Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2018 vyšlo
tiskem 14. 2. 2018. V elektronické verzi na webu od 12. 3. 2018. 

Téma: Elektrické přístroje; Přístroje pro chytré sítě;
Internet věcí

Hlavní článek
Řízení toku výkonu v síti pomocí výkonových měničů

Aktuality

SENO spol. s r. o. – 25 let s Vámi Když jsme s pány Josefem Steineggerem a Jirkou Novotným zakládali v roce 1993 firmu, byli…

15. Zákaznický den ZAT byl opět rekordní Koncem ledna proběhl už tradiční Zákaznický den společnosti ZAT, největší české firmy s…

Brněnská technika představila novou kampaň jako generační výpověď mladých Nová náborová kampaň brněnské techniky s názvem Generace VUT upozorňuje na časté…

Výroba z biomasy vzrostla o 14 %, dodala čistou elektřinu pro 230 tisíc domácností Téměř 573 milionů kWh ekologické elektřiny vyprodukovaly v loňském roce výrobny Skupiny…

Dva veletrhy úsporného, komfortního a moderního bydlení – DŘEVOSTAVBY, MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 13. ročník veletrhu DŘEVOSTAVBY se koná souběžně s veletrhem MODERNÍ VYTÁPĚNÍ. Společná…

Synergie oborů na veletrhu FOR ARCH přináší větší zájem vystavovatelů Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH se uskuteční v PVA EXPO PRAHA v Letňanech 18.–22.…

Více aktualit

Vyhrajte s firmou Moeller

číslo 1/2005

Vyhrajte s firmou Moeller
Akční nabídka vybraných řídicích relé EASY500 pro vaše aplikace Pro nové uživatele kabel + software v češtině ZDARMA

Řídicí relé EASY500

Řídicí relé EASY je malé inteligentní relé schopné řešit jednoduché kombinační a sekvenční úlohy. Při tvorbě aplikace je možné využít funkce integrované v řídicím relé. Mezi ně patří např. multifunkční časová relé, obousměrné čítače impulsů (pracující v rychlém režimu až do 1 kHz), čítače provozních hodin, analogový komparátor (s možností přepočtu hodnot a nastavitelnou hysterezí), týdenní a roční spínací hodiny (vždy se čtyřmi kanály) nebo textové displeje pro zobrazování textů a proměnných.

Obr. 1.

Obr. 1. Sada pro začínající uživatele s kabelem a softwarem zdarma

Přístroje se dodávají ve dvou základních provedeních, a to jako varianta s displejem a tlačítky nebo jako varianta bez displeje a tlačítek, kterou je však možné programovat přes počítač nebo kopírovat program z paměťové karty. Přístroje jsou dostupné pro napájení 12 V DC, 24 V DC, 24 V AC a 115/240 V AC. Základní varianta EASY500 nabízí osm binárních vstupů, z nichž dva lze využít jako analogové od 0 do 10 V (není k dispozici u přístroje na 115/240 V AC) a čtyři binární výstupy v reléovém nebo tranzistorovém provedení.

Řídicí relé EASY700

Řídicí relé EASY700 má totožné vlastnosti (včetně programových) s řídicím relé EASY500. Liší se pouze počtem disponibilních vstupů a výstupů a možností dalšího rozšiřování. Přístroje EASY700 poskytují dvanáct binárních vstupů, přičemž čtyři z nich lze využít jako analogové od 0 do 10 V (není u přístroje na 115/240 V AC), a šest reléových, resp. osm tranzistorových výstupů.

Obr. 2.

Obr. 2. Společné foto ze setkání EASY-partnerů v Roztokách u Křivoklátu

Soutěž o nejlepší aplikaci

Firma Moeller připravila pro uživatele přístrojů EASY a MFD-Titan soutěž o jejich nejlepší aplikaci. V období od začátku ledna do konce června 2005 mohou zájemci posílat údaje o svých aplikacích s přístroji EASY nebo MFD-Titan elektronickou poštou na adresu easy-mfd@moeller-cz.com nebo běžnou poštou na kontaktní adresu uvedenou na konci článku. Pracovníci firmy Moeller vyhodnotí tři nejlepší aplikace, jejichž autoři získají hodnotné ceny, a dalších sedmnáct vylosovaných autorů obdrží zajímavý dárek. Podrobné informace o pravidlech soutěže jsou uvedeny na internetové adrese www.easy-mfd.cz.

