Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 7/2018 vyšlo
tiskem 27. 6. 2018. V elektronické verzi na webu od 27. 7. 2018. 

Téma: Kabely, vodiče, kabelová technika; Nářadí, nástroje a zařízení pro práci s kabely

Hlavní článek
Parametrizace obvodových modelů lithiových akumulátorů pro elektromobilitu
Smart Cities (3. část – 1. díl)

Aktuality

Energetici v Dukovanech spustili čtvrtý blok, elektřinu vyrábí všechny bloky V Jaderné elektrárně Dukovany energetici spustili čtvrtý výrobní blok. Ukončili tak…

Nejlepší studenti 2018 nalezeni Do finálového kola 8. ročníku soutěže Nejlepší student, které se konalo 20. června 2018 v…

Výběrové řízení na dodavatele pro krytí ztrát pokračuje pátým aukčním kolem Páté aukční kolo výběrového řízení na dodavatele elektřiny pro krytí ztrát v přenosové…

Sympozium o fyzice plazmatu – trendy jaderné fúze i aplikace netermálního plazmatu v medicíně Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického v Praze pořádá ve spolupráci…

Novinky z oblasti elektrotechniky, energetiky a elektroniky predstavil veľtrh ELO SYS 2018 24. ročník medzinárodného veľtrhu ELO SYS sa konal v termíne 22. až 25. mája 2018 na…

Chcete zlepšit výkon průmyslové sítě a digitalizovat vaši výrobu? Přihlaste se na odborný seminář společnosti Siemens na téma Řešení z oblasti průmyslové…

Více aktualit

Termovizní kamery FLIR ThermaCAM řady T/B

Termovizní kamery FLIR ThermaCAM řady T/B
FLIR Systems představuje novou generaci kamer pro rychlé a profesionální měření

Štěpán Svoboda, TMV SS, spol. s r. o.

Přenosné termovizní kamery ThermaCAM řady T/B s nechlazeným detektorem 320 × 240 bodů umožňují výměnu objektivů, mají vestavěnou dotykovou obrazovku, integrovanou digitální kameru pro pořízení reálných fotografií k termogramům, profesionální měřicí funkce a nový design. Termovizní kamery řady ThermaCAM T/B jsou průlomové v porovnání technických vlastností a cen.

Obecné využití termovizních kamer

Termovizní kamery obecně zobrazují hodnoty povrchových teplot na měřených objektech, které mohou mít přímou souvislost s provozním stavem nebo se závadami (např. v elektroinstalaci, v mechanických zařízeních atd.). Díky tomu pomáhají odhalit závady na zařízeních již v počátečním stadiu a předejít tak poškození zařízení nebo výpadku výrobního procesu, a tedy ušetřit náklady za odstranění následků vzniklých ztrát.

Důsledkem vysokých nákladů na získávání energií a dnešní legislativy je stále rozšířenější využívání termografie také v oboru stavebnictví, ať už pro vlastní snížení nákladů na energie nebo na případné audity budov. Termovizní kamery se však uplatní v mnoha dalších oborech, např. ve výrobě (kontrola on-line a automatizace), lékařství, vědě a ve výzkumu nebo jako bezpečnostní prvky – automatizované systémy monitorující prostory s možností vzniku požáru (skládky apod.).

Společnost Flir Systems (dříve AGA, AGEMA), největší světový výrobce termovizních kamer, uvádí na trh termovizní kamery nové řady ThermaCAM T/B. Jsou kompaktní, s malou hmotností, vybavené pro snadné a rychlé bezkontaktní zobrazení a měření teplot. Kamery jsou vybaveny novým vysoce citlivým detektorem z vlastní produkce firmy s rozlišením 320 × 240 bodů, zaručujícím mimořádně kvalitní a čistý obraz. Kamery jsou dostupné ve dvou řadách:

  • řada T je určena pro použití v průmyslu (elektrické rozvody, mechanická zařízení atd.),
  • řada B je určena pro použití ve stavebnictví (je vybavena speciálními patentovanými měřicími funkcemi jako např. alarm rosného bodu, alarm závady v izolacích atd.)

Vlastnosti

Pro své vlastnosti nemá kamera ve své třídě v současné době žádnou konkurenci. Těmito vlastnostmi je především malá hmotnost (pouze 875 g), vysoký stupeň krytí (odolnost proti vodě a prachu), odolnosti proti rázům a vibracím a uspořádání ovládacích prvků. Díky uvedeným vlastnostem a naklápěcí snímací části (termovizní i digitální kamera) v rozsahu 120° je možné kameru použít v jakýchkoliv podmínkách vykonávaného měření.

Výsledek měření se zobrazuje na velké (3,5") a přehledné dotykové obrazovce, která je základní inovací s novými možnostmi v anotaci termogramu a pohybu v menu kamery. Díky této unikátní možnosti lze k termogramu snadno přidat vlastní textovou či hlasovou poznámku, která pomáhá při pozdějším vyhodnocování měření nebo identifikaci měřeného místa.

