časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Thyro-Family od AEG Power Solutions

|

Tyristorové regulátory výkonu nové generace pro extrémní podmínky
 
Společnost AEG Power Solutions dodává na trh tyristorové regulátory výkonu typové řady Thyro-S, Thyro-A a Thyro-P, které jsou svým jednotným technickým řešením a jedinečnými komunikačními schopnostmi velmi dobře vybaveny pro náročné požadavky nejen současných, ale i budoucích technologických aplikací. Kvalita, snadný servis, spolehlivá komunikace s nadřízenými systémy a vysoká odolnost tvoří základ špičkových výrobních procesů, jejichž nedílnou součástí je i Thyro-Family.
 

Regulátory výkonu Thyro-Family

 
Thyro-Family (obr. 1) jsou tyristorové regulátory výkonu od AEG Power Solutions, které spínají, řídí nebo regulují elektrickou energii po celém světě, téměř ve všech oblastech průmyslu, ať už jde o jednoduché úlohy s cenově výhodnou instalací nebo komplexní aplikace s maximalistickými požadavky na špičkové regulátory výkonu.
 
Regulátory Thyro-Family řídí příkon s minimálními ztrátami a jsou konstruovány pro široký aplikační rozsah do výkonu 2 868 kV·A, napětí 690 V a proudu 2 900 A. Nově byly u těchto přístrojů nastaveny a definovány standardy pro ovládání a integraci do řídicích systémů, rozsah funkcí, přesnost a energetickou efektivnost. Díky tomu má zákazník možnost zvolit podle technologické náročnosti své aplikace některou ze tří verzí regulátorů výkonu Thyro-Family: od nejjednodušší verze Thyro-S, přes nově technicky vybroušenou verzi Thyro-A NextGen až po nejsofistikovanější produkt této řady Thyro-P.
 
Tyristorové regulátory výkonu od AEG Power Solutions lze najít všude tam, kde je třeba s maximální přesností a spolehlivostí zajišťovat ohřev, tavení, sušení, odlévání, formování atd. Jde např. o tyto technologicky náročné oblasti: sklářský průmysl, strojírenství, chemický průmysl, automobilový průmysl, tiskárenské stroje, obalový průmysl aj.
 
Kromě vysoké úrovně kvality výrobků je AEG Power Solutions garantem bezpečnosti pro aplikační procesy, neboť disponuje více než čtyřicetiletými zkušenostmi v oblasti vývoje a podpory. Při výzkumu a vývoji těchto výrobků jsou vždy respektovány aktuální legislativní požadavky, standardy a předpisy, jako např. bezpečné oddělení řídicí a výkonové části, integrované jištění polovodičů, jakostní standard podle ISO 9001, osvědčení podle UL 508, SCCR (odolnost proti zkratu), certifikace podle UL 508A (zkratová zkouška 100 kA), shoda s CE a RoHS aj.
 

Thyro-A NextGen opět s úspěchem

 
AEG Power Solutions představila na letošním veletrhu technologií Hannover Messe 2011 nový plně digitální tyristorový regulátor výkonu řady Thyro-A NextGen (obr. 2). Toto symbolické uvedení na trh bylo velmi dobře načasováno, neboť AEG Power Solutions slaví letos padesátileté výročí svých aktivit v oblasti rozvoje a inovací regulátorů výkonu. Řada Thyro-A NextGen se pyšní mnoha novými technicky význačnými inovacemi, a posouvá tak pomyslnou laťku této technologie
opět o příčku výš.
 
Nová řada přístrojů Thyro-A NextGen podporuje napětí 24 až 600 V a přitom poskytuje výjimečný rozsah proudů od 2 do 1 500 A. K dispozici jsou přitom jedno-, dvou- i třífázové varianty těchto přístrojů. Prostřednictvím FlexConnect lze tyto tyristorové regulátory výkonu připojovat libovolně zdola nebo shora.
 
Svou premiéru slaví u této verze mj. také plně grafický dotykový displej, který byl vůbec poprvé zabudován výrobcem do regulátoru výkonu a umožňuje vysoký stupeň intuitivního ovládání těchto přístrojů. Díky tomu se objevují zcela nové možnosti s ohledem na vizualizaci a parametrizaci.
 
