Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2018 vyšlo
tiskem 14. 2. 2018. V elektronické verzi na webu od 12. 3. 2018. 

Téma: Elektrické přístroje; Přístroje pro chytré sítě;
Internet věcí

Hlavní článek
Řízení toku výkonu v síti pomocí výkonových měničů

Aktuality

SENO spol. s r. o. – 25 let s Vámi Když jsme s pány Josefem Steineggerem a Jirkou Novotným zakládali v roce 1993 firmu, byli…

15. Zákaznický den ZAT byl opět rekordní Koncem ledna proběhl už tradiční Zákaznický den společnosti ZAT, největší české firmy s…

Brněnská technika představila novou kampaň jako generační výpověď mladých Nová náborová kampaň brněnské techniky s názvem Generace VUT upozorňuje na časté…

Výroba z biomasy vzrostla o 14 %, dodala čistou elektřinu pro 230 tisíc domácností Téměř 573 milionů kWh ekologické elektřiny vyprodukovaly v loňském roce výrobny Skupiny…

Dva veletrhy úsporného, komfortního a moderního bydlení – DŘEVOSTAVBY, MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 13. ročník veletrhu DŘEVOSTAVBY se koná souběžně s veletrhem MODERNÍ VYTÁPĚNÍ. Společná…

Synergie oborů na veletrhu FOR ARCH přináší větší zájem vystavovatelů Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH se uskuteční v PVA EXPO PRAHA v Letňanech 18.–22.…

Více aktualit

Řešení Schneider Electric – přípojnicové a nosné systémy

číslo 8/2006

Řešení Schneider Electric – přípojnicové a nosné systémy

Ing. Martin Holotík, Ing. Karel Křikava, Schneider Electric CZ, s. r. o.

Společnost Schneider Electric nabízí širokou variabilitu a flexibilitu rozvodu elektrické energie i dalších médií v nejnáročnějších průmyslových prostředích, výrobních halách i administrativních budovách. Bezpečné, kvalitní a rychlé řešení v této oblasti poskytují společně přípojnicové rozvody nízkého napětí Canalis značky Telemecanique a kabelové nosné systémy, tvořené parapetními kanály, sloupy, sloupky, podlahovými krabicemi a průmyslovými sloupy InduSign značky Thorsman, jakož i kabelovými žebříky a žlaby značky Wibe. Výhody jednotlivých komponent jsou umocněny spojením v jeden fungující celek – v unikátní řešení nabízené společností Schneider Electric.

Přípojnicové rozvody Canalis

Přípojnicové rozvody jsou v současnosti velmi oblíbené mezi projektanty, montážními firmami a především investory jako moderní a bezpečný způsob elektrické instalace. Důvod je jednoznačný – variabilita rozvodu elektrické energie. Pro tuto vlastnost jsou stále častěji používány jak v průmyslových, tak komerčních objektech. Zde lze využít jejich další výhody, jako jsou jednoduchý návrh instalace, rychlá a snadná montáž, přehledné uspořádání, bezpečné připojení spotřebičů i snadná údržba. Přípojnicové rozvody se vzhledem ke své variabilitě používají především pro distribuci elektrické energie v průmyslových závodech, lze je však využít i při osvětlení rozsáhlejších prostor, kde slouží také k zavěšení svítidel.

Obr. 1.

Obr. 1. Vedení KNA 100 A v montážní hale

Společnost Schneider Electric nabízí pro všechny aplikační možnosti řadu přípojnic s označením Canalis. Pro světelné vedení jsou určeny typy KBA a KBB pro proudy 25 a 40 A, jakož i nové pružné vedení s označením KDP pro proud 20 A. Pro distribuční třífázové rozvody slouží vedení KNA (40 až 100 A) a KSA (100 až 800 A). Pro silový rozvod, rozváděčové mosty anebo stoupací rozvody je určeno vedení KTA (1 000 až 4 500 A). Přípojnice se při montáži skládají z jednotlivých prvků a musí být posuzovány vždy jako ucelený systém. S návrhem rozvodu a s konkrétní specifikací dílů ochotně poradí technicko-obchodní zástupci společnosti (softwarová podpora pro projektování je samozřejmostí).

