Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 12/2017 vyšlo
tiskem 6. 12. 2017. V elektronické verzi na webu od 5. 1. 2018. 

Téma: Měření, měřicí přístroje a technika; Zkušebnictví a diagnostika

Hlavní článek
Meranie točivých strojov s použitím metódy SFRA
Aplikační možnosti ultrakapacitorů a akumulátorů LiFePO4 v trolejbusové síti Dopravního podniku města Brna

Aktuality

Temelín dosáhl nejvyšší roční výroby Elektřinu, která by českým domácnostem vystačila na téměř 12 měsíců, vyrobila od začátku…

MONETA Money Bank se jako první firma v ČR rozhodla zcela přejít na elektromobily MONETA Money Bank se jako první společnost v České republice oficiálně rozhodla, že do…

ŠKODA AUTO bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět vozy s čistě elektrickým pohonem ŠKODA AUTO bude vozy s čistě elektrickým pohonem vyrábět v závodě v Mladé Boleslavi. Již…

Největší českou techniku povede i nadále stávající rektor Petr Štěpánek Akademický senát VUT v Brně na dnešním zasedání zvolil kandidáta na funkci rektora pro…

44. Krajský aktiv revizních techniků v Brně Moravský svaz elektrotechniků Vás zve 21. listopadu na 44. KART v Brně.

Soutěž o nejlepší realizovaný projekt KNX instalace Spolek KNX národní skupina České republiky, z. s. vyhlásil soutěž o nejlepší projekt…

Více aktualit

Teplotní management

Co je to management?
 
V současné době se nejen v elektrotechnice stále častěji setkáváme s nejrůznějšími typy „managementů“: Life management, Facility management, Energy management, finanční management ... a dokonce už i Obesity management.
 
Vždy se jedná o soubor, resp. široký okruh opatření – služeb, procesů, technických i netechnických prostředků, podpůrných činností – nutných ke správě, údržbě či monitorování čehokoliv, co je v našem zájmu, aby spolehlivě plnilo přesně očekávanou funkci, popřípadě vyvíjelo se k vytčenému cíli.
 

Co je to teplotní management?

 
Teplota obecně je fyzikální údaj o tepelném stavu hmoty – tedy například přístroje v rozváděči nebo součástky v přístroji. Teplotní management slouží zvýšení spolehlivosti zařízení. Inteligentní teplotní management se zabývá řešením, resp. předcházením poruchovým stavům důležitých technických zařízení.
 
Teplotní management (thermal management) je spojen s rozvojem elektroniky v 80. letech 20. století. S pokračující miniaturizací se neustále zvětšovala hustota instalovaných součástek – elektronické systémy jsou stále menší, nicméně jsou stále výkonnější. Začalo být proto zjevné, jak je důležité pro spolehlivou funkci elektroniky zajistit uvnitř skříní rozváděčů a pouzder přístrojů vyhovující a stálé klimatické podmínky – teplotu a vlhkost vzduchu. V průmyslových prostředích však navíc jde i o citlivost součástek a přístrojů také na prach a agresivní přírodní a průmyslové exhalace ve vzduchu. Ty v kombinaci s vlhkostí zesilují negativní účinky na mechanické a elektrické vlastnosti materiálů, čímž vzniká koroze, a zvyšuje se tak pravděpodobnost jejich selhání. Právě koroze stojí za mnohými „neidentifikovatelnými“ závadami, které se navenek projevují výpadky softwaru, problémy se spínáním, zkraty apod. Ty mohou mít i fatální důsledky pro bezpečnost a funkčnost a výrazně zvyšují provozní a servisní náklady.
 
Atmosférické podmínky, za kterých pracují současná elektrotechnická zařízení, mohou být značně rozdílné, proměnné a extrémní, a to dokonce i uvnitř budov, např. ve výrobních halách, skladech, vodárnách, bazénech či stadionech.
 
Obzvláštní pozornost vyžaduje elektronika umístěná v prašných provozech, v agresivním prostředím (chemičky), v podzemí (metro) nebo v blízkosti vody (čističky vod).
 

Teplotní management jednoduše, nebo složitě?

 
Úvahy o zavedení teplotního managementu a jeho využití se mohou pohybovat od nejjednodušších, a přesto velmi efektivních řešení, až po pokročilou správu teploty pomocí inteligentního teplotního managementu.
 
Systémy, jejichž účinnost spočívá v jednoduchosti, nacházejí uplatnění především v rozváděčové technice, kde topná tělesa udržují nastavenou teplotu prostředí a ventilátory zajišťují potřebnou cirkulaci vzduchu zabraňující vzniku koroze.
 
Inteligentní teplotní systémy se používají u strategicky významných technických zařízení a jde o využití pokročilých IT technologií a digitální koncepce s mikroprocesorem pro analytické predikování možných a monitorování skutečných provozních stavů, sledování provozu a energetické využití spotřebičů, monitorování vnější teploty a klimatických podmínek obecně pomocí čidel, sledování sonické stability apod. Pak už ale takový management podle náročnosti přechází do režimu „Life-, nebo Energy-...Facility management“.
 
Takové pokročilé teplotní managementy prostřednictvím monitoringu zajišťují dlouhodobou stabilitu parametrů, pro teplotní kompenzaci používají polymerní čidla vlhkosti a tlaku, signalizaci poruchových stavů a zpětnovazební měření vzduchu apod.
 
Současné systémy teplotního managementu jsou schopny sledovat provozní teplotní podmínky v rozsahu od –40 do +85 ºC.
 

Výhody teplotního managementu

 
Promyšlený teplotní management může u technického zařízení zajistit následující výhody:
  • zvýšit spolehlivost provozu zařízení – zařízení pracuje stále v optimálním, a tím i bezpečném teplotním rozsahu, a je tak zaručeno bezpečné fungování za jakéhokoliv provozního stavu, o zpomalit proces stárnutí, tedy prodloužit životnost či cyklickou odolnost,
  • zvýšit účinnost zařízení, někdy až o desítky procent,
  • v případě užití pokročilých IT technologií zvýšit technickou i designovou úroveň zařízení.

Firma STEGO

 
Efektivním, spolehlivým, jednoduchým a levným řešením teplotního managementu je řízení mikroklimatu skříní a rozváděčů STEGO.
 
Systémy STEGO poskytují řešení, které zásadně zvyšuje spolehlivost elektroniky ve skříních a její odolnost proti působení atmosférických podmínek tím, že zajišťuje ve skříních a rozváděčích stálou teplotu a vlhkost vzduchu. STEGO se na zařízení pro teplotní management specializuje, a proto věnuje velkou pozornost vlastnímu vývoji. Výrobky STEGO jsou certifikovány podle příslušných norem jak evropských, tak zámořských. STEGO je společností certifikovanou podle norem DIN EN ISO 9001:2000.
 
Mimo pražské zastoupení lze výrobky STEGO také získat také u smluvních partnerů – GHV Trading a EIG-OEM Automatic.
(jk; redakce Elektro)
STEGO Czech, s. r. o.
V Lužích 818/23, 142 00 Praha 4 – Libuš
tel.: +420 261 910 544
fax: +420 261 910 545
 
Obr. Termovizní snímek ukazuje teplotní děje na zdánlivě bezproblémovém, stabilním zařízení