časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Slovo šéfredaktora

|

Před nebeskou branou stojí dva odborníci z oboru elektro. Svatý Petr se dívá do lejster a povídá tomu prvnímu: „No vida, zastánce vyhlášky 73 k vyhrazeným elektrickým zařízením! Jsi na seznamu osob určených k věčnému zatracení. Ale máš tady také hodně přímluvců.“
 
Pak se obrátí k tomu druhému odborníkovi: „Ale to se podívejme! Odpůrce vyhlášky 73 k vyhrazeným elektrickým zařízením. Také problematický až běda. Ovšem, máš tady také hodně přímluvců.“
 
Pak Svatý Petr zaváhá: „Tak, co s vámi, chlapi? No, to musí rozhodnout Šéf.“
 
A tak se oba ocitnou před Pánembohem.
 
„Co tedy vlastně tvrdíš o té vyhlášce 73 ty, zastánče?“ ptá se Pánbůh toho prvního.
 
„Že revizní technik je nanejvýš povolán kontrolovat technický stav a bezpečnost elektrických zařízení. Ta přece ohrožují život.“
 
„Nanejvýš povolán… hm! A kdo je to ten revizní technik?“ ptá se dál Hospodin.
 
„Vysoce kvalifikovaný odborník v oboru. Má kvalifikaci, má znalosti, má přístroje, složil zkoušky..., za to
všechno také musel přiměřeně zaplatit, ... a tak může kontrolovat ty druhé.“
 
„A co říkáš o té vyhlášce 73 ty, odpůrče?“ ptá se Pánbůh toho druhého odborníka.
 
„Že vůbec neřeší to, co je ve skutečnosti třeba, ale vnáší zmatek do výkladu, co to vlastně ta vyhrazená zařízení jsou“, rozčílil se zdravě odpůrce. „Například vůbec neřeší, co, jak a kým se má revidovat, v jakých lhůtách a v jakém rozsahu.“
 
„A vy jste o tom spolu nemluvili? Jako oba z jednoho oboru jste se spolu nedohodli?“ zeptal se nevěřícně
Pánbůh.
 
„Když my máme každý svou pravdu“, špitl zastánce. „A vyhláška, to je taková pravda pro všechny.“
 
„Pravda pro všechny?“ podivil se Pánbůh. „Zdá se mi, že jsi vzal na sebe z lásky k pravdě velké břímě
a chceš milovat bližní i vzdálené své, zastánče.“
 
„To chce spíš udělat z pravdy a z bezpečnosti zboží na prodej,“ ozval se odpůrce.
 
„Co je na tom, že industrializovaná společnost potřebuje pravidla a že potřebou vzniká poptávka, a tedy i nabídka a to se musí zaplatit? To je prostě zákon trhu,“ oponoval zastánce.
 
„Aha, takže vyhláška jako byznys, jenom jinými prostředky,“ dí Pánbůh.
 
„Byznys a navíc vítězství byrokracie nad praxí, celá tahle vyhláška,“ rozčílil se opět odpůrce.
 
„Ne, ne... Prevence, bezpečnost a jasná pravidla,“ nedal se zastánce.
 
„Nehádejte se mně tu,“ okřikne oba Pánbůh.
 
„Copak nevíte, že všechny dosavadní pravdy se ukázaly jako chatrná historická konstrukce? Ty vaše předpisy, vyhlášky a normy, to je vaše nové náboženství. Hergot chlapi, vy musíte zkrachovat, protože neumíte být dědicem toho, co tu po věky předcházelo. Tradice ničíte nebo na nich parazitujete. Co rozumného si z té vyhlášky odnese elektrikář?“
 
„Podle mě znalost podmínek bezpečnosti práce, respekt k jiným řemeslům a vymahatelnost práva,“ odpoví pohotově zastánce.
 
„A podle mě akorát chaos, protože revizní technik podle této vyhlášky vykonává pouze výchozí revizi. O opakovaných revizích v ní není ani slovo,“ kontruje odpůrce.
 
„Takže vy dva se mně fakt nedomluvíte?“ sepne ruce Pánbůh. „Bezmoc vůči lidem a vůči předpisu, nikoliv vůči přírodě – to plodí největší roztrpčení!“
 
A pak se Pánbůh zamračí: „Chlapi, vždyť vy si hrajete na Pánaboha! A za to vás stihne trest! Nikoliv věčné zatracení, ale věčná nedohoda a věčné handrkování, to bude váš úděl. A teď mazejte zpátky na svět!“
 
Pozn. šéfredaktora:
Blíže o vyhlášce 73/2010 Sb. k VETZ viz str. 18 až 21.