Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 3/2017 vyšlo
tiskem 15. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned. 

Téma: Amper 2017 – 25. mezinárodní elektrotechnický veletrh

Hlavní článek
Problémy elektromobility

Aktuality

MSV 2017 zacílí na Průmysl 4.0, automatizaci, environmentální technologie, dopravu a logistiku Již potřetí se na MSV 2017 upře pozornost na nové trendy průmyslové výroby. Průmysl 4.0 s…

Současné možnosti elektromobility představí AMPER Motion 2017 Největší přehlídka elektromobility v ČR proběhne 21.- 24. 3. na brněnském výstavišti a…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

V distribuční soustavě (DS) ČEZ Distribuce, a. s. je vyhlášen kalamitní stav Od 9 h dne 24.2.2017 je vyhlášen kalamitní stav v Karlovarském kraji - okres Karlovy Vary…

Veletrh Věda Výzkum Inovace 2017 zahájí místopředseda vlády Pavel Bělobrádek Letošní ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace zahájí na brněnském výstavišti 28. února 2017…

Chytré lampy PRE potvrdily zhoršenou smogovou situaci v Praze Chytré lampy PRE potvrdily v rámci svého pilotního provozu, že v Holešovicích a…

Více aktualit

Přístroje do rozváděčů

číslo 2/2002

Hlavní články

Přístroje do rozváděčů

Petr Jelínek, ControlTech

Firma Allen-Bradley nabízí veškerý sortiment přístrojů do rozváděčů mezi které patří:

Stykače jsou nabízeny ve čtyřech modelových řadách a mohou spínat proudy až do 1 150 A AC–3 při 400 V. Nejmenší řadou jsou tzv. ministykače 100-M, vhodné ke spínání motorů o výkonu do 5,5 kW.

Z hlediska mechanické životnosti vydrží ministykače 100-M 10/20 milionů (AC/DC) spínacích cyklů. Jejich životnost je limitována životností elektrických kontaktů, která je 0,7 milionu spínacích cyklů v kategorii AC–3. Střed nabídky tvoří stykače řady 100-C, které i přes své malé rozměry umožňují spínat velké rozběhové proudy motorů. K jejich přednostem patří dvoukomorová svorka pro připojení dvou vodičů různých průřezů na hlavní kontakty (bez nutnosti vnějšího propojení), možnost snadno měnit připojovací polohu cívky o 180° i jednotné příslušenství pro všechny stykače této řady. Další typovou řadou jsou stykače CAB6, které jsou dodávány jak s konvenční, tak s elektronickou cívkou. Stykače s elektronickou cívkou mají standardně zabudován ochranný obvod a interface (rozhraní), které umožňuje spínání nebo vypínání stykače přímo z řídicího systému. Úroveň ovládacího signálu je 24 V DC/15 mA. Nejvýkonnější je řada 100-G pro výkony 315 až 710 kW trojfázového AC při 400 V.

Stykače s odporovým spínáním (kompenzační stykače) jsou vyráběny ve dvou řadách, označených 100Q-C16 (15 kvar/400 V) a 100Q-C37 (25 kvar/400 V), se dvěma zabudovanými pomocnými kontakty (spínací a rozpínací kontakt) nebo dvěma spínacími kontakty. Jsou dodávány s ovládací cívkou pro střídavé i stejnosměrné napětí (stejné písmenné kódy jako u stykačů 100-C). Četnost spínaní u stykačů 100Q-C16 je 200 spínacích operací za hodinu, u 100Q-C37 je to 100 spínacích operací za hodinu.

Jističe 1492-SP jsou malé jističe s vypínacími charakteristikami B, C, D a se jmenovitými proudy od 1 do 63 A. Vypínací schopnost těchto jističů je 10 kA. K příslušenství patří bloky pomocných a signalizačních kontaktů a propojovací lišty.

Obr. 1.

Výkonové jističe typového označení 140L se jmenovitými proudy 20 až 1 600 A se vyrábějí v trojpólové nebo čtyřpólové verzi. Konstrukční řada 140L se člení na šest základních velikostí, z nichž lze díky modulární konstrukci vytvořit různé verze pro pokrytí požadavků kladených na zařízení (obr. 1). Jističe jsou vyráběny s pevnou magnetickou spouští a nastavitelnou tepelnou spouští, nastavitelnou magnetickou a tepelnou spouští, elektronickou spouští řízenou mikroprocesorem nebo pouze jako vypínače (bez spouště).

Výkonové jističe od 250 A mohou být vybaveny mikroprocesorovými spouštěmi, díky nimž lze dosáhnout přesnosti vybavení a nejvyššího stupně spolehlivosti. Jsou dodávány v pevné verzi, u které lze zvolit přední nebo zadní přívod, a ve výsuvné verzi. Maximální provozní napětí je 690 V, vypínací schopnost dosahuje 100 kA při 400 V AC. Široký rozsah příslušenství zahrnuje motorový pohon, pomocné a signalizační kontakty, vypínací a podpěťové spouště, dveřní ovládače apod.

