Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2018 vyšlo
tiskem 14. 2. 2018. V elektronické verzi na webu od 12. 3. 2018. 

Téma: Elektrické přístroje; Přístroje pro chytré sítě;
Internet věcí

Hlavní článek
Řízení toku výkonu v síti pomocí výkonových měničů

Aktuality

SENO spol. s r. o. – 25 let s Vámi Když jsme s pány Josefem Steineggerem a Jirkou Novotným zakládali v roce 1993 firmu, byli…

15. Zákaznický den ZAT byl opět rekordní Koncem ledna proběhl už tradiční Zákaznický den společnosti ZAT, největší české firmy s…

Brněnská technika představila novou kampaň jako generační výpověď mladých Nová náborová kampaň brněnské techniky s názvem Generace VUT upozorňuje na časté…

Výroba z biomasy vzrostla o 14 %, dodala čistou elektřinu pro 230 tisíc domácností Téměř 573 milionů kWh ekologické elektřiny vyprodukovaly v loňském roce výrobny Skupiny…

Dva veletrhy úsporného, komfortního a moderního bydlení – DŘEVOSTAVBY, MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 13. ročník veletrhu DŘEVOSTAVBY se koná souběžně s veletrhem MODERNÍ VYTÁPĚNÍ. Společná…

Synergie oborů na veletrhu FOR ARCH přináší větší zájem vystavovatelů Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH se uskuteční v PVA EXPO PRAHA v Letňanech 18.–22.…

Více aktualit

Řídicí systém pro stavitele strojů XC-CPU121

Řídicí systém pro stavitele strojů XC-CPU121

Ing. Jan Beránek, Moeller Elektrotechnika, s. r. o.

Na průmyslové automaty montované do sériově vyráběných strojů a zařízení jsou kladeny extrémní požadavky jak ze strany ceny, tak ze strany jejich fungování. Každý uživatel chce dostat co největší užitnou hodnotu i tehdy, kdy je limitován cenou. Moeller tento požadavek bere jako výzvu a přichází na trh s novým modulárním systémem XC121.

Popis jednotky XC-CPU-121-2C256K

Řídicí jednotka XC-CPU121 je osazena výkonným šestnáctibitovým mikroprocesorem, který disponuje pamětí pro program (flash) a data ve velikosti 256 a 224 kB (8 kB paměti pro data zálohuje superkondenzátor). Jednotka je vybavena čtečkou karet MMC. Na kartu je možné zapisovat naměřené údaje, popř. z ní spouštět operační systém a uživatelský program stejně jako u automatů řady Xsystem.

V PLC (Programmable Logic Controller, programovatelný automat) může jedna úloha běžet na pozadí, další může být spouštěna od přerušení hardwarového časovače s rozlišením 1 ms a šest úloh může být spouštěno od přerušení.

XC-CPU121 disponuje širokými možnostmi komunikace. Je vybavena integrovanými sběrnicemi RS-232, RS-485 a dvěma CAN, kdy lze jednu sběrnici CAN použít k propojení s Easy řady 800 (např. pro levné rozšíření o jednotku vstupů a výstupů s vlastní inteligencí) nebo EC4P prostřednictvím sběrnice Easy-NET. Jak RS-232, tak RS-485 lze použít v transparentním režimu a s využitím volně dostupných funkčních bloků na nich používat např. protokol Modbus, popř. port využít k propojení s branou SMS, měniči Moeller řady DF/DV51 a DF/DV6, nebo určit svůj vlastní komunikační protokol.

Rozšíření XIO-EXT121-1

Pro rozšíření procesorové jednotky o jednotku vstupů a výstupů je určen modul XIO-EXT-1. Obsahuje deset digitálních vstupů, z nichž je šest konfigurovatelných jako vstupy volající přerušení, dále osm nezávisle konfigurovatelných vstupů a výstupů, dva analogové vstupy 0 až 10 V a 0 až 20 mA a dva vstupy pro čidla teploty PT100. Deska má k dispozici dva analogové výstupy 0 až 10 V.

Kdyby v úloze nestačil tento základní počet vstupů a výstupů nebo by byla nutná další komunikační linka (např. Profibus-DP, Suconet-K apod.), je možné systém rozšířit o dalších maximálně patnáct standardních modulů XIOC.

Decentrální rozšíření je bezproblémové s použitím systému XI/ON. Na sběrnici CAN lze připojit až 127 těchto bran.

Kompaktní systém easy Control

Relé easy se těší všeobecné popularitě a jsou oblíbena uživateli po celém světě. Řada těchto relé byla v posledních několika letech rozšiřována a modernizována, byly přidány moduly I/O a komunikační moduly. Na tuto úspěšnou řadu navazuje firma Moeller s vyšší řadou, řadou kompaktních PLC – easy Control.

Integrace do systému

Nový PLC easy Control EC4-200 doplňuje řadu programovatelných automatů Moeller. Nabízí vysoký výpočetní výkon, možnost připojení do standardních průmyslových sběrnic (CANopen, Profibus-DP, Asi atd.) a možnost jednoduchého a levného lokálního rozšíření. Automat na první pohled připomíná Easy800.

