Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 6/2018 vyšlo
tiskem 6. 6. 2018. V elektronické verzi na webu od 23. 6. 2018. 

Téma: Točivé elektrické stroje, pohony a výkonová elektronika; Elektromobilita

Hlavní článek
Energetická platforma pro systém Vehicle to Grid/Home
Smart Cities (2. část – 2. díl)

Aktuality

Nejlepší studenti 2018 nalezeni Do finálového kola 8. ročníku soutěže Nejlepší student, které se konalo 20. června 2018 v…

Výběrové řízení na dodavatele pro krytí ztrát pokračuje pátým aukčním kolem Páté aukční kolo výběrového řízení na dodavatele elektřiny pro krytí ztrát v přenosové…

Sympozium o fyzice plazmatu – trendy jaderné fúze i aplikace netermálního plazmatu v medicíně Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického v Praze pořádá ve spolupráci…

Novinky z oblasti elektrotechniky, energetiky a elektroniky predstavil veľtrh ELO SYS 2018 24. ročník medzinárodného veľtrhu ELO SYS sa konal v termíne 22. až 25. mája 2018 na…

Chcete zlepšit výkon průmyslové sítě a digitalizovat vaši výrobu? Přihlaste se na odborný seminář společnosti Siemens na téma Řešení z oblasti průmyslové…

Kolínský Kaufland nabízí rychlé dobití elektromobilů Vybrané lokality řetězce Kaufland po celé České republice postupně nabízejí svým…

Více aktualit

Spolehlivé a moderní vedení elektrické energie

číslo 11/2004

Rozváděče a rozváděčová technika

Spolehlivé a moderní vedení elektrické energie

Pavel Herman, Miroslav Trunkát,
Siemens s. r. o.

Společnost Siemens v současné době nabízí pro využití ve stavebnictví, strojírenství, energetice či lodním průmyslu komplexní a ucelený nn systém přenosu elektrické energie SIVACON. Ten byl letos doplněn přípojnicovými systémy SIVACON 8PS. Ve spojení s rozváděči SIVACON 8PT je spolehlivým, bezpečným a flexibilním řešením rozvodů elektrické energie. Uvedené systémy jsou moderního vzhledu plní všechny požadavky na technické vybavení a bezpečnost (obr. 1).

Obr. 1

Rozváděče nn SIVACON 8PT

U rozváděčů řady SIVACON 8PT v hlavních napájecích polích je možné počítat se jmenovitými proudy do 7 400 A (provedení s horizontálním sběrnicovým systémem) a 3 200 A (provedení s vertikálním sběrnicovým systémem) při jmenovitém napětí do 690 V. Zkratová odolnost Icw je v prvním případě 150 kA, ve druhém 85 kA. Špičkové zkratové odolnosti Ipk jsou 375 kA, resp. 187 kA.

Díky jedinečné konstrukci rozváděčů není v podstatě potřebná jejich údržba. Již v nabídce jsou uvažovány vlivy oteplení přípojnic a přístrojů působením teploty okolí i vlivem vlastních tepelných ztrát na přístrojích.

Mechanická konstrukce hlavních napájecích nebo vývodových polí je taková, že umožňuje jednoduše a rychle vyjmout kterýkoliv přístroj, zkrátit bezpodmínečně nutnou odstávku na minimum, a snížit tak výdaje vznikající právě odstávkou technologií.

Obr. 2

Konstrukce rozváděčů také vyhovuje požadavkům na oddělení vnitřních prostor až do třídy separace 4b (podle VDO 0660, část 550).

Rozváděče jsou s přípojnicovými systémy (obr. 2) spojeny typově vyzkoušenými spojkami, vždy příslušnými ke konkrétnímu typu přípojnicového systému a rozváděče.

Rozvod elektrické energie pomocí přípojnic

Přípojnicové systémy jsou tvořeny prefabrikovanými díly, které nahrazují kabelové rozvody. Mechanická konstrukce přípojnic umožňuje ve srovnání s klasickými kabelovými rozvody proudu plnit vyšší požadavky na přenos elektrické energie.

Typickými vlastnostmi přípojnic jsou: Obr. 3

  • jednoduchost navrhování a projektování tras,
  • snadná montáž s minimálním počtem pracovníků a chyb,
  • nenáročná samonosná konstrukce na podpěry a zavěšení,
  • možnost montovat odbočné skříňky pro napájení spotřebičů pod napětím po celé trase,
  • eliminace použití podružných rozváděčů u spotřebičů díky variabilní aplikaci jisticích prvků,
  • vysoká zkratová odolnost Icw až do 160 kA,
  • vysoká požární odolnost podle požárních norem pro infrastrukturu, integrace přepážek proti prohoření v přípojnicích (obr. 3),
  • možnost dodatečného rozšíření systému,
  • měděné nebo hliníkové proudové dráhy,
  • variabilnost napájení – pomocí kabelu nebo přímo z rozváděče.

Dělení přípojnicových systémů SIVACON 8PS

Systém CD-K
Jedná se o systém určený především pro osvětlovací trasy a drobné spotřebiče do 40 A (např. v hypermarketech a skladech). Samonosná konstrukce elegantního vzhledu dovoluje zavěsit libovolná svítidla, odbočné skříňky jsou určeny pro jednofázové i třífázové spotřebiče, je možné zvolit provedení s jištěním. Obr. 4 Rovněž lze zajistit hlavní i záložní napájení (např. nouzové osvětlení) z jediné instalované trasy.