Motorové jističe jsou určeny pro zajištění ochrany proti zkratu a přetížení na motorových vývodech. Pro své rozsáhlé příslušenství, jako jsou např. pomocné kontakty, vypínací a podpěťové spouště, ovládací páky na dveře, propojovací systémy mezi jističi nebo jističem a stykačem, patří mezi nejpoužívanější elektrické přístroje. Firma Allen-Bradley má v sortimentu dvě základní řady jističů: 140M a 140-CMN. Řada 140M je rozdělena na jističe pro ochranu motorů, kde rozsah nastavitelné tepelné spouště je 0,1 až 400 A, pro ochranu transformátorů s rozsahem 0,1 až 32 A a jističe pro zkratovou ochranu startérů bez nastavitelné tepelné spouště. Jističe řady 140-CMN jsou určeny pro ochranu motorů s nastavitelnou tepelnou spouští 25 až 90 A.

Tepelná nadproudová relé řady 193-T jsou konstruována pro použití se stykači série 100-C a s reverzačními stykači série 104-C. V těchto tepelných relé je zabudován tepelný prvek pro kompenzaci vlivu okolní teploty i mechanismus pro diferenciální indikaci výpadku jedné fáze. Nadproudové relé může pracovat v manuálním nebo automatickém módu (programu). Standardně je zabudován spínací a rozpínací kontakt. Relé lze připojit přímo na stykač; v případě potřeby mohou být instalována s využitím adaptéru i samostatně. Jejich nastavovací rozsah je od 0,1 do 90 A.

Elektronická ochranná relé řady 193-EA/ES jsou elektronická nadproudová relé s vlastním napájením. V porovnání s bimetalovými relé poskytují vyšší ochranu motorů. Řada 193-EA/ES nabízí nadproudovou ochranu motorů s možností volby vybavovací třídy 10 nebo 20. Tato funkce umožňuje přesnější nastavení ochrany pro motory s těžkým rozběhem nebo pro motory s delší dobou rozběhu. Dále standardně nabízí ručně ovládanou funkci vybavování, viditelnou indikaci výpadku a oddělené pomocné kontakty. Relé řady 193-EB dále rozšiřuje možnosti nadproudové ochrany 193-EA/ES. Nabízí nastavitelnou ochranu proti zemnímu zkratu, nastavitelnou ochranu proti zablokování motoru a nastavitelnou vybavovací třídu. K dispozici je široká škála příslušenství, obsahující mj. ochranné štítky nebo držák relé pro samostatnou montáž. Nastavení jmenovitého proudu je u relé série 193-E v poměru 1 : 3,2. Celou šíři rozsahu 0,1 až 85 A tak pokrývá pouze devět přístrojů (uvedený rozsah by bylo možné pokrýt dvaceti přístroji konvenčního typu). To také znamená, že jediný přístroj řady 193-E může nahradit i čtyři konvenční bimetalová tepelná relé a tak výrazně sníží skladové nároky.

Další elektronickou ochranou v sortimentu Allen-Bradley je elektronické ochranné relé CEFB1. Je to kompaktní jednotka s integrovanými měniči proudu, určená ke zjišťování velikosti motorového proudu. V nabídce jsou čtyři typy, lišící se proudovými rozsahy a ochrannými funkcemi. Zmíněnými funkcemi mohou být: ochrana proti přetížení, výpadku fáze a asymetrii, termistorová ochrana, indikace nadměrného proudu, přetížení a provozu. Jmenovitý provozní proud se nastavuje s přesností 1 A pomocí přepínačů, umístěných na čelní straně relé. Vlastní dobu vypnutí umožňuje přístroj nastavit pomocí přepínačů, a to v krocích 2 až 30 s, podle charakteristiky motoru. Rozsah pro nastavení proudu je od 0,5 do 630 A.

Termistorová relé řady 817 se používají všude tam, kde má přesné sledování teploty zásadní význam (např. u motorů a transformátorů). Většina motorů bývá standardně vybavena termistorovými čidly ve vinutí, která sledují jeho vnitřní teplotu. Termistorové relé reaguje na nárůst teploty, detekovaný zmíněnými čidly. Relé vypíná v případě zvýšené teploty motoru, zkratu nebo rozpojení obvodu, v němž je zabudováno měřicí čidlo, a tak, díky včasnému vypnutí, brání poškození motoru. Vybavení relé je signalizováno červenou diodou LED.