Vysoký výkon ve své třídě

Řada automatů EC4-200 je navržena pro použití v malých a středních systémech. Uvnitř se skrývá šestnáctibitový procesor s rychlostí 300 µs/1 000 instrukcí, pro program a ukládání dat je k dispozici 256 a 224 kB paměti. Automaty se dodávají v několika variantách. V základu však všechny mají dvanáct digitálních vstupů (čtyři z toho je možné použít jako analogové vstupy 0 až 10 V s rozlišením 10 bitů) a šest reléových nebo osm tranzistorových výstupů, popř. s analogovým výstupem. Automat má integrovány dva rychlé čítače (max. 50 kHz), které lze konfigurovat jako inkrementální čidlo (max. 40 kHz), v základu jsou také dva sériové porty (RS-232) arozhraní pro sběrnici CAN, v závislosti na typu také Ethernet. K dispozici je i varianta s displejem nebo bez něj, stejně jako u relé Easy.

Kompletní sortiment pro easyContol compact PLC v on-line výcvikovém středisku firmy Moeller. Veškeré informace na jednom místě, bezplatně a k dispozici na internetu 24 hodin denně
Online Training Center firmy Moeller poskytuje zákazníkům webovou informační a výukovou platformu s mnoha příklady, triky a tipy, které se týkají výrobků, jejich funkcí, použití a softwaru. Tato nabídka on-line je tzv. šitá na míru požadavkům a zájmům zákazníků a pokrývá jak drobné, tak komplexní úlohy. Středisko Online Training Center nyní rozšířilo svou informační základnu a poskytuje rozsáhlé množství informací o výrobcích easyRelay, easyControl a easyHMI. Rovněž zde zájemci naleznou základní principy programování s využitím easySoft a easySoft-CoDeSys.
Základní kurz Programming with easySoft-CoDeSys (Programování pomocí easySoft-CoDeSys) je novinkou, kterou Online Training Center nabízí. V osmi interaktivních lekcích jsou vysvětleny základy programování podle IEC 61131-3. Každá lekce obsahuje programový soubor a animaci, která vysvětluje, jak tento soubor vznikl.
Dokumentace, obrázky, schémata zapojení a poslední novinky ohledně daného tématu pomáhají uživatelům rychle a snadno vytvořit jejich vlastní návrh.

K uchování naměřených údajů se používá výměnná paměťová karta RS-MMC se standardním systémem souborů (FAT16). Paměťovou kartu lze použít také ke spouštění programu nebo operačního systému. Skutečnost, že program bude spuštěn přednostně z karty MMC, umožňuje aktualizaci programu i bez nutnosti propojení přístroje s PC. Přístroj je vybaven hodinami reálného času, k zapisovaným údajům je tedy možné přidat časovou značku. Přístroj neobsahuje baterii a je zcela bezúdržbový.

CANopen, easy-NET a Ethernet

Rozhraní easy-NET(easy-NET™) je známo svou robustností a jednoduchostí. Umožňuje propojení až osmi stanic (Easy 800, MFD-Titan) do sítě maximální délky 1 km. Je-li požadován standardní komunikační protokol, ve všech automatech EC4-200 je implementován protokol CANopen.

Pro integraci do již existujícího systému je v přístrojích řady EC4-200 Ethernet použitelný pro programování, popř. pro připojení nadřazeného systému s využitím OPC.

Programovací software

Pro vykonání složitějších úloh je zapotřebí takový programovací software, jejž se programátor snadno naučí a bude ho moci dobře používat. Vlastnosti, které by měl mít moderní programovací software, obsahuje mezinárodní standard IEC 61131-3. Jeho požadavky právě splňuje program easy Soft CoDeSys, kterým se programují všechny PLC řady xSystem a easyControl.

Pokročilé ladicí funkce, jako je simulace, sledování programu, popř. změna programu za běhu, jsou v dnešní době již samozřejmostí; program tyto možnosti také skutečně nabízí.

Závěr

Modulární systém XC121 poskytuje uživateli nepřeberné možnosti komunikace, připojení vstupů a výstupů a vysoký výkon, takže je vhodné jej použít ve velkém množství různorodých automatizačních úloh. Pro své rozměry je velmi vhodný pro konstruktéry strojů, v nichž může být o místo nouze.

Kompaktní PLC řady EC4-200 nabízí vysoký výkon a možnost levného lokálního rozšíření, takže je vhodný pro menší, spíše uzavřené úlohy, popř. do většího systému jako podřazená část automatizačního řešení. Díky širokému teplotnímu rozsahu je možné automat použít i ve venkovním, nevytápěném rozváděči.

Programovací software je pro uživatele výhodou. Nabízí šest programovacích jazyků: IL, LD, FBD, ST, CFC a SFC, takže programátor má možnost vybrat si jazyk, který je pro danou úlohu nejvhodnější.

Další informace mohou zájemci nalézt na adrese:
Moeller Elektrotechnika, s. r. o.
Komárovská 2406
193 00 Praha 9
tel.: 267 990 440
e-mail: podpora@moeller.cz
http://www.moeller.cz

Obr. 1. Procesorová jednotka spojená s modulem vstupů a výstupů
Obr. 2. Kompaktní PLC easy Control EC4P-200
Obr. 3.
Obr. 4. Programovací prostředí easy Soft CoDeSys

Celý příspěvek lze ve formátu PDF stáhnout zde