Systém BD 01
Konstrukce do 160 A (obr. 4) je vhodná pro malé dílny, laboratoře, napájení drobného ručního nářadí na montážních linkách apod. Pro odbočné skříňky lze vybrat přístrojové vybavení z mimořádně velké nabídky (jističe, pojistky, jednofázové i třífázové zásuvky, chrániče, možnost zabudování stykačů, měření spotřeby elektrické energie, signalizace atd.).

Napájení lze díky promyšlené konstrukci zabudovat na začátek, na konec trasy nebo na libovolné spojovací místo.

Obr. 5

Systém BD2A (C)
Vlastnosti tohoto systému s dlouholetou tradicí byly inovovány a nyní je BD2A (C) určen pro proudy až do 1 250 A (obr. 5). Jeho hliníkové nebo měděné proudovodné dráhy do 400 A jsou propojeny svorníkovými bloky bez nutnosti dotahování. Klíčovaná konstrukce zabraňuje chybám vznikajícím při montáži trasy i při nasazování odbočných skříněk. K dispozici jsou díly pro změnu směru, včetně ohebných dílů a dílů s libovolnou (doměřenou) délkou. Dilatační prvky není v projektu třeba uvažovat. Samozřejmostí jsou protipožární zábrany. Systém je použitelný pro pětivodičové (TNS) i čtyřvodičové (TNC) sítě.

K napájení lze využít kabelový přívod do napájecí skříňky na začátku trasy (typ BD2-..-EE) nebo přívod do speciální napájecí skříňky, která je umístěna přibližně ve středu trasy (typ BD2-..-ME). Uvedená varianta umožňuje rozdělení hlavního přiváděného proudu do dvou větví a zaručuje tak finanční úsporu při dimenzování takto rozdělených tras.

Další možností napájení je použití dílu zabudovaného přímo do rozváděče. Přípojnicová trasa je bez kabelového přívodu účelně propojena přímo s rozváděčem SIVACON 8PT.

Systém LDA (C)
Systém s tzv. ventilovaným chlazením a s hliníkovými nebo měděnými proudovými dráhami je určen pro proudy od 1Je vhodný pro napájení čtyřvodičových i pětivodičových páteřních rozvodů a velkých spotřebičů s nulovým vodičem (padesátiprocentním nebo stoprocentním).

Obr. 6 Obr. 7

Siemens vyrábí také atypické díly speciálních tvarů a rozměrů. K napájení do 2 600 A je možné vybrat skříňku nebo výstup trasy přímo do rozváděče. Všechny díly jsou typově zkoušeny podle IEC 439 (TSK). Zákazník je vyhledává podle typového označení v příslušném katalogu.

Obr. 8

Obr. 8. 1 - Systém LX, Vhodný pro bezpečný rozvod energie od transformátoru přes hlavní rozváděč a dále po budovách; 2 - Systém DB2, Vysoce flexibilní a bezpečný systém pro rozvod středně velkých proudů. Vhodný pro budovy a průmysl; 3 - Systém BD01, Určené zejména pro napájení malých spotřebičů. Velmi přizpůsobivý; 4 - Systém CD-K, Ideální řešení pro drobné spotřebiče a osvětlení; 5 - Systém LD, Flexibilní a osvědčená konstrukce připojnic pro velké proudy v průmyslu; 6 - Přípojnice s inteligentními sběrnicemi, Výše uvedené typy je možné doplnit dálkovým ovládáním spotřebičů a vývodů se zpětným hlášením pomocí sběrnic EIB a AS-Interface; 7 - Systém PEC, Přípojnice pro nejtěžší klimatické podmínky, vhodné do venkovního prostředí. Systém zalitý do pryskyřice.

Další možností je napájení přípojnicové trasy přímo ze svorek transformátoru. To dovoluje využívat – díky jejich vysoké zkratové odolnosti – jisticí prvky na jejich primárním vinutí.

Systém LXA(C)
Přípojnice s typovým označením LXA(C) pro proudy od 800 do 5 000 A (obr. 7) jsou určeny pro komerční budovy, haly, velké výrobní prostory, pro napájení podružných tras a středně velkých a velkých spotřebičů. Jejich konstrukce je sendvičová s hliníkovým opláštěním a radiačním chlazením. K dispozici je sortiment proudových drah z hliníku i mědi pro sítě TNC i TNS. V nabídce je i verze s dvojitým průřezem nulového vodiče a dvojitým uzemněním (tzv. čistá zem). Odbočné skříňky od 80 do 1 250 A jsou vybaveny pojistkovým vypínačem nebo jističem. Systém lze horizontálně i vertikálně přizpůsobit tvarům budovy.

K napájení je opět možné využít přívodní kabelový díl až do 3 200 A.

Výhodnější je však aplikace napájecího dílu LXA(C)…-FA, který může být integrován přímo do rozváděče.

Siemens s. r. o.
Technická 15
616 00 Brno
tel.: 541 191 746
e-mail: sivacon@rg.siemens.cz
http://www.siemens.de/sivacon