Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 8-9/2017 vyšlo
tiskem 5. 9. 2017. V elektronické verzi na webu od 5. 9. 2017. 

Téma: 59. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně; Elektrotechnika v průmyslu

Hlavní článek
Palivové články
Renesance synchronních reluktančních motorů
Návrh aktuátoru pracujícího s magnetickým polem

Aktuality

Na veletrhu FOR ARCH najdou lidé na osm stovek expozic a bezplatná poradenská centra Ve dnech 19. – 23. září 2017 se koná 28. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR…

Technologické Fórum 2017 – jedinečné setkání odborníků stavebního trhu Premiéru na letošním ročníku mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH bude mít…

Od 1. září začne ve společnosti ČEZ fungovat nová divize Jaderná energetika Šest jaderných bloků, přes dva tisíce zaměstnanců včetně týmu, který zodpovídání za…

FOR ARCH 2017 přinese řadu zajímavých soutěží a konferencí Osmadvacátý ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH, který se uskuteční ve…

Premiér navštívil hlavní sídlo provozovatele přenosové soustavy Předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček se přímo na…

Generační změna ve skupině LAPP S účinností od 1. července 2017 odstoupila Ursula Ida Lapp, spoluzakladatelka skupiny…

Více aktualit

Slovo šéfredaktora Elektro číslo 7/2003

číslo 7/2003

Slovo šéfredaktora

V EU leccos dobře funguje. Můžeme se přít, zda více ekonomika, výzkum, technika nebo školství atd., ale funguje. V ČR toho funguje pramálo (původní „nic„ jsem přehodnotil). Jenom za poslední čtvrtrok mám konkrétní, hmatatelné a naprosto absurdní zkušenosti s českým soudnictvím, zdravotnictvím, bankovnictvím a státní správou. Nevědět z doslechu, že sem tam je i v těchto oblastech zaznamenán úspěch, řekl bych, že fungují tak špatně, že snad vlastně škodí. A proto věřím, že vstupem do evropského prostředí i do jmenovaných oblastí dopadnou alespoň krůpěje živé vody, když fungující evropský management poběží okolo nich.

Řekl jsem … „státní správa„? Skutečně je možné mít špatné zkušenosti i se státní správou? No, aby ne! Co se stalo? Inu, potřeboval jsem na dotaz důležitý pro Vás, elektrotechniky a čtenáře, odpověď přímo od pramene. Pramenem je MPSV (konkrétně je více uvedeno v článku na straně 20).

Na dotaz vznesený e-mailem i písemně dlouhé týdny ministerstvo neodpovídalo. Neodpověděla posléze ani instituce MPSV pro danou problematiku zřízená – ITI Praha. Opakované urgence byly bez výsledku. Tento stav trvá doposud.

Nemají činitelé MPSV ani ITI čas? Nebo chuť? Nejspíš obojí, odpověď totiž znamená i odpovědnost. Ale tu bych přece od orgánů tohoto typu mohl požadovat.

Nemají snad práce nad hlavu právě s přípravou vstupu do EU? Očekával bych od kompetentních institucí odpověď nejrůznějšího charakteru, nejlépe věcně správnou a odbornou, třeba i lišáckou, ale hlavně - nějakou. MPSV ani ITI Praha si však nedaly ani tu nejmenší námahu s jakoukoliv odpovědí. Pan šéfredaktor se zlobí!

Dotazy byly zkonzultovány s odborníky, byly formulovány jasně a kultivovaně. Odpovídaly regulím zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Přesto je dané instituce ignorovaly a určily k vyhnití.

Svým „ano„ vstupu ČR do EU proto říkám „ne„ zahnívání a ignoraci. Ignorace totiž stojí na počátku neúcty k právu, vede k právní demoralizaci a posléze absenci práva vůbec.

Nejde mi vůbec o to, abychom coby členové EU „i my mohli do něčeho mluvit a o něčem rozhodovat„, to od sebe v tak širokém prostředí neočekáváme ani my samotní. Ale mohl by nás z EU ovanout alespoň závan pojmů „právo a pořádek„ a mohli bychom alespoň trochu nasáknout tím, co v EU funguje.