Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo
tiskem 17. 2. 2017. V elektronické verzi na webu od 10. 3. 2017. 

Téma: Elektrické přístroje – spínací, jisticí, ochranné a signalizační; Přístroje pro inteligentní sítě

Hlavní článek
Atypický návrh výkonového stejnosměrného zdroje se středofrekvenčním transformátorovým filtrem rušivého napětí

Aktuality

Chytré lampy PRE potvrdily zhoršenou smogovou situaci v Praze Chytré lampy PRE potvrdily v rámci svého pilotního provozu, že v Holešovicích a…

Jak se bydlí v pasivních domech, řeknou jejich majitelé na veletrhu FOR PASIV Další ročník veletrhu FOR PASIV, který je zaměřený na projektování a výstavbu…

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze představí zájemcům o studium moderní techniku i její historii Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá v pátek 20. ledna od 8.30 hodin první…

Loňská výroba Temelína by stačila k pokrytí téměř roční spotřeby českých domácností Přesně 12,1 terawatthodin elektřiny (TWh) loni vyrobila Jaderná elektrárna Temelín. Je to…

Osmý ročník Robosoutěže Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ovládli studenti Gymnázia Zlín V pátek 16. prosince se v Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT na Karlově…

Společnost ABF převzala značku projektu SVĚTLO V ARCHITEKTUŘE Specializovanou výstavu svítidel, designu a příslušenství s názvem SVĚTLO V ARCHITEKTUŘE…

Více aktualit

Příslušenství pro nové jističe řady NZM a PMC

číslo 1/2004

inovace, technologie, projekty

Příslušenství pro nové jističe řady NZM a PMC

Ing. Karel Kašpárek,
Moeller Elektrotechnika s. r. o.

Jističe firmy Moeller vyhledávají zákazníci pro jejich kvalitu, ale také pro široký sortiment dodávaného příslušenství. Účelem následujícího článku je informovat čtenáře a uživatele o komplexní nabídce zmíněného sortimentu.

Obr. 1. Obr. 2. Obr. 3.

Pomocné kontakty – univerzální řešení

Při návrhu konstrukce celých skupin příslušenství byl kladen důraz na možnost využít jednotlivé díly a montážní prvky v co nejširším rozsahu. Příkladem výsledku této snahy jsou spínací jednotky oblíbené řady RMQ – Titan. Využívají se pro pomocné kontakty všech velikostí jističů. Toto řešení je velmi výhodné a velmi levné (obr. 1).

Napěťové spouště

Příslušenství jako pomocné kontakty a napěťové spouště se stejně jako u předchozí řady výkonových jističů vkládá do přístroje zepředu po odklopení krytu. Podpěťové (obr. 2) a vypínací spouště (obr. 3) jsou dodávány v různých verzích a pro různá napětí. Ze široké nabídky ovládacích napětí a s možností zvolit šroubové nebo pružinové připojení si každý projektant nebo uživatel vybere kombinaci, kterou potřebuje. Pro typovou velikost 2 a 3 jsou napěťové spouště konstrukčně shodné.

Obr. 4. Obr. 6.

Ruční a elektrický pohon

Dodávané dveřní rukojeti se vyznačují jednotným vzhledem. Základní rozměry všech typů jističů jsou shodné. Pro veškeré dveřní otočné rukojeti je tedy možné s výhodou použít stejný systém vrtání, což výrobcům rozváděčů usnadňuje práci. Ovládací rukojeť pro jističe do 630 A lze také umístit na levou nebo pravou boční stěnu rozváděče a uvolnit tak jeho čelní panel pro jiné účely. Nabízené typy ovládacích rukojetí v černé barvě nebo v kombinaci barev červené a žluté jsou opatřeny otvory pro uzamčení pomocí zámku (obr. 4).

Motorový pohon s pružinovým střádačem je konstruován pro dosažení přesně definované spínací prodlevy s časem 60 ms. To umožňuje synchronizaci spínání jističů. Robustní konstrukce a méně součástí jsou důležité pro zajištění vysokého stupně provozní spolehlivosti. Jednotné rozměry pro výřez v čelním panelu přispívají ke zjednodušení výroby rozváděčů (obr. 5).

