časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Příručky IN-EL z archivu jako e-knihy

Jan Lojkásek | IN-EL, spol. s r. o. | www.in-el.cz

Od založení naší firmy v roce 1992 jsme vydali již téměř dvě stovky různých publikací a pomůcek pro elektrotechniky. Ze začátku ještě jako firma STRO.M, spol. s r. o, kde obor elektro byl samostatným útvarem (do roku 1996), a další již jako firma IN-EL, spol. s r. o. (od roku 1997 doposud).

Řada našich starších příruček jsou unikátní publikace, které pro nás napsali významní elektrotechnici evropského, a dokonce světového formátu. Někteří z nich, bohužel, již odešli do elektrotechnického nebe.

Rozhodli jsme se některé unikátní příručky postupně digitalizovat, a tak je zachovat i pro příští generace elektrotechniků. Jedná se zejména o ty, které byly vydány pouze jednou a dále již aktualizovány nebyly. Řadu z nich, a to vždy v další, aktualizované podobě, a třeba i pod poněkud pozměněným názvem, však vydáváme dodnes a budeme vydávat i nadále.

Ty příručky, které postupně digitalizujeme, jsou nadčasové, do nichž autoři zapracovali své dlouholeté zkušenosti. Obsahují technologické postupy do značné míry platné dodnes a jsou doplněny řadou vzorečků empirických i racionálně odvozených, které bychom v současné době již marně hledali.

Tyto „archivní“ digitalizované příručky, vlastně plnohodnotné e-knihy, mají řadu standardních funkcí. Především přehledný obsah (v levém rámci, i v samotném textu e-knihy) a vnitřní vazby. Nemají však vnější vazby (na technické normy, legislativní předpisy apod.), zejména proto, že řada starších norem již na serveru České agentury pro standardizaci (ČAS) není k dispozici v elektronické podobě (pdf).

Podklady pro příručky vydané do roku 1995 však již bohužel k dispozici nemáme.

Přeji všem elektrotechnikům i zájemcům o elektrotechniku, aby jim tyto starší digitalizované publikace pomáhaly při řešení problémů, s nimiž se sice nesetkávají často, nicméně současné informační zdroje jejich seriózní řešení nenabízejí.

Seznam e-knih z archivu je na odkazu https://obchod.in-el.cz/39-e-knihy-archiv, kde si je můžete i objednat.

E-kniha z archivu: Uzemňování elektrických zařízení

Příručku Uzemňování elektrických zařízení (svazek 26 základní edice ELEKTRO) jsme vydali v roce 1995 ještě jako samostatný útvar firmy STRO.M, spol. s r. o., v níž jsem jako společník od jejího založení v roce 1990 začínal své podnikání, a to na pozici vedoucího divize elektro.

Autorem této příručky je pan Antonín Kočvara, významný odborník v tomto oboru uznávaný nejen v tehdejším Československu, ale i v Evropě.

Tato příručka:

–          uvádí základní požadavky na uzemnění,

–          podává přehled typů zemničů,

–          uvádí požadavky na uzemňovací přívody,

–          uvádí přehled opatření na ochranu před korozí,

–          poskytuje informace ke spojování různých uzemnění,

–          rozebírá otázky uzemnění v distribučních transformovnách,

–          poskytuje návody, jak provádět a vyhodnocovat měření uzemnění a dotykových napětí,

–          uvádí praktické příklady výpočtů uzemnění.

Její předností je stručnost a tím i přehlednost. Přitom jsou poznatky uvedené v publikaci, jako jsou různé postupy (měření, výpočtů, ochran před korozí, provedení uzemnění, využití náhodných součástí pro uzemnění), prakticky využitelné.

Příručka na příkladech vysvětluje, které způsoby uzemnění jsou z hlediska kombinace technických, ekonomických a bezpečnostních požadavků pro elektrická zařízení a elektrické instalace nejvýhodnější. Například je poměrně málo známo, že zahušťování zemnicí soustavy je od určitého stupně již neúčinné. Z hlediska bezpečnosti lidí ani provozu technického zařízení již nehraje podstatnou roli.

Přitom se autorovi podařilo do publikace zařadit i výsledky měření prováděných v EGÚ Brno, a tím dokreslit vhodnost opatření pro uzemňování a pospojování aplikovaných v elektrických rozvodech a elektrických instalacích.

I když od vydání publikace uplynulo již více než 25 let, neztratilo toto dílo do dneška na aktuálnosti. Přestože v současné technické praxi se uplatňují stále nové metody, jedná se o doplňování a využívání původních principů, na nichž se nadále staví. Také proto je vhodné jít k pramenům, tzn. k původním základům, které nemusí být při aplikaci moderních přístrojů a metod na první pohled zřejmé. Tato příručka je proto vhodná k porozumění tomu novému, co je dnes ohledně uzemňování obsaženo v souboru ČSN 33 2000 pro Elektrické instalace nízkého napětí nebo i v ČSN EN 50522 Uzemňování elektrických instalací AC nad 1 kV a v ostatních elektrotechnických předpisových a dalších normách.

