Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 3/2018 vyšlo
tiskem 14. 3. 2018. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Amper 2018 – 26. mezinárodní elektrotechnický veletrh

Hlavní článek
Vliv magnetické bouře na transformátory elektrizační soustavy

Aktuality

ABB řešení pro řízení výroby získalo Zlatý Amper 2018 Společnost ABB obdržela prestižní cenu Zlatý Amper 2018 za ABB Ability™ Manufacturing…

ABB představí standard rychlého nabíjení elektrobusů OppCharge ABB na veletrhu Amper 2018 poprvé v České republice představí stanici pro nabíjení…

Prezentace škol ve stánku FCC PUBLIC na veletrhu AMPER Pozvání nakladatelství a mediálního servisu FCC PUBLIC k prezentaci studentských aktivit…

ČEPS, a.s., našla dodavatele elektřiny pro krytí ztrát v letech 2018 a 2019 Společnost ČEPS uzavřela aukční kola výběrového řízení na dodavatele elektřiny pro krytí…

3. ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace Tento veletrh poskytuje univerzitám, výzkumným organizacím a inovativním firmám, vědcům a…

SENO spol. s r. o. – 25 let s Vámi Když jsme s pány Josefem Steineggerem a Jirkou Novotným zakládali v roce 1993 firmu, byli…

Více aktualit

Řídicí relé EASY a MFD-Titan v praxi

číslo 12/2005

Řídicí relé EASY a MFD-Titan v praxi

Ing. Jindřich Bulva, Moeller Elektrotechnika s. r. o.

Soutěž o nejlepší aplikaci

Ve dnech 1. a 2. listopadu 2005 se v Hradci Králové setkali partneři firmy Moeller, kteří se zabývají produkty EASY a PLC. Na tomto setkání byly mimo jiné představeny nové funkce řídicích relé EASY800 a MFD-Titan, server OPC pro přístroje EASY a další novinky automatizační techniky firmy Moeller. Na programu byla také prezentace využití přístrojů EASY jednotlivými partnery firmy a prezentace aplikací EASY soutěžících o hlavní cenu (televizor Thomson). Vítězem soutěže se stal zástupce společnosti Alcedo Vrchlabí pan Petr Otradovský (obr. 1), který ve své aplikaci násypky využil přístroje MFD-80-B + CP8-NT + MFD-R16 a EASY820-DC-RCX. Na druhém místě se umístila firma Kostal s testovacím zařízením kvality výrobků pro automobilku Mercedes Benz. Třetí místo společně obsadili pan Szebesta z firmy Elektro servis JP a RS a pan Pospíšil z firmy Elektris. Zvláštní ceny obdrželi zástupce SOŠ Vrchlabí, kde přístroje EASY využívají jako učební pomůcku, např. pro řízení výtahu, a zástupci firmy Kostal za využití řídicích relé EASY v technologicky náročných aplikacích.

Obr. 1.

Obr. 1. Vítěz soutěže pan Petr Otradovský ze společnosti Alcedo Vrchlabí přebírá cenu od obchodního a marketingového manažera Moeller Elektrotechnika pana Petra Fraňka

Speciální cena

Tato cena byla udělena za technologicky náročnou aplikaci – testovací zařízení kvality výrobků pro automobilku Mercedes-Benz od firmy Kostal CR.

Zadání řešení

Při výrobě páček směrových ukazatelů pro německou automobilku Mercedes-Benz bylo nutné řešit problém kvality – kontrolu přepínače světelné houkačky. Pro tento účel bylo na bázi řídicího systému Moeller (řídicí relé EASY 822-DC-TC, multifunkční displej MFD-Titan v sestavě MFD-80-B + MFD-CP8-NT) a akčních členů Festo vyvinuto speciální testovací zařízení, jehož hlavním úkolem je řídit a měřit tlak a kontrolovat stav přepínače ve čtyřech bodech (pro požadovanou hysterezi tlaku). Důležitým požadavkem na funkci zařízení byla možnost parametrizovat tyto body a vyhodnocovat typ případné závady.

Požadavky na systém

Přístroje EASY jsou v této aplikaci určeny k řízení upnutí výrobku, jeho kontaktování, řízení protitlaku s distancí, řízení jehlového razítka, řízení regulačního ventilu tlaku či optického snímače přítomnosti výrobku a k řízení ochranné bezpečnostní zábrany.

Obr. 2.

Obr. 2. Část řídicího systému s displejem MFD-Titan

Testovací zařízení musí zajistit tyto procesy (obr. 2, obr. 3):

 • měření stavu přepínače světelné houkačky ve čtyřech bodech tlaku,
 • parametrizace hystereze tlaku (MFD-Titan),
 • vyhodnocení závady (stavové LED na displeji MFD-Titan a současně červená a zelená signálka na skříňce zařízení),
 • vyhodnocení typu závady (MFD-Titan),
 • označení razítkem kontroly kvality,
 • evidence vadného výrobku (otevřením šuplíku na vadné kusy),
 • počítadlo dobrých a špatných kusů (MFD-Titan),
 • grafické znázornění průběhu testu a stavu přepínače (MFD-Titan),
 • ruční ovládání tlaku při kalibraci zařízení (MFD-Titan).