Ke standardním rozhraním patří jak Ethernet, tak také USB 2.0, přes které lze tento regulátor výkonu nastavit i v nepřipojeném stavu. Alternativně lze uskutečnit parametrizaci nebo vizualizaci také pomocí internetového prohlížeče přes integrovaný webový server.
 
Co se týče komunikační schopnosti a souhry s nadřazeným řízením v procesním a automatizačním prostředí, tak jsou k dispozici kromě tradičních provozních sběrnic, jako např. DeviceNet, Modbus RTU, Profibus a CANOpen, také optimální sběrnicové moduly pro komunikaci založenou na protokolu TCP/IP, jako např. Profinet, Modbus TCP a Ethernet IP.
 
Tato nová verze přístrojů může být kromě toho zařazena také do nové koncepce chlazení, ve které můžou být tyto přístroje provozovány buď standardně s tradičním vzduchovým chlazením, nebo alternativně s vodním chlazením, včetně volitelného provozu na vodou chlazené zadní stěně.
 
Dalším charakteristickým rysem této nové generace tyristorových regulátorů je použití inteligentních a pokrokových technologií pro snížení zpětného působení na síť a optimalizace zatížení sítě na vstupní straně pro snížení nákladů, jakož i úspora energie a snížení emisí CO2 v běžném provozu.
 

O skupině AEG Power Solutions

 
Společnost AEG Power Solutions je celosvětový přední poskytovatel inovačních a velmi kvalitních řešení v oblasti elektrického napájení.
 
Koncern AEG Power Solutions se v této oblasti zaměřuje především na řešení bezvýpadkového napájení kritických provozů, na obnovitelné zdroje energie (RES – Renewable Energy Solutions) a na energeticky efektivní regulaci výkonu průmyslových zátěží.
 
Na základě více než stoletých zkušeností v oblasti inovací a zákaznického servisu může AEG Power Solutions nabídnout široký sortiment spolehlivých a ekonomicky efektivních produktů, jako jsou např. modulární usměrňovače Protect MIP 24–220 V DC, tyristorové usměrňovače, záložní zdroje UPS, průmyslové střídače nebo střídače pro solární elektrárny a další zařízení výkonové elektroniky.
 
Tyto systémy dodávané společností AEG Power Solutions jsou speciálně koncipovány a poskytují řešení v oblasti záložního napájení pro kritické aplikace ve velmi zátěžových prostředích. Sem patří např. klasické i jaderné elektrárny, průmyslové podniky, rozvodné soustavy vn a vvn, vrtné plošiny na otevřeném moři či chemické rafinerie.
 
AEG Power Solutions nabízí tato prvotřídní inovační technologická řešení zákazníkům po celém světě. Tato řešení jsou dokonale uzpůsobena požadavkům zákazníka, mají velmi dobrý poměr ceny k výkonu, vynikající provozní efektivnost a špičkovou kvalitu.
 

O českém zastoupení AEG Power Solutions

 
České zastoupení AEG Power Solutions je technologická firma, která staví především na kvalitě výrobků a lidí a je ideálním partnerem pro projektanty a investory. Výrobky a služby českého zastoupení AEG Power Solutions nacházejí uplatnění v oblastech, kde je na prvním místě spolehlivost, bezpečnost a provozní jistota. Mezi jeho konkurenční výhody patří především firemní i výrobková kontinuita, kvalitní poprodejní servis nebo originální součástková základna.
 
České zastoupení AEG Power Solutions nabízí široké spektrum služeb a produktů ve světové kvalitě pro stejnosměrnou a střídavou elektrickou energii.
 
Společnost dále zajišťuje podporu po celou dobu projektu – přípravné práce, dodávku produktu, instalaci, testování a uvedení
do provozu, školení obsluhy, poprodejní servis i údržbu – a na vše poskytuje garance.
 
Od letošního roku funguje české zastoupení AEG Power Solutions se sídlem v Praze mj. také jako evropské servisní centrum koncernu AEG Power Solutions pro fotovoltaické elektrárny, což je ze strany mateřské firmy nepochybně projevem mimořádné důvěry a uznání pro dosavadní činnost a aktivity tohoto českého zastoupení.
 
 
Obr. 1. Thyro-Family od AEG Power Solutions
Obr. 2. Thyro-A NextGen– letošní novinka představená na veletrhu Hannover Messe 2011