časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Výzkumný projekt NEULAND

|

Vzhledem k trvale rostoucí celosvětové poptávce po energiích je důležitým nástrojem pro snižování emisí CO2 a pro zajištění cenově dostupné disponibilní energie její efektivnější využívání. Proto šest partnerů z oblasti polovodičového a solárního průmyslu (Aixtron, Azzurro, Semiconductors, MicroGaN, Infineon Technologies, SiCrystal, SMA Solar Technology) spojili své síly v novém výzkumném projektu NEULAND, který je financován Spolkovým ministerstvem pro vzdělání a výzkumu (BMBF – Bundesministerium für Bildung und Forschung), aby společně prozkoumali nové možnosti pro efektivní využívání elektrické energie z obnovitelných zdrojů.
 
NEULAND znamená inovační výkonové elektrické prvky s vysokou úrovní energetické účinnosti a nákladové efektivnosti, které jsou založeny na složených polovodičích s velkým odstupem pásma (wide bandgap compound semiconductors). Cílem tohoto projektu s novodobými polovodičovými prvky na bázi karbidu křemíku (SiC) a nitridu galia na křemíku (GaN-on-Si) je snížení ztrát především ve fotovoltaických invertorech při napájení do sítě až o 50 %, a to bez většího zvýšení nákladů na zařízení. Tyto nové polovodičové prvky by měly být v budoucnu používány také ve spínacích napájecích zdrojích pro desktopy a laptopy, ploché obrazovky televizorů, servery a telekomunikační zařízení. Také zde budou tyto prvky efektivně snižovat ztráty elektrické energie přibližně na polovinu dosavadní hodnoty.
 
Projekt NEULAND, jehož vedením byla pověřena společnost Infineon, by měl být ukončen v polovině roku 2013. Na jeho podporu vyčlenilo Spolkové ministerstvo pro vzdělání a výzkum na základě hightech-strategie Německé spolkové vlády (program IKT 2020 – Informační a komunikační technologie 2020) v rámci oznámení vlády o podpoře výkonové elektroniky pro zvýšení účinnosti (LES – Leistungselektronik zur Energieeffizienzsteigerung) částku asi 4,7 mil. eur při subvenční kvótě 52,6 %.

[Tiskové materiály Infineon; foto Philips.]