Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 11/2016 vyšlo tiskem
7. 11. 2016. V elektronické verzi na webu od 1. 12. 2016. 

Téma: Rozváděče a rozváděčová technika; Točivé stroje a výkonová elektronika

Hlavní článek
Lithiové trakční akumulátory pro elektromobilitu

Aktuality

Fakulta elektrotechnická je na špici excelentního výzkumu na ČVUT Expertní panely Rady vlády pro výzkum, vývoj, inovace (RVVI) vybraly ve II. pilíři…

Švýcaři v referendu odmítli uzavřít jaderné elektrárny dříve V referendu hlasovalo 45 procent obyvatel, z toho 54,2 procent voličů řeklo návrhu na…

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá 25. 11. 2016 den otevřených dveří Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá 25. listopadu od 8.30 hodin Den otevřených…

Calliope mini – multifunkční deska Calliope mini poskytuje kreativní možnosti pro každého. A nezáleží na tom, zda jde o…

Ocenění v soutěži České hlavičky získal za elektromagnetický urychlovač student FEL ČVUT Student programu Elektronika a komunikace Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Vojtěch…

Češi v domácnostech více svítí a experimentují se světlem, doma mají přes 48 milionů svítidel Češi začali v domácnostech více svítit a snaží se vytvořit lepší světelné podmínky:…

Více aktualit

Stavebnice mechanických dílů pro elektroniku od firmy RITTAL

číslo 12/2005

Stavebnice mechanických dílů pro elektroniku od firmy RITTAL

Ing. Jiří Vaníček, CSc., a Lukáš Rychetský, Rittal Czech, s. r. o.

Firma Rittal, známá především svými průmyslovými rozváděčovými systémy a komplexními řešeními od jednoho dodavatele, je významným výrobcem produktů pro telekomunikace. Tento článek navazuje na již publikované informace o rozváděčích pro telekomunikace a doplňuje je o přehled stavebnic mechanických dílů pro elektroniku a jejich příslušenství. Cílem konstruktérů firmy Rittal je poskytnout uživatelům univerzální stavebnici pro zapouzdření elektronických obvodů na deskách s plošnými spoji, včetně sběrnicových desek, standardních zdrojů, konektorů a dalšího příslušenství. Jsou zde zmíněny jednotlivé skupiny výrobků, které vyhovují uvedeným potřebám.

Obr. 1.

Obr. 1. Devatenáctipalcové zásuvné moduly Slim-Box

1. Nový telekomunikační standard ATCA

Mechanické řešení tzv. vany nového standardu ATCA (Advanced Telecom Computing Architecture, pokroková telekomunikační architektura) bylo popsáno v [1]. V současné době již existují konkrétní aplikace také v praxi.

2. Zásuvné 19" moduly pro CPCI a VME

2.1 CPCI

2.1.1 Slim-Box
Zásuvné 19" moduly Slim-Box ve výškách 1 až 4U jsou určeny pro montáž desek s plošnými spoji v horizontální poloze. Slim-Box lze dodat ve třech variantách jako prázdnou skříňku, skříňku se sběrnicovou deskou nebo se zdrojem a sběrnicovou deskou. Všechny varianty mají aktivní ventilaci (obr. 1).

Obr. 2.

Obr. 2. Devatenáctipalcové zásuvné moduly Ripac

2.1.2 Ripac
Zásuvné 19" moduly Ripac (obr. 2) ve výškách 3 až 9U jsou určeny pro horizontální i vertikální zástavbu, včetně chlazení a zdrojů.

2.2 VME

Konstrukce sběrnice mechanické stavebnice VME (VERSA Module Eurocard, VERSA-modul eurokarty) je totožná s CPCI (Compact Peripheral Component Interconnect, kompaktní periferní propojovací prvek), rozdíl je v použité sběrnicové desce.

3. Zásuvné 19" moduly pro průmyslová PC a velkokapacitní paměti

3.1 ATX

Systém zahrnuje moduly 1 až 4U pro zástavbu průmyslových počítačů z hliníkové slitiny i z ocelového lakovaného plechu. Moduly (obr. 3) jsou po mechanické stránce plně vybaveny. K dodání je i zdroj, aktivní větrání a další příslušenství, např. kazeta pro diskové mechaniky apod.