V současné době jsou v nabídce Allen-Bradley tři typy termistorových relé:

  • 817 – tepelná ochrana, automatické nulování, indikace vypnutí,

  • 817-M – tepelná ochrana, automatické nulování, indikace vypnutí, dálkové nulování (externí tlačítko), ukládání stavové informace do paměti pro případ výpadku napájení,

  • 817-U – tepelná ochrana, automatické nulování, indikace vypnutí, dálkové nulování (externí tlačítko), ukládání stavové informace do paměti pro případ výpadku napájení, testovací tlačítko.

Pomocné stykače řady 700-M jsou nabízeny ve verzích se dvěma spínacími a dvěma rozpínacími kontakty, se třemi spínacími kontakty a jedním rozpínacím kontaktem nebo se čtyřmi spínacími kontakty. Lze je rozšířit o pomocné kontakty a tak je možné zvýšit počet kontaktů až na osm. Díky velké spolehlivosti spínání jsou vhodné pro spolupráci s řídicími systémy.

Paticová relé mají jeden přepínací kontakt (10 A) nebo dva přepínací kontakty (5 A), přičemž šířka patice je 16 mm. Tato relé jsou označena 700-HK.

Relé se dvěma přepínacími kontakty (10 A) nebo třemi přepínacími kontakty (10 A) jsou značena 700-HA, mají standardně možnost ručního sepnutí s mechanickou signalizací sepnutí a možnost signalizace sepnutí diodami LED. Tato relé mohou mít kontakty z AgNi nebo zdvojené kontakty z AgNi a pro spínání malých proudů (např. 1 mA/24 V DC) jsou určeny zdvojené pozlacené kontakty. K dispozici jsou dva základní typy patic: bez možnosti nebo s možností použít např. ochranný diodový modul, RC člen, časový modul. Relé se čtyřmi přepínacími kontakty (5 A) jsou značena 700-HC a lze využít možnost ručního sepnutí i signalizaci sepnutí pomocí LED.

Časová relé 700-F jsou nabízena ve dvou základních verzích. Typ 700-FE s jedním spínacím nebo jedním přepínacím kontaktem je jednofunkční (šest volitelných funkcí) nebo multifunkční (čtyři volitelné funkce). Relé je možné přepínat v šesti časových režimech, od 0,05 s do 10 h. Mají kombinované napájení 24 V DC/110 až 240 V AC, nebo 24 až 48 V DC/24 až 240 V AC. Relé 700-FS disponuje jedním přepínacím nebo dvěma přepínacími kontakty, buď jako jednofunkční (jedenáct volitelných funkcí), nebo multifunkční (osm volitelných funkcí). Je přepínatelné až ve dvanácti časových režimech, od 0,05 s do 60 h. Relé mají kombinované napájení 24 až 48 V DC/24 až 240 V AC nebo 24 až 240 V DC.

Obr. 2.

Ovládací a signalizační prvky. V této oblasti nabízí firma Allen-Bradley velmi široký výběr. Tlačítka je možné volit s návratem, s aretací, prosvětlená, s lícujícím, zvýšeným nebo zapuštěným hmatníkem, dále dvoupolohové, třípolohové, čtyřpolohové přepínače aretované nebo s návratem, dvoupolohové a třípolohové přepínače s klíčkem, tlačítka s hřibovou hlavou, signálky. Ovládací prvky mohou být celoplastové, označené 800EP, nebo tělo z plastu a čelní kroužek z kovu, označené 800ES, popř. tělo z kovu a čelní kroužek z kovu, označené 800EM.

Firma Allen-Bradley rovněž nabízí světelné signální moduly (obr. 2) označené 855T. Krytí světelných modulů je IP65 a zvukových modulů IP54. V nabídce zájemci naleznou univerzální žárovkový modul s trvalým světlem pro napětí 12 a 24 V AC/DC a 120, 240 V AC i žárovkové moduly s přerušovaným světlem, LED s trvalým světlem, LED s přerušovaným světlem, LED rotující a zábleskové. Dva typy zvukových modulů – jednotónový (možnost výběru z 13 tónů) a dvoutónový (možnost výběru ze 30 tónů). U obou modulů je možné nastavit hlasitost, dolní a horní frekvenci a rychlost.

Ovládací a výkonové spínače jsou dodávány ve třech řadách. Řada 194C do 10 A, řada 194L od 12 A do 25 A a řada 194E od 25 A do 315 A. Tyto spínače mohou být instalovány do dveří (rozváděče) nebo na panel, popř. lištu DIN. Díky množství možných kombinací ovládacích a výkonových spínačů vyhovují téměř jakékoliv aplikaci.

V nabídce firmy Allen-Bradley nechybí ani svorky řady 1492 ve šroubovací i pérové verzi. Šroubovací svorky jsou pro vodiče od průřezu 2,52 do 70 mm2, pérové od 2,5 mm2 do 6 mm2.

Další informace:
ControlTech s. r. o.
Havlíčkova 822, 280 00 Kolín
tel.: 0800/19 46 87
www.controltech.cz