Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 3/2018 vyšlo
tiskem 14. 3. 2018. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Amper 2018 – 26. mezinárodní elektrotechnický veletrh

Hlavní článek
Vliv magnetické bouře na transformátory elektrizační soustavy

Aktuality

ABB řešení pro řízení výroby získalo Zlatý Amper 2018 Společnost ABB obdržela prestižní cenu Zlatý Amper 2018 za ABB Ability™ Manufacturing…

ABB představí standard rychlého nabíjení elektrobusů OppCharge ABB na veletrhu Amper 2018 poprvé v České republice představí stanici pro nabíjení…

Prezentace škol ve stánku FCC PUBLIC na veletrhu AMPER Pozvání nakladatelství a mediálního servisu FCC PUBLIC k prezentaci studentských aktivit…

ČEPS, a.s., našla dodavatele elektřiny pro krytí ztrát v letech 2018 a 2019 Společnost ČEPS uzavřela aukční kola výběrového řízení na dodavatele elektřiny pro krytí…

3. ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace Tento veletrh poskytuje univerzitám, výzkumným organizacím a inovativním firmám, vědcům a…

SENO spol. s r. o. – 25 let s Vámi Když jsme s pány Josefem Steineggerem a Jirkou Novotným zakládali v roce 1993 firmu, byli…

Více aktualit

Rozváděče firmy Moeller

číslo 4/2006

Rozváděče firmy Moeller

Ing. Milan Hubálek, Ph.D.,
Moeller Elektrotechnika s. r. o.

Úvod

Firma Moeller nabízí vedle kompletní řady instalačních přístrojů též ucelený sortiment rozváděčů a rozvodnic v produktové skupině Xboard. Šíře nabídky rozváděčů firmy Moeller zasahuje od malých plastových rozvodnic pro domovní či kancelářské aplikace, přes oceloplechové rozváděče až po velké samostatně stojící skříně či rozváděče s vysokým stupněm krytí.

Domovní plastové rozvodnice

V sortimentu plastových domovních rozvodnic nabízí firma Moeller tři základní řady.

Obr. 1.

Obr. 1. Rozvodnice Global Line s plechovými dvířky
Obr. 2. Instalační rozváděč BP

První z nich jsou rozvodnice BC-...-ECO v provedení pod omítku i na omítku, s průhlednými či neprůhlednými dvířky. Tyto skříňky jsou k dispozici od jednořadé verze s pěti moduly po třířadé typy s osmnácti moduly v každé z nich.

Další řadou je Global Line. Jde o rozvodnice pod omítku ve verzi s bílými nebo průhlednými plastovými dvířky, popř. oblíbené provedení s plochými dvířky z ocelového plechu (obr. 1). Rozvodnice jsou jedno- až čtyřřadé se čtrnácti moduly v řadě.

Poslední skupinou jsou rozvodnice na omítku City Line, opět v průhledné i neprůhledné verzi. Tato řada v letošním roce doznala drobných designových vylepšení a nyní se dodává pod označením BC-A. Prostor pro přístroje zůstává nezměněn, tj. třináct modulů v jedné až čtyřech řadách.

Všechny zmíněné rozvodnice při respektování montážních doporučení splňují požadavky na třídu ochrany II.

Rozvodnice s vyšším krytím

Pro náročné aplikace nabízí společnost Moeller skříně FKV-O-FR s krytím IP55 ve verzích pro 1× 4 až 3× 18 modulů. Pro vysoce náročné průmyslové aplikace je zde řada BC-MP65 v krytí IP65 s možností instalace až 56 přístrojů modulové šířky. Průmyslové plastové rozváděče jsou doplněny komplexní univerzální řadou skříněk CI.

Obr. 2.

Oceloplechové rozvodnice a rozváděče

Nabídka v této kategorii je opět velmi široká. V loňském roce firma Moeller představila novou řadu instalačních rozváděčů BP (obr. 2). Tyto skříně jsou k dispozici v provedení jak na omítku, tak pro zapuštěnou montáž. Rozváděče jsou dodávány kompletní, včetně přístrojových lišt a krycích desek s výřezem 45 mm. Pod jedním objednacím číslem tedy zákazník získá smontovaný rozváděč. K dispozici jsou šířky 600 a 800 mm s výškami 700, 1 000, 1 200 a 1 500 mm, hloubka je jednotná 250 mm. Provedení pod omítku (BP-U..) využívá systém montážního rámu, který je podobný konstrukci systému Profi Line.V provedení na omítku (BP-O..) je použit nový systém montáže přístrojových lišt na držáky, přičemž v základní verzi jsou dodávány držáky s jednotnou výškou přístrojové lišty. Jestliže je nutné měnit hloubku montáže (přístroje montované pod krycími deskami), lze objednat i univerzální držáky s úchytkami BEL pro proměnlivou montážní hloubku. Kryt rozváděčů BP je možné snadno a rychle demontovat uvolněním šroubů, a to vcelku nebo po částech, což zaručuje maximální přístupnost při montážních pracích. Speciální montážní desky umožňují snadnou instalaci jističů NZM a PMC, a to až do velikosti 3 pro jmenovité proudy až 630 A. Koncepce skříní zaručuje velký prostor pod přístrojovými lištami a snadný přístup pro zapojování ze všech stran.

