Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 12/2017 vyšlo
tiskem 6. 12. 2017. V elektronické verzi na webu od 5. 1. 2018. 

Téma: Měření, měřicí přístroje a technika; Zkušebnictví a diagnostika

Hlavní článek
Meranie točivých strojov s použitím metódy SFRA
Aplikační možnosti ultrakapacitorů a akumulátorů LiFePO4 v trolejbusové síti Dopravního podniku města Brna

Aktuality

Temelín dosáhl nejvyšší roční výroby Elektřinu, která by českým domácnostem vystačila na téměř 12 měsíců, vyrobila od začátku…

MONETA Money Bank se jako první firma v ČR rozhodla zcela přejít na elektromobily MONETA Money Bank se jako první společnost v České republice oficiálně rozhodla, že do…

ŠKODA AUTO bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět vozy s čistě elektrickým pohonem ŠKODA AUTO bude vozy s čistě elektrickým pohonem vyrábět v závodě v Mladé Boleslavi. Již…

Největší českou techniku povede i nadále stávající rektor Petr Štěpánek Akademický senát VUT v Brně na dnešním zasedání zvolil kandidáta na funkci rektora pro…

44. Krajský aktiv revizních techniků v Brně Moravský svaz elektrotechniků Vás zve 21. listopadu na 44. KART v Brně.

Soutěž o nejlepší realizovaný projekt KNX instalace Spolek KNX národní skupina České republiky, z. s. vyhlásil soutěž o nejlepší projekt…

Více aktualit

Slovo šéfredaktora Elektro číslo 5/2002

číslo 5/2002

...slovo šéfredaktora

Jako chytrá horákyně jsem si připadal na letošním veletrhu AMPER. S jeho úrovní jsem byl spokojen i nespokojen, výstavní areál byl hotov i nehotov, ač mobilní, spíše jsem přicházel, než abych přijížděl, ale hlavně – samotný veletrh další krok dál učinil i neučinil.

A protože pohádkový král si svou chytrou horákyni pro její fištrón zamiloval, nezbývá ani elektrikářům, než aby si svůj nejmocnější veletrh ještě více oblíbili pro jeho neustálou novost – je stále týž, ale málem každý rok se nám zjevuje v nové podobě nového výstaviště. Novost je tedy hlavní, i když bídnými podmínkami pro svou existenci vynucenou, nechtěnou devizou veletrhu AMPER. Spíše než symbolem elektrotechniky se veletrh AMPER stává symbolem hledání.

Jestliže lidová škodolibá „moudrost“ tvrdí o Praze, že je nejmenším evropským velkoměstem, a o Brnu, že je největší českou vesnicí, právě ono neprávem ostouzené Brno může velkoměstu Praze v případě veletrhu AMPER strouhat mrkvičku – kiš, kiš, Praho, máš nejmenší evropský (spíše český) veletrh, ale já, Brno, mám největší české (spíše evropské) výstaviště. Nádherný českomoravský internacionalismus.

Uspořádat tedy AMPER v Brně? Bohužel nereálná, ještě před vyslovením kýmkoliv tisíci a jedním důvodem pohřbená myšlenka. Řekněme si tedy alespoň ten jeden – brněnské výstaviště i s jeho hlavním klenotem, Mezinárodním strojírenským veletrhem, ovládá jiná veletržní společnost. Z tohoto důvodu se amperovská veletržní společnost Terinvest podobá společnosti cirkusové – má ve své kleci unikátní zvíře, leč – nemá kde hlavu složit. A tak kočuje. A věrní, pracovití elektrikáři za svým zvířetem každoročně přijdou, ať už bude (v Praze) kdekoliv, a svými naleštěnými „elektrofabítky“ a „udělátky“ mu vždy dodají lesku a vážnosti. Elektrotechnika a výstavnictví, které má být její výkladní skříní, jsou, alespoň v České republice, v situaci, kdy elektrotechnika dělá pro svůj hlavní veletrh víc, než on dělá pro ni.

Ale stejně tak jako hloupý chytrý český Honza světem putoval, dobré i zlé udělal, až svého vydřeného štěstí došel, právě tak i veletrh AMPER jistě ve svém zasloužení nakonec spočine.