Výkonná řídicí relé EASY800 a MFD-Titan

V nabídce firmy Moeller jsou dále řídicí relé EASY800 a multifunkční displej MFD-Titan. Tyto přístroje disponují mnohem větším výkonem, umožňují provádět aritmetické operace a variabilita možností jejich zapojení do sítě je větší. Multifunkční displej přístroje MFD-Titan je navíc vybaven grafickým displejem pro zobrazování hodnot, grafiky a zadávání vstupních údajů. Pro realizaci aplikací a programování přístrojů EASY800 a MFD-Titan je možné využít partnery firmy Moeller, tzv. EASY-partnery. Jejich kontaktní údaje jsou uvedeny na internetových stránkách www.easy-mfd.cz v sekci EASY-partneři. V listopadu 2004 se konalo další z pravidelných setkání EASY-partnerů, jejichž hlavním účelem zůstává vzájemná výměna zkušeností.

Obr. 3.

Obr. 3. Duplikovaná opláštěná nádoba z korozivzdorné oceli

V následujícím textu je popsána jedna z aplikací, kterou realizoval EASY-partner firmy Moeller (další příklady je možné nalézt na internetové adrese www.easy-mfd.cz v sekci Reference).

Aplikace – rotační vakuová sušárna pro farmacii

Při řízení rotační vakuové sušárny byl použit přístroj MFD-Titan s rozšiřujícím modulem EASY620-DC-TE. Základem sušárny je duplikovaná opláštěná nádoba z korozivzdorné oceli, která je upevněna na šasi.

Sušárna pracuje ve dvou režimech, homogenizace a sušení. Míchadlo sušárny je poháněno převodovým motorem řízeným měničem frekvence. Sušárna je ohřívána z temperované nádoby. Vakuum v sušícím prostoru sušárny zajišťuje vodokružná vývěva. Sušárna pracuje v plně automatizovaném režimu a je napojena na měřicí ústřednu pro archivaci měřených teplot jednotlivých sušených šarží.

Obr. 4.

Obr. 4. MFD-Titan s rozšířením – pohled zezadu

MFD-Titan (MFD-80-B + MFD-CP8-ME + MFD-R16) zajišťuje:

  • spínání měniče frekvence ve dvou režimech,
  • ohřev temperované nádoby,
  • nastavení pracovní teploty sušárny,
  • dopouštění vody do temperované nádoby,
  • měření počtu uplynulých hodin sušení,
  • signalizaci poruchy světelnou a zvukovou houkačkou,
  • vizualizaci stavu sušárny,
  • hlídání havarijních stavů (vývěva, minimální hladina v temperované nádobě, havarijní teplota, termostat v temperované nádobě, termistor motoru, porucha měniče frekvence).

Pro obsluhu je vytvořeno velmi příjemné, intuitivní ovládání s nastavováním hodnot na panelu a plnou kontrolou stavu sušárny. Další velkou výhodou pro uživatele je možnost rozšíření funkcí zařízení bez zásahu do elektrického zapojení.

Obr. 5.

Obr. 5. Ukázka vizualizace na přístroji MFD-Titan

Pro firmu Contipro C, a. s., realizovali:

  • program a vizualizaci – Jiří Lejsek (mobil 724 119 099),

  • elektrickou část – Miroslav Hermann, ELEKTROKOMPLET, výroba rozvaděčů, elektrické instalace, revize, opravy, Slezská 184, 561 64 Jablonné nad Orlicí (tel./fax: 465 642 819).

Podrobnější údaje o přístrojích EASY a MFD-Titan, jakož i další informace o probíhajících akcích a školicích programech, které pro zájemce připravila firma Moeller, lze získat na internetové adrese www.easy-mfd.cz.

Kontaktní adresa:
Ing. Lukáš Matějíček, Ph.D.
Moeller Elektrotechnika s. r. o.
Třebovská 480
562 03 Ústí nad Orlicí
tel. 465 519 611