Oblíbenou řadou se staly velkoobsahové rozvodnice BF. Tyto kompaktní skříně jsou opět dodávány v provedení jak na omítku BF-O (hloubka 140 mm), tak i pod omítku BF-U (hloubka 127 mm). Jsou k dispozici skříně tří- až šestiřadé s 24 moduly v řadě. Jedním z unikátních prvků, které jsou u těchto rozvodnic použity, jsou samozemnicí uzávěry pro krycí desky, jež vedle požadavků na snadnou montáž splňují i požadavky na velmi vysokou zkratovou odolnost. Stejný systém je použit i u rozváděčů BP.

Obr. 3.

Obr. 3. Stavebnicový systém Profi Line
Obr. 4. Skříň SVTL

Důležitou novinkou jsou skříně BF pro 33 modulů v řadě (čtyři až šest řad). Díky větší šířce se zvětšil i prostor např. pro přivedení vodičů.

Z dalších novinek lze jmenovat prosklené dveře a dveře RMQ s větší hloubkou pro montáž přístrojů do dveří a velké množství dalšího příslušenství.

Známou řadou rozváděčů Moeller je stavebnicový systém Profi Line (obr. 3). Tyto rozváděče do 630 A jsou dodávány ve verzích pod omítku v krytí IP40, IP43 a IP54 nebo na omítku v krytí IP40 a IP54. Díky jeho univerzální koncepci lze tento systém využít jak pro běžné domovní rozváděče, tak pro systémy s velmi nestandardními požadavky. Samozřejmostí je možnost instalace elektroměrů, a to až patnácti v jedné skříni. Výběr je možný z pěti typizovaných šířek (podle počtu elektroměrových desek vedle sebe jedna až pět) a z výšek od 350 do 1 950 mm.

Nové jsou i rozváděčové skříně BI. Jde o oceloplechové skříně v krytí IP54. Jejich koncepce vychází z požadavku na jednoduché univerzální skříně zejména pro průmyslové aplikace s vyšším krytím pro instalaci např. stykačů či frekvenčních měničů. Skříně BI jsou standardně vybaveny pozinkovanou montážní deskou. K dispozici jsou od malých rozměrů s výškou 300 mm a šířkou 200 mm až po relativně velké rozměry 1 000 × 800 mm.

Obr. 4.

Samostatně stojící rozváděčové skříně

Zejména pro průmyslové aplikace nabízí firma Moeller rozváděčové skříně SVTL (obr. 4). Při použití vhodného připojení je lze využít pro proudy do 2 500 A (zkoušená zkratová odolnost je 65 kA). Pro aplikace do 800 a 1 600 A je možné zvolit např. sběrnicový systém SASY. Skříně SVTL jsou standardně dodávány s výškou 2 025 mm, v šířkách 400, 600, 800, 1 000 a 1 200 mm a hloubkách 400, 500, 600 a 800 mm. Stupeň krytí je IP40 a IP54. Vedle instalace výkonových jisticích a spínacích přístrojů je do skříní možné velmi snadno instalovat i montážní rám MSW ze systému Profi Line.

Pro průmyslové aplikace s nejvyššími nároky je možné využít rozváděče xEnergy. Tento rozváděčový systém se skládá z typově zkoušených funkčních modulů, které vyhovují požadavkům normy ČSN EN 60439-1 pro proudy do 4 000 A. Ze speciálních vlastností lze zmínit možnost vnitřního oddělení prostorů až do způsobu 4b.

Software pro podporu návrhu rozváděčů

Vedle ucelené řady rozváděčů a rozvodnic nabízí firma Moeller též software pro podporu návrhu rozváděčů Fgprofil. Více informací o tomto programu lze nalézt na straně 66 tohoto čísla.

Další informace mohou zájemci získat na adrese:

Moeller Elektrotechnika s. r. o.
Komárovská 2406
193 00 Praha 9
tel.: 267 990 411
fax: 267 990 419
http://www.moeller.cz