Obr. 5. Obr. 7. Obr. 9.

Distanční podložky

Všechny nové přístroje včetně jejich příslušenství jsou konstruovány s jednotnou modulární hloubkou 17,5 mm. S využitím distančních podložek je možné jednoduše a levně vyrovnat jednotlivé jističe např. do roviny čelního panelu (obr. 6).

Odnímatelné a výsuvné zařízení

Rychle a jednoduše vyměnit jistič NZM2 do 250 A bez nutnosti vypnout celý systém umožňuje jeho speciální odnímatelné provedení. Stejná šířka pevného i odnímatelného provedení (obr. 7) výkonových jističů přispívá k jednoduchému projektování rozváděčů a rovněž zjednodušuje jejich výrobu.

Obr. 8.

Pro výkonové jističe typů NZM3 a NZM4 nabízí firma Moeller výsuvné zařízení (obr. 8).

Uživatel má tak možnost rychle vyměnit přístroje, např. je-li požadována změna jmenovitého proudu jističe. Jistič ve výsuvné verzi je vybaven signalizací polohy a dovoluje použít tzv. zkušební polohu pro otestování funkcí pomocných obvodů jističe (odpínače) bez nutnosti sepnutí hlavních kontaktů.

Svorky

Základní vybavení jističů tvoří pro přístroje NZM1 třmenové svorky (obr. 9) a pro přístroje NZM2, NZM3 a NZM4 šroubové svorky (obr. 10). Z nabídky jejich různých typů může zákazník zvolit připojovací svorky podle svých požadavků.

Kromě třmenových a šroubových svorek jsou v nabídce i svorky jiných typů, např. tunelové (obr. 11).

Svorky pro měděné a hliníkové kabely

Válcová část sevření těchto speciálních svorek omezuje nežádoucí vlastnost hliníkového vodiče při jeho velkém stlačení – možnost deformace. Proto je šroub svorky konstruován jako trvale pružný spoj. V závislosti na velikosti jističe a jmenovitém proudu mohou být do svorek připevněny až čtyři měděné nebo hliníkové vodiče.

Zadní připojení

Pro snadné oddělení výkonové spínací části od ovládacích obvodů rozváděče firma nabízí svorky pro zadní přívod (obr. 12).

Obr. 10. Obr. 11. Obr. 12.

Příprava zapojení několika vodičů

Zmíněná svorka slouží k připojení až šesti vodičů s kabelovými oky na fázi. Nejsou již zapotřebí další pomocné přípojnice.

Svorky ovládacích obvodů

Tyto prvky jsou připevněny k příslušnému typu svorky. Jsou určeny pro rychlé sestavení odboček pro voltmetry, řídicí transformátory, napěťové spouště atd.

Obr. 13.

Kryty pro ochranu před dotykem

Kabelová oka, třmenové nebo tunelové svorky mohou být dodatečně vybaveny krytem, který zaručí ochranu proti dotyku rukou nebo prstem. Krytí IP2X vyhovuje normě ČSN EN 60204-1.

Nové doplňkové kryty svorek jsou variabilní a lze je použít pro vodiče různých průřezů (obr. 13).

Závěr

V tomto článku byla představena základní nabídka doplňků jističů typu NZM a PMC. Čtenáři byli seznámeni s nejpoužívanějšími verzemi příslušenství. Úplný výčet všech variant se blíží číslici jeden tisíc. Pro podrobnou informaci zájemců je obsažen v katalogu Výkonové jističe NZM, PMC, výkonové vypínače PN, N, PSC.

Moeller Elektrotechnika s. r. o.
Komárovská 2406
193 00 Praha 9
tel: 267 990 411
fax: 267 990 419
e-mail: office.praha@moeller-cz.com

Třebovská 480
542 03 Ústí nad Orlicí
tel: 465 519 611
fax: 465 519 619
e-mail: office.usti@moeller-cz.com
http://www.moeller-cz.com