Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 12/2018 vyšlo
tiskem 5. 12. 2018. V elektronické verzi na webu 5. 1. 2019. 

Téma: Měření a měřicí přístroje; Zkušebnictví a diagnostika

Hlavní článek
Termovízne merania v energetike
Smart Cities (5. část)

Aktuality

Elektromobil nabitý za 30 minut Společnost ABB jako celosvětový lídr v oblasti e-mobility pro hromadnou i osobní přepravu…

Zavedení družicové navigace na pražské tramvaje může zvýšit jejich bezpečnost Technologii dnes otestovali odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ve…

ŠKODA AUTO DigiLab začíná v Praze testovat mobilní nabíjecí stanice pro elektromobily ŠKODA AUTO DigiLab spustila v Praze pilotní fázi nového projektu mobilních nabíjecích…

Nejlepší projekt energetických úspor na Slovensku je z dílny ENESA z ČEZ ESCO V Bratislavě se předávaly ceny za nejlepší slovenské energeticky úsporné projekty. Letos…

Veletrh DŘEVOSTAVBY 2019 se bude konat souběžně s veletrhem MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2019 14. Veletrh DŘEVOSTAVBY 2019 nabídne vše, co lze ze dřeva vyrobit, moderní technologie,…

Výstava Národního technického muzea Pražské vzorkové veletrhy Výstava „Pražské vzorkové veletrhy“, která je součástí projektu k oslavě výročí republiky…

Více aktualit

RAPID 45 – nová kategorie v podparapetních systémech OBO

číslo 1/2003

Inovace, technologie, projekty

RAPID 45 – nová kategorie v podparapetních systémech OBO

Bedřich Schattke,
OBO Bettermann Praha s. r. o.

Při projektování současného multifunkčního stavebního objektu patří k zásadním architektonickým požadavkům projektově poskytnout co možná nejširší variabilitu využití objektu. Otevřené, tzv. non-terretorial-office, halové koncepty velkých prostor proto v případě elektroinstalace vyžadují flexibilní systémy, zabezpečující nadčasová řešení ukládání vedení, která budou nejen nyní, ale i v budoucnu vyhovovat definovaným účelům využití.

Projektant řešící v takovém objektu například rozvod strukturované kabeláže má principiálně tyto možnosti volby uložení vedení a vyvedení přípojných míst:

Obr. 1.
 • pod omítku,
 • na zeď,
 • do podlahy,
 • do prostoru.

První způsob je v praxi použitelný pouze částečně, a to nejen kvůli jeho pracnosti, ale především pro velmi omezenou možnost dodatečného efektivního rozšiřování sítí (flexibilita systému) a téměř nepřekonatelné technické překážky, které by vyvstaly při požadavku realizace rozsáhlých systémů. Navíc, v řadě případů rekonstrukcí objektů se jedná o železobetonové konstrukce, kde uložení do zdi nepřipadá v úvahu, a pak jedinou možností řešení rozšíření elektroinstalace je skutečně povrchová instalace.

Proto v převážném počtu i nově budovaných administrativních celků a v rekonstruovaných objektech nachází v široké míře uplatnění povrchové ukládání vedení na zeď, konkrétně do podparapetních kanálů.

Důvodů pro toto řešení je celá řada, z nichž nejvýznamnější jsou:

 • jediná možná stavební technologie v případě betonových skeletů,
 • čistá a rychlá práce,
 • účelné řešení společného rozvedení silového, datového i sdělovacího vedení,
 • flexibilita systému (snadno lze vytvořit nová připojovací místa nebo systém rozšířit),
 • široké spektrum nabídky (ceny i provedení) renomovaných výrobců podparapetních systémů.

Podparapetní systémy umožňují realizovat rozvody v řadě cenových kategorií a tím vyhovět nejen funkčním, ale i estetickým požadavkům jak standardních kanceláří, tak pracoven ve špičkovém designu. Budoucí instalace podparapetního rozvodu nevyžaduje konstrukční ohledy, které jsou u ostatních způsobů instalace nutné již ve fázi zpracovávání stavebního projektu. Například u podlahového systému je třeba včas uvažovat výšku betonové mazaniny potřebné k jeho zalití, u přístrojových sloupů je třeba počítat s přívody energií buď zespodu podlahou anebo shora z podhledu.

Myšlenka povrchového uložení elektroinstalace přitom není zcela nová, o tom svědčí pohled do historie elektrotechniky. Jedním z prvních podparapetních systémů byly však pouze zkroucené, opředené vodiče, upevněné na porcelánových izolátorech.

Nabídka podparapetních kanálů OBO

Jak v podlahových systémech, tak v přístrojových sloupech a podparapetních kanálech je nabídka firmy OBO Bettermann rozmanitá a pokryje všechny standardní aplikace.

V systému podparapetních kanálů OBO lze, stejně jako u jiných renomovaných výrobců, vybírat rozměrově i barevně mezi hliníkem a ocelí, široká je i rozměrová paleta plastových žlabů v barvě bílé. Hliník – ocel – plast, to je i cenové pořadí směrem dolů.

Obr. 2.

Nicméně i v kanálech z tvrzeného PVC chyběl v sortimentu OBO jednoduchý a levný, ale přitom kvalitní a estetický produkt. Produkt, který by splnil požadavky jak funkčnosti, tak časově úsporné montáže a přitom cenově vyhověl instalacím, kde jsou z objektivních příčin prostředky investora striktně omezeny.

Právě pro tyto aplikace je určen nový systém podparapetních kanálů OBO RAPID 45. Vyrábí se v bílé barvě ve dvou rozměrech, 53 × 100 mm (jednokomorový – vnitřní prostor lze rozdělit plastovou přepážkou) a 53 × 160 mm (dvoukomorový – lze opatřit kovovou přepážkou).

Cenovou kategorii, do které kanál RAPID 45 přísluší, lze přiblížit například cenou tvarovek – jedná se o částku několika desítek korun. Přitom instrumentální hodnota kanálu RAPID 45 je v kategorii kanálů řádově vyšších.

Mezi dalšími výraznými přednostmi kanálu RAPID 45 lze uvést:

 • možnost použít jej jako podparapetní nebo i jako soklový kanál (obr. 1, 2),
 • možnost přizpůsobení nekonvenčním prostorovým podmínkám díky variabilním tvarovkám (nastavení vnitřního rohu 80 až 103, vnějšího rohu 70 až 130).

Použitím přístrojů, které se upevňují zaklapnutím do profilu a násuvných tvarovek, řešených v podobě krytů, se zkracují doby montáže v porovnání s klasickým podparapetním systémem. Oválné vodorovné a svislé otvory pro upevňovací šrouby v zadní stěně kanálu umožňují případné korekce malých nepřesností vrtání pro hmoždinky.

Systém RAPID 45 nalezne uplatnění v novostavbách, při sanacích a modernizacích stávajících objektů, všude tam, kde je třeba efektivně vyřešit rozvody nejen silových, ale spolu s nimi datových i telekomunikačních vedení.

OBO BETTERMANN Praha s. r. o.
Modletice 81
P. O. Box 96
251 01 Říčany
tel.: 323 610 111
fax: 323 610 120
e-mail: info@obo.cz
http://www.obo.cz