schmachtl spol. s r. o.

V roce 2003 přišla rakouská firma PC Electric na evropský trh se zajímavou novinkou – stavebnicovými zásuvkovými rozváděčovými krabicemi IMST.

Firma PC Electric byla založena v roce 1973 v Rakousku. Vyrábí kompletní sortiment průmyslových zásuvek a vidlic v hodnotách 16 až 125 A s elektrickým krytím až IP67. Uvedené produkty jsou známy především díky patentovanému systému kabelové průchodky TWIST. Dále firma produkuje širokou škálu závěsných i přenosných rozváděčů z vysoce kvalitního plastu či pevné pryže.

Obr. 1

Zásuvkové rozváděčové krabice IMST jsou technickou novinkou, která splňuje požadavky uživatelů takovýchto komponent, tj. požadavky na flexibilitu osazení, jištění, přívod energie a vzájemnou kombinaci. Navíc jsou zajímavé svou cenou.

Uvedené krabice se vyrábějí ve dvojím provedení: závěsném a mobilním. Závěsné provedení může být s horizontálním nebo vertikálním upevněním. Podle typu je závěsná verze vybavena čtyřmi šroubovanými očky nebo dvěma závěsnými držáky z korozivzdorné oceli. Lze i kombinovat rozvody elektrického proudu s rozvodem tlakového vzduchu (obr. 1). Jejich ideálním použitím jsou různá řešení pro specifická pracovní místa, kde jediný možný způsob přívodu pracovních okruhů je svodem shora (obr. 2).

Podstatně širší možnosti využití mají mobilní rozváděče. Stejně jako závěsné jsou vyráběny z nárazuvzdorného polyamidu. Kryt je určen i vyzkoušen pro nejvyšší stupeň mechanického zatížení. Bezpečnost je garantována i stupněm elektrického krytí IP44. Možnost zvolit osazení vstupem nebo výstupy či jištěním je dána skutečností, že v podstatě jde o stavebnici, kterou lze osadit podle přání zákazníků. Dodává se již smontovaná s typovým štítkem. Přívod je řešen přívodkou, vidlicí s kabelem o různých délkách nebo pouze průchodkou. Výstupy jsou nabízeny ve verzích 230 V/16 A a čtyřpólový či pětipólový – 400 V/16 A až 32 A. Jejich celkový počet je omezen maximálním počtem osmi míst, konstrukce je stejná s možností jištění nebo bez něj. To nejvíce ocení montážní firmy. Jištění je umístěno pod průhledným odklápěcím krytem s elektrickým krytím IP44; počet modulů jištění a proudových ochran je opět maximálně osm.

Obr. 2 Obr. 3 Obr. 4

Zásuvkové rozváděčové krabice IMST lze použít např. jako silový nebo světelný rozváděč ve stavebních nebo hospodářských aplikacích, rozváděče IMST mohou využívat i tzv. kutilové.

Na českém trhu jsou i podobné produkty jako krabice IMST, některé od renomovaných firem. Podle názoru našich velkoobchodních partnerů i techniků, kteří se zúčastňují prezentací pořádaných firmou Schmachtl spol. s r. o., je však tento univerzální a variabilní systém ojedinělý. Obzvlášť významná je robustnost konstrukce. Tato vlastnost je velkým přínosem při standardním používání obdobných produktů na stavbách. Dále je oceňována možnost složit několik typů IMST na sebe. Tak lze totiž vytvořit i střední mobilní staveništní rozváděč. Možnost výběru barvy jen doplňuje výhody tohoto systému – červená je lépe viditelná, černá je výhodná pro ne zcela čisté prostředí (obr. 3 a obr. 4).

Na závěr je možné konstatovat, že jako každá novinka, ani rozváděče IMST to zatím nemají na českém trhu lehké. Z praxe je však zřejmé, že technický pokrok nelze zastavit.

Schmachtl CZ s. r. o.
Vídeňská 185
252 42 Vestec u Prahy
tel.: 244 001 500
fax: 244 910 700
e-mail: office@schmachtl.cz
http://www.schmachtl.cz