Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo
tiskem 17. 2. 2017. V elektronické verzi na webu od 10. 3. 2017. 

Téma: Elektrické přístroje – spínací, jisticí, ochranné a signalizační; Přístroje pro inteligentní sítě

Hlavní článek
Atypický návrh výkonového stejnosměrného zdroje se středofrekvenčním transformátorovým filtrem rušivého napětí

Aktuality

Veletrh Věda Výzkum Inovace 2017 zahájí místopředseda vlády Pavel Bělobrádek Letošní ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace zahájí na brněnském výstavišti 28. února 2017…

Chytré lampy PRE potvrdily zhoršenou smogovou situaci v Praze Chytré lampy PRE potvrdily v rámci svého pilotního provozu, že v Holešovicích a…

Jak se bydlí v pasivních domech, řeknou jejich majitelé na veletrhu FOR PASIV Další ročník veletrhu FOR PASIV, který je zaměřený na projektování a výstavbu…

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze představí zájemcům o studium moderní techniku i její historii Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá v pátek 20. ledna od 8.30 hodin první…

Loňská výroba Temelína by stačila k pokrytí téměř roční spotřeby českých domácností Přesně 12,1 terawatthodin elektřiny (TWh) loni vyrobila Jaderná elektrárna Temelín. Je to…

Osmý ročník Robosoutěže Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ovládli studenti Gymnázia Zlín V pátek 16. prosince se v Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT na Karlově…

Více aktualit

Snímače úhlového natočení s připojením na průmyslovou sběrnici

číslo 3/2002

Inovace, technologie, podnikání

Snímače úhlového natočení s připojením na průmyslovou sběrnici

(firemní článek FCC Průmyslové systémy s. r. o.)

Častou úlohou, kterou je nutné řešit při konstrukci výrobních linek, robotů, ale také v „romantických“ aplikacích, jako je zvedání divadelní opony, spouštění kulis apod., je snímání úhlu natočení.

Obr. 1.

Již dlouhou dobu se ke snímání úhlu natočení používají inkrementální rotační snímače. Princip je prostý: před dvojicí fotodiod se natáčí skleněný kotouček s průhlednými a neprůhlednými dílky. Vyhodnocením fázového posunu čítání impulsů z fotodiod lze změřit, na kterou stranu a o kolik se kotouček pootočil.

Inkrementální metoda (inkrement = přírůstek) je jednoduchá, má však mnoho nevýhod. Jde o měření relativní, informace o natočení se ztrácí při vypnutí napájení, při rychlých pohybech nebo kmitání kotoučku může být měření zcela chybné.

Tyto nevýhody odstraňují absolutní snímače úhlu natočení. Za tuto skutečnost se však zaplatilo (kromě vyšší ceny) složitějším připojením a vyhodnocováním. Pro větší rozlišení bylo třeba množství připojovacích vodičů (pro rozlišení 1 024 dílků na otočku např. deset paralelních bitů); jestliže vyhodnocovací systém vyžadoval pro elektrickou nulu i specifickou mechanickou nulovou polohu, bylo nastavování velmi obtížné.

Obr. 2.

Moderní paralelní absolutní snímače úhlu již mají vestavěn mikroprocesor, který tyto těžkosti odstraňuje. Přivedením napětí na programovací vstup lze např. definovat elektrickou nulu v libovolné poloze snímače. Jiný vstup slouží k nastavení elektrického směru otáčení. Elektrickým pulsem je možné nechat „zamrznout“ aktuální hodnotu na výstupu, aby měl i pomalejší řídicí systém dost času převzít údaj bez chyby. Paralelní výstupy čidla jsou navíc vybaveny třístavovými hradly. Toto řešení dovoluje připojit několik čidel k jedné sadě digitálních vstupů a pomocí vhodného časování vzorkovacích a čtecích signálů měřit několik úhlů. Vestavěná inteligence také umožňuje vytvořit i víceotáčkové čidlo bez komplikovaných mechanických převodů.

Takové vlastnosti má např. rotační snímač Pepperl+Fuchs řady SCS-10 (obr. 1), který vyniká i velmi dobrými mechanickými vlastnostmi, hlavně vysokým povoleným zatížením osy v radiálním i axiálním směru.

Stále však zde zůstává problém velkého počtu připojovacích vodičů a digitálních vstupů. Řešení této úlohy se vyvíjí současně s moderními trendy v průmyslové automatizaci – k přenosu informace z čidla do řídicího systému využívá průmyslové sběrnice.

Firma Pepperl+Fuchs dodává absolutní rotační snímače úhlového natočení s připo-jením na průmyslovou sběrnici již déle než šest let.

Sortiment nabízených rozhraní je vskutku široký:

  • sériové synchronní rozhraní,
  • SUCOnet,
  • CAN,
  • Interbus,
  • Profibus DP.

Připojení na průmyslovou sběrnici nejen umožňuje zařadit rotační čidlo jako plnohodnotnou součást systému (např. jako slave (řízenou) stanici Profibusu), ale i podstatně rozšiřuje komfort nastavení a servisu. Všechny již zmíněné funkce (nastavení nuly a směru otáčení) lze realizovat pomocí příkazu z řídicí jednotky. Rozšiřuje se i diagnostika systému. Základní technické údaje rotačního čidla PVE-10 s rozhraním Profibus DP ukazuje tab. 1, vzhled čidla je na obr. 2.

Tab. 1. Základní vlastnosti čidla PVE-10

Rozlišení 13 b (8 192 poloh/otáčku), ve víceotáčkové verzi 25 b
Komunikace Profibus DP – slave
Komunikační rychlost 9,6 kb/s a 12 Mb/s (automatické nastavení)
Kódovací kotouček kovový
Maximální otáčky 6 000 min–1
Rozběhový brzdicí moment <1,5 N·cm
Max. zatížení hřídele 40 N axiálně, 60 N radiálně
Napájecí napětí 18 a 32 V DC
Rozsah pracovních teplot –20 a +80 °C
Krytí IP65
Odolnost proti rázu 1 000 m/s po dobu 3 ms

Firma Pepperl+Fuchs dodává i absolutní rotační čidlo s připojením na sběrnici ASI. Na první pohled vypadá toto řešení jako nesmyslné, sběrnice AS-I je primárně určena pro čidla typu zapnuto/vypnuto. Připojení rotačního čidla zabere čtyři adresy a přečtení hodnoty úhlu je dosti komplikované. Existují však aplikace, ve kterých má toto řešení oprávnění. Jde např. o stroje, v nichž je velké množství dvoustavových čidel a akčních členů a jeden otočný prvek. Příkladem jsou stroje, které využívají otočný karusel – např. plnicí nápojový automat. Celou jeho obsluhu zvládne jednoduchý PLC s rozhraním AS-I – doplňovat další rozhraní pro připojení rotačního čidla by zkomplikovalo a prodražilo řídicí systém.

FCC Průmyslové systémy s. r. o.
info@fccps.cz
www.fccps.cz

400 11 Ústí nad Labem, SNP 8, tel.: (047) 277 41 73, fax: (047) 277 21 15
603 00 Brno, Vinařská 1a, tel.: (05) 43 21 56 54, fax: (05) 43 21 56 55
182 00 Praha 8, U Slovanky 3, tel.: (02) 66 05 20 98, fax: (02) 68 80 819