Průběh testu

Po vložení kontrolovaného výrobku do upínací části je optickým snímačem indikována jeho přítomnost. Jestliže v prostoru optické bezpečnostní zábrany není přítomen žádný předmět, např. ruka, je výrobek upnut a přikontaktován vnějším konektorem a současně je předsunuta distanční zábrana s protitlakem. Poté je přes řízený regulační ventil nastaven najížděcí tlak a spuštěno jeho další řízení v předem definovaných bodech pomocí pásem vyvíjeného a měřeného tlaku s prodlevou v bodech kontrolované hystereze. Dále je spuštěna kontrola stavu přepínače ve dvou bodech stoupání a ve dvou bodech klesání tlaku (na stav ON a OFF). Následně se vyhodnotí dobrý výrobek (razítko, zelená LED a signálka, uvolnění výrobku, započítání dobrého kusu), popř. špatný výrobek (typ závady na MFD-Titan, červená LED a signálka, započítání špatného kusu, uvolnění otevřením šuplíku pro vadné kusy). Celý průběh testu je možné sledovat a parametrizovat na grafickém displeji MFD-Titan. Program též obsahuje možnost ručního nastavování tlaku při kalibraci bodů.

Obr. 3.

Obr. 3. Část řídicího systému s EASY800

Názory a postřehy účastníků konference

Pocity a dojmy ze setkání zástupců EASY/MFD a PLC s partnery společnosti Moeller a názory na budoucnost řídicích relé pana Petra Fraňka, regionálního obchodního a marketingového manažera společnosti Moeller pro oblast střední a východní Evropy pro výrobkové skupiny ovládacích a signalizačních přístrojů:

 • Za velice dobrý nápad pokládám spojení této konference s vyhlášením výsledků soutěže o nejlepší aplikaci s řídicím relé EASY nebo multifunkčním displejem MFD-Titan, která program obohatila a zatraktivnila i pro naše partnery.

 • Produktová řada EASY pro nás představuje strategickou oblast. Na trh jsme tyto produkty uvedli v roce 1998 a spolu se společností Siemens jsme tak jako první nabídli řešení v oblasti prvků pro jednoduché řízení. Tento typ produktů vyplnil mezeru na trhu, na kterém chyběly přístroje pro jednoduché aplikace v oblasti ovládání. Práce s těmito tzv. inteligentními řídicími relé je navíc velice jednoduchá, a tak je může s úspěchem použít člověk zkušený v oblasti řízení a automatizace i úplný začátečník. Firma Moeller pořádá pro zájemce pravidelná školení a poskytuje i poradenství pro konkrétní aplikace.

 • Vzhledem k důležitosti tohoto segmentu stále pracujeme na dalším vývoji. Setkání jako je toto nám umožňují získat lepší představu o tom, co naši zákazníci potřebují. Tyto poznatky se potom snažíme aplikovat při vývoji nových přístrojů či funkcí, které rozšiřují možnosti systému EASY/MFD. Tak je tomu např. u nového modulu EASY209-SE, který umožní připojení EASY i MFD-Titan na Ethernet a bude poprvé představen koncem listopadu na norimberském veletrhu Automatizace a poté bude nabízen i v České republice.

Obr. 4.

Obr. 4. Pan Jaroslav Kuba ze společnosti Kostal CR přebírá cenu za druhé místo v soutěži

Zkušenosti s partnerským programem EASY a PLC při dlouhodobé partnerské spolupráci se společností Moeller pana Jaroslava Kuby, konstruktéra PLC společnosti Kostal CR:

 • Na tomto setkání jsem poprvé, ale absolvoval jsem školení věnované systému EASY. Obě tyto akce vnímám jako užitečné. Školení přineslo řadu informací o schopnostech a způsobu programování systému EASY, setkání tohoto druhu přibližuje praktické možnosti využití EASY s možností přímého kontaktu s autory těchto aplikací.

 • K využití systému EASY v řešení pro testování kvality výrobků pro automobilku Mercedes-Benz nás vedla jednoduchost programování a spolehlivost systému. Aplikace, o které jsem informoval, není jediná. Řídicí relé a další produkty společnosti Moeller využíváme často, jde o našeho preferovaného dodavatele.

 • Z uživatelského pohledu je EASY skutečně příjemný systém, ale v některých případech využíváme v naší společnosti už i vyšší řídicí systémy, a to kompaktní PLC řady PS4-100, PS4-200 a PS4-300.

 • Naše aplikace získala druhé místo v soutěži (obr. 4), ale zároveň jsme držiteli zvláštního ocenění za podporu dobrého jména společnosti Moeller. Naše společnost vyvíjí a dodává produkty pro řadu světových automobilek, například pro koncern Volkswagen, Daimler-Chrysler (kam patří Mercedes-Benz), Porsche, BMW, Fiat, Alfa Romeo a nové projekty vyvíjíme také pro Ford a Mazdu. Naše mateřská firma Kostal (sídlící v německém Lüdenscheidu nedaleko Dortmundu) má pobočky v řadě zemí, společnost Kostal má zastoupení ve Španělsku, Itálii, Číně, Brazílii nebo Irsku.

 • Pro řadu svých projektů, pokud je to možné, využíváme produkty společnosti Moeller, protože s nimi máme velmi dobré zkušenosti, jak v oblasti uživatelské, tak co se týče spolehlivosti v náročném provozu.

Další informace mohou zájemci získat na druhé obálce tohoto čísla nebo na adrese:

Moeller Elektrotechnika s. r. o.
Komárovská 2406
193 00 Praha 9
tel.: 267 990 411
fax: 267 990 419
internet: www.moeller.cz