Obr. 3. Devatenáctipalcové zásuvné moduly pro průmyslová PC a velkokapacitní paměti
Obr. 4. Napájecí zdroje
Obr. 5. Design stolních skříněk Rittal

Obr. 3. Obr. 4. Obr. 5.

3.2 Velkokapacitní paměti

Mechanická stavebnice je odvozena od systému pro desky ATX a je přizpůsobena pro zástavbu šesti nebo devíti disketových jednotek 51/4" nebo 31/2" a sběrnicové desky ATX.

4. Napájecí zdroje

Napájecí zdroje (obr. 4) jsou dodávány v zásuvné i stolní verzi, včetně UPS (Uninterruptible Power Supply, zdroj nepřerušitelného napájení). Jejich parametry jsou souhrnně uvedeny v tabulce.

Obr. 6.

Obr. 6. Stavebnice Ripac Vario-Modul

5. Stavebnice mechanických dílů pro elektroniku

Velmi obsáhlá stavebnice, která zahrnuje vlastní vanu sestavitelnou v různých hloubkách a šířkách, včetně čelních panelů, mřížek, ventilátorů, vík a dalšího příslušenství. Vše je dodáváno ve standardní verzi, popř. ve verzi EMC s 19" upevněním vpředu či vzadu nebo na lištu DIN. Existuje zesílená varianta pro použití na vozidlech. Systém je určen převážně pro montáž libovolných desek s plošnými spoji standardních rozměrů 3U a 6U ve svislé poloze, ale umožňuje i kombinaci vertikální a horizontální polohy desek. Lze použít i velkou část příslušenství pro počítač.

6. Stolní a systémové skříňky

Nabídka zahrnuje dva typy skříněk, jež se liší koncepcí, a univerzální Ri-Box, který je obdobou systému Slim-Box, ale dodává se bez vybavení a v jiném designu. Design (obr. 5 až obr. 7) je silnou stránkou zejména stolních skříněk Rittal; umožňuje vestavět libovolné elektronické zařízení do funkční a velmi vkusně řešené skříňky. To šetří čas konstruktérům elektroniky zejména v menších firmách, které nemají mechanickou výrobu.

Obr. 7.

Obr. 7. Stavebnice Rittal Ri-Case

6.1 Ripac Vario-Modul

Stavebnice je určena přímo k montáži desek s plošnými spoji. Pouhou výměnou jednoho dílu je možné ji použít jako 19" vanu (1/2 19", 3/4 19") nebo jako elegantní stolní skříňku (obr. 6). Vyrábí se ve výškách 3 až 7U, ve standardní verzi i ve verzi EMC v hloubkách 250 až 430 mm. Charakteristické je velmi bohaté a praktické příslušenství.

6.2 Rittal Ri-Case

Stavebnice stolních skříněk s širokým sortimentem příslušenství, včetně 19" polic, klávesnic, třmenů a nožiček, již lze použít také jako věžovou variantu TOWER (obr. 7). Vyrábějí se skříňky výšky 3 až 12U, šířky 19" a 1/2 19", hloubky 300 až 540 mm. Skříňka je konstruována k vložení vany příslušné velikosti a dodává se šedými, modrými a s tyrkysovými doplňky.
[VANÍČEK, J.: Výrobky Rittal pro telekomunikace. Sdělovací technika, 2005, č. 4.]

Tabulka parametrů napájecích zdrojů

Typ

Výkon

Provedení

Poznámky

Open Frame

250, 400, 600, 1 000 W

3 výstupy

určeno pro VME

3U, 6U

130,160 W

zásuvné, 3 výstupy

určeno pro VME

3U, 6U

175, 200, 250, 350 W

zásuvné, 4 výstupy

určeno pro CPCI

PS/2

250, 300, 400 W

 

určeno pro AT/ATX, CPCI

UPS

180 W

vestavné místo pro disketové mechaniky 51/4"

integrované baterie

redundantní

2 × 300 W

 

určeno pro ATX, vyměnitelný za chodu

Další informace mohou zájemci získat na adrese:

Rittal Czech, s. r. o.
Ke Zdibsku 182
250 66 Zdiby u Prahy
tel.: +420 234 099 000
fax: +420 234 099 099
e-mail: info@rittal.cz
internet: www.rittal.cz