Další novinkou je funkce prolínání termovizního a reálného obrazu – Thermal Fusion, která usnadňuje identifikaci měřeného objektu. Použití této funkce navíc není omezeno jen na jeden typ objektivu. Lze ji totiž využít pro všechny objektivy v nabídce, protože je možné změnit úhel záběru termovizními objektivy i videoobjektivy. Proto lze zmíněnou funkci využít při všech pohledech na měřený objekt. Aby byla fotografie (pořízená vestavěnou digitální kamerou) vždy kvalitní, je kamera rovněž vybavena světlem pro přisvícení v objektech s nedostatečným osvětlením.. Dále je opatřena laserovým zaměřovačem pro snadné zaměření vybraného místa na snímaném objektu (např. identifikace vodiče na svorkovnici v rozváděči elektrické energie).

Hlavní předností termovizních kamer řad T/B je však možnost automatického i ručního zaostřování, která usnadňuje práci a dovoluje operátorovi ovládat kameru pouze jednou rukou; to mnoho konkurenčních kamer neumožňuje jak třeba pro jejich velkou hmotnost, tak pro náročnost ovládacích prvků.

Kamery obou řad jsou s plným rozsahem měřicích funkcí pro profesionální použití dostupné ve dvou verzích: T360/B360 a T400/B400. Jsou dodávány s kompletním potřebným příslušenstvím, mezi které patří napájecí zdroj, baterie (až 4 h měření) včetně nabíječe baterií, sluneční kryt na obrazovku LCD, 256MB karta SD, program pro vyhodnocení ThermaCAM QuickReport, návod k obsluze v českém jazyce a transportní kufr.

„Termovizní kamery ThermaCAM řady T/B jsou odpovědí na stále vzrůstající poptávku po plně vybavených termovizních kamerách, tzv. all-in-one,“ prohlásil Karsten Eggert, viceprezident pro obchod a marketing regionu EMEA divize FLIR Systems Thermography. „Díky možnostem a zkušenostem v oblasti vývoje a výroby termovizní techniky je FLIR Systems na výborné cestě k udržení první pozice mezi výrobci této techniky.”

Obecné vlastnosti termovizních kamer Flir

Všechny kamery obsahují menu v českém jazyce a vynikají jednoduchým a přehledným ovládáním. Výsledné termogramy jsou ve formátu JPEG. Kromě vyhodnocení v programech nabízených firmou Flir je lze zobrazit jakýmkoliv prohlížečem podporujícím tento formát. Kamery se dodávají jako kompletní soupravy včetně uváděného příslušenství a základního programu pro vyhodnocení ThermaCAM QuickReport. Soupravu je možné doplnit dalšími programy pro vyhodnocení, např. ThermaCAM Reporter, který pracuje v prostření MS Word. Díky tomu je vyhodnocování termogramů velmi snadné a intuitivní a výsledné protokoly z měření jsou dostupné všem uživatelům MS Word bez konverze. Veškeré dodávané programy jsou v češtině, což velmi usnadňuje jejich používání všemi českými uživateli.

Přednosti termovizních kamer Flir

Společnost Flir Systems AB vyvíjí a vyrábí termovizní kamery pro všechny možné úlohy již více než 49 let. Díky tomuto časovému náskoku nemají kamery Flir na světě konkurenci co se týče jak ergonomie, tak uživatelského přístupu. V energetických společnostech v Čechách i na Slovensku se popisované kamery používají zejména díky jejich spolehlivosti a vysokému standardu, které svým uživatelům nabízejí.

Přednosti techniky firmy Flir Systems AB nejsou jen ve vynikajících technických vlastnostech termovizních kamer, ale také v servisu, který zástupce firmy pro Českou republiku a Slovensko, společnost TMV SS, spol. s r. o., uživatelům techniky Flir nabízí. Kromě samozřejmého záručního i pozáručního servisu společnost nabízí také možnost ověřit přesnost kamer na kalibrovaném černém tělese. TMV SS rovněž pořádá semináře pro uživatele termovizní techniky a nabízí možnost akreditované certifikace osob (platnost certifikátu je po celém světě) – technik diagnostik termografie. Má statut školicího pracoviště pod záštitou Asociace Technických Diagnostiků (ATD).

Další informace mohou zájemci získat na adrese:
TMV SS, spol. s r. o.
Studánková 395
149 00 Praha 4
tel.: +420 272 942 720
fax: +420 272 942 722
e-mail: info@tmvss.cz
www.tmvss.cz

Obr. 1. ThermaCAM T400
Obr. 2. Dotykový displej ThermaCAM T400
Obr. 3. Funkce Thermal Fusion umožňuje prolínání termovizního a reálného obrazu
Obr. 4. Možnost automatického i ručního zaostřování dovoluje operátorovi ovládat kameru jednou rukou

Celý příspěvek lze ve formátu PDF stáhnout zde