Dnes například považujeme společné uzemnění elektrické instalace a hromosvodu včetně přepěťových ochran za samozřejmé. I tento přístup se ovšem musel postupně zavádět do praxe. I toto příručka dokumentuje. Již v době jejího vydání se předepisovalo, že pro uzemnění hromosvodu a uzemnění silových zařízení se má vybudovat společné uzemnění. A obdobně to bylo i se spojováním a využíváním uzemnění silových zařízení pro další, např. sdělovací zařízení, která se dnes přeměnila na zařízení informačních technologií, jinak též na zařízení pro přenos a zpracování informací.

Tato příručka je vhodná pro porozumění současným otázkám vyrovnání potenciálů a tím ochrany před úrazem elektrickým proudem i ochrany před rušivými a nebezpečnými vlivy poruch v elektrických sítích, rozvodech a instalacích.

Je doplněna řadou praktických příkladů výpočtu zemních odporů různých tvarů a uspořádání zemničů a uzemňovacích soustav s využitím empirických i racionálně odvozených vzorečků.

Příručka je určena projektantům, montérům i revizním technikům elektrických zařízení a instalací, a to pro všechna napětí. Mohou ji využít i studenti středních a vysokých škol, doktorandi i pracovníci výzkumných ústavů.

Příručku, která má 97 stran, 50 obrázků a 6 tabulek lze objednat zde: https://obchod.in-el.cz/e-knihy-archiv/211-26-uzemnovani-elektrickych-zarizeni.html.

Její cena je 220,- Kč včetně DPH 10 %.

E-kniha z archivu: Akumulátory a baterie

Příručku Akumulátory a baterie (svazek 30 základní edice ELEKTRO) jsme vydali v roce 1996 ještě jako samostatný útvar firmy STRO.M, spol. s r. o.

Autory této příručky byli Doc. RNDr. Miroslav Cenek, CSc., Ing. Václav Hodinář, RNDr. Jiří Jindra, CSc., Josef Kozumplík a Antonín Svoboda

Žádná moderní, technicky vyspělá společnost se neobejde bez elektrochemických zdrojů proudu. Svědčí o tom celosvětově trvalý, výrazný vzestup spotřeby těchto zdrojů v posledních letech.

Stejně jako u jiných oborů, tak i v oboru elektrochemických zdrojů proudu dochází k vývoji a využití nových systémů a ke zdokonalování systémů již dříve používaných. O tomto vývoji je třeba soustavně a včas odbornou veřejnost informovat, aby nové a zdokonalené výrobky a technologické procesy mohly být rychle a efektivně zaváděny do praxe.

V době vydání této knihy chyběla na českém trhu s odbornou literaturou kniha, která by o nejnovějším stavu elektrochemických zdrojů proudu poskytovala potřebné komplexní a přehledné informace. Protože dříve vydané publikace v tomto oboru byly rozebrány, rozhodl se kolektiv odborníků zpracovat nové vydání knihy o elektrochemických zdrojích proudu, která by navazovala na v té době vydané publikace a obsáhla i nové poznatky v oboru.

Kniha je rozdělena do 10 kapitol. Úvodní kapitola se zabývá rozdělením elektrochemických zdrojů proudu na primární články, akumulátory a palivové články. Následují kapitoly věnované olověným, alkalickým a méně obvyklým akumulátorům, primárním a palivovým článkům. Další kapitola je věnovaná bezpečnosti, hygieně práce a ochraně zdraví a životního prostředí při práci s akumulátorovými bateriemi. Samostatná kapitola je věnována normám, věnujícím se zajištění provozu uváděných typů elektrochemických zdrojů proudu. Závěrečná kapitola obsahuje problematiku recyklace článků a olověných a niklkadmiových akumulátorů. Pro omezený počet stran jsou u zdrojů, které nedoznaly širšího využití, uvedeny jen základní technické parametry. Podrobněji se autoři zabývali pouze elektrochemickými zdroji proudu, jež se již prakticky používaly.

Poněvadž akumulátory vyžadují větší péči během provozu než primární články, jsou v knize popsány podrobněji (palivové články nejsou dosud v ČR používány). Větší rozsah je věnován akumulátorům olověným, které pro nízké pořizovací a provozní náklady v té době představovaly téměř 90 % světové produkce akumulátorů. Kromě toho jsou olověné akumulátory náchylnější k poškozování nesprávným provozem a údržbou než např. akumulátory niklkadmiové.

Od roku 1996, kdy byla tato kniha vydána, prošla celá oblast, které se tato kniha věnuje, bouřlivým vývojem, a to ve všech směrech. Přesto je dobrým základem pro pochopení všech souvislostí, týkajících se této velmi důležité oblasti elektrotechniky.

Kniha je určena všem, kteří navrhují nebo se jinak profesionálně elektrochemickými zdroji proudu zabývají. Je zpracována srozumitelně i pro neodborníky, a proto dobře poslouží jako doplňková literatura pro odborné školy, ale i pro zájemce o tento obor z řad široké veřejnosti.

Věříme, že údaje uvedené v knize přispějí k efektivnějšímu využívání elektrochemických zdrojů proudu. Přejeme všem čtenářům, aby i přes omezený počet stran nalezli v knize všechny potřebné informace.

Příručku, která má 155 stran, 52 obrázků a 22 tabulek lze objednat zde: https://obchod.in-el.cz/e-knihy-archiv/207-30-akumulatory-a-baterie.html.

Její cena je 275,- Kč včetně DPH 10 %.