Systémy Wibe a Thorsman

Přípojnicový systém Canalis je tedy pro rozvody elektrické energie. Moderní výrobní linky však ke své činnosti potřebují i další média – datový rozvod, kapaliny, plyny apod. Kompletní uložení těchto vedení bezpečně zajistí systém kabelových žebříků a žlabů značky Wibe. Tento systém je instalován přibližně ve stejné úrovni jako Canalis a jeho rozmístění v prostoru je dáno umístěním výrobních linek a jednotlivých strojů. Jak ale zajistit propojení těchto rozvodů s jednotlivými stroji? Jednoduše a bezpečně jsou k přípojnicovému vedení Canalis nebo ke kabelovým žebříkům a žlabům připojovány unikátní průmyslové sloupy InduSign značky Thorsman. Jejich prostřednictvím je na jediném obslužném sloupu soustředěno vedení elektrické energie, datové a telekomunikační rozvody, ale i rozvody kapalin, plynů, odsávání, ventilace apod. Lze ho navíc instalovat v libovolném prostředí průmyslové výroby, a napájet tak potřebnými médii příslušný stroj nebo výrobní linku.

Vybavení sloupu je sestaveno podle požadavků zákazníka a „šito na míru„ konkrétnímu výrobnímu procesu. Přístrojové vybavení sloupu je možné navíc rychle a snadno měnit. Jedinečnost instalačního systému InduSign spočívá v univerzálnosti uchycení sloupu a v možnosti jeho napojení na existující rozvody v kterémkoliv výrobním podniku, hale apod.

Obr. 2.

Obr. 2. Spojení Canalisu, InduSignu a kabelových žebříků Wibe

V administrativních budovách jsou využívány parapetní kanály, sloupy, sloupky a podlahové krabice značky Thorsman.

Přípojnicové a nosné systémy jsou používány především v oblastech petrochemie, potravinářství a infrastruktury – stavby a dálniční tunely.

Software SeleCAD

Tento software je určen pro uživatele plné verze programu AutoCAD, resp. verze LT. Podmínkou úspěšného ovládání je znalost programu AutoCAD v prostoru 2D. Software SeleCAD obsahuje modul Canalis, který umožňuje zakreslit přípojnicový rozvod Canalis do celého projektu. Vytvořen specifikace zahrne i případné díly vertikálních úseků a všechny pomocné prvky, jako jsou držáky, dodatečné spojky a u některých vedení i nezbytné dilatační prvky. Před dokončením vývoje je modul Thorsman, v němž bude možné kreslit parapetní kanály, sloupy, sloupky a podlahové krabice. V přípravě je modul Wibe pro kreslení kabelových žebříků a žlabů.

Celý sortiment přípojnicových a nosných systémů je doplněn přehlednými montážními návody a podrobnou katalogovou dokumentací.

V České republice využívá výhod spojení Canalisu a InduSignu společnost Parker-Hannifin. Mezi prestižní zákazníky přípojnicového vedení Canalis patří například společnosti Škoda Auto, DHL, Kimberly-Clark, Bosh Jihlava, Saint-Gobain Sekurit ČR nebo Agrostroj Pelhřimov. Nalézt ho však můžete i v široké síti obchodních řetězců Carrefour, Lidl, Kaufland nebo Baumax. Průmyslové sloupy InduSign používají společnosti Fotolab, Mölnlycke Health Care Klinipro a mnoho dalších. Parapetní kanály, podlahové krabice, obslužné sloupy a sloupky Thorsman jsou využívané např. ve společnosti MOKOV Jihlava, pražském Paláci Flóra, Baťově mrakodrapu ve Zlíně nebo v budově Egyptského velvyslanectví v ČR.

Další informace mohou zájemci získat na adrese:

Schneider Electric CZ, s. r. o.
http://www.schneider-electric.cz

Středisko služeb zákazníkům
tel.: 382 766 333
e-mail: tp@cz.schneider-electric.com