Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 12/2017 vyšlo
tiskem 6. 12. 2017. V elektronické verzi na webu od 5. 1. 2018. 

Téma: Měření, měřicí přístroje a technika; Zkušebnictví a diagnostika

Hlavní článek
Meranie točivých strojov s použitím metódy SFRA
Aplikační možnosti ultrakapacitorů a akumulátorů LiFePO4 v trolejbusové síti Dopravního podniku města Brna

Aktuality

Temelín dosáhl nejvyšší roční výroby Elektřinu, která by českým domácnostem vystačila na téměř 12 měsíců, vyrobila od začátku…

MONETA Money Bank se jako první firma v ČR rozhodla zcela přejít na elektromobily MONETA Money Bank se jako první společnost v České republice oficiálně rozhodla, že do…

ŠKODA AUTO bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět vozy s čistě elektrickým pohonem ŠKODA AUTO bude vozy s čistě elektrickým pohonem vyrábět v závodě v Mladé Boleslavi. Již…

Největší českou techniku povede i nadále stávající rektor Petr Štěpánek Akademický senát VUT v Brně na dnešním zasedání zvolil kandidáta na funkci rektora pro…

44. Krajský aktiv revizních techniků v Brně Moravský svaz elektrotechniků Vás zve 21. listopadu na 44. KART v Brně.

Soutěž o nejlepší realizovaný projekt KNX instalace Spolek KNX národní skupina České republiky, z. s. vyhlásil soutěž o nejlepší projekt…

Více aktualit

Přípojnicové systémy Zucchini

Mgr. Jan Pína,
Marketingový a produktový manažer, Legrand s. r. o.
 
Přípojnicové systémy jsou v současné době stále populárnější alternativou k určitým typům kabelových rozvodů, vyhledávanou jak investory, tak projektanty. Jsou využívány v terciární a průmyslové sféře, a to zejména jako distribuční rozvody v průmyslových halách, administrativních budovách nebo jako světelné rozvody v obchodních centrech, parkovacích halách, skladech apod.
 

Výhody

Mezi hlavní výhody v porovnání s kabelovými rozvody patří zejména velmi rychlá instalace, která je až o polovinu doby kratší. Dále výrazně menší hmotnost, úspora místa a velmi snadná možnost změn při připojení jednotlivých zařízení. Vlastníci budov s instalovanými přípojnicovými rozvody tak mohou pružněji reagovat na potřeby nových nájemců bez dalších významných finančních investic. Výhodou je rovněž fakt, že v případě jakýchkoliv oprav jednotlivých připojených zařízení není nutné vypnout celou síť, ale jen příslušnou část.
 

Zucchini v ČR

Společnost Legrand nabízí na českém trhu přípojnice společnosti Zucchini (člen skupiny Legrand), která patří mezi nejvýznamnější výrobce přípojnicových rozvodů v Evropě.
 

Výrobní řady

Přípojnice Zucchini se dělí do několika výrobních řad podle rozsahu proudového zatížení a použití.
 

LB (světelné rozvody) 25 až 40 A

Řada LB je určena pro světelné rozvody při proudovém zatížení 25 až 40 A. Standardně je nabízena v krytí IP55. Vzájemně izolované vodiče (2, 4 nebo 6) z Cu jsou uzavřeny v krytu o rozměrech 26 × 41 mm. Přímé díly jsou dodávány v délce 1,5 a 3 m s vývodovými místy na obou stranách v počtu 3 + 3 nebo 6 + 6. Rozvody je možné upevnit různými způsoby ke stropu nebo zdi. Svítidla lze připojit na závěsnou svorku s hákem nebo okem. Velkou výhodou řady LB je velmi rychlá a snadná instalace.
 

HL (světelné rozvody s větší nosností) 25 až 40 A

Řada HL je také určena pro použití ve světelných rozvodech a používá se tam, kde je nutné na přípojnice zavěsit příslušenství s větší hmotností (např. svítidla). Opět je zajištěno krytí IP55. Řada HL je nabízena ve dvou verzích, a to HLs (2 a 4 vodiče) s krytem o rozměrech 26 × 62 mm a HLd (počet vodičů 2 + 2, 4 + 2 a 4 + 4) s krytem o rozměrech 40 × 70 mm. Přímé díly verze HLd jsou odděleny přepážkou, která umožňuje vedení dvou na sobě zcela nezávislých okruhů. Jsou dodávány v délkách 1,5 a 3 m s celkovým počtem vývodů 2 až 6. Stejně jako u řady LB je možné upevnění různými způsoby ke stropu nebo ke zdi.
 

SL (světelné a distribuční rozvody) 40 až 63 A

Řada SL se používá pro distribuční a světelné rozvody. Je nabízena v krytí IP40, v případě použití krytů vývodů v krytí IP55. Řada SL se používá pro rozvody, kde je vyžadována větší mechanická odolnost. Přímé díly se čtyřmi vodiči z Cu se vyrábějí v délkách 1,5 a 3 m s dvěma až deseti vývody. Vývodové skříně jsou osazeny pojistkovými držáky nebo je lze osadit modulárními prvky.
 

MS (nízké a střední výkony) 63 až 160 A

Řada MS je určena pro distribuci nízkých a středních výkonů. Mezi největší výhody patří vzhledem k proudovému rozsahu její kompaktnost a velmi snadná montáž. Jako u řady SL má krytí IP40, v případě doplnění krytů spojů a konců IP55. Pro verzi 63 A jsou použity čtyři vodiče z Al, pro varianty 100 a 160 A se používají vodiče z Cu. Přímé díly jsou vyráběny v délkách 1, 1,5, 2 a 3 m s vývody v počtu 3 + 3. U této řady je možné zajistit změny směru o 90° v horizontální i vertikální rovině. Další výhodou je možnost použít tuto řadu jednak pro rozvody mezi jednotlivými místnostmi při použití dílu s protipožární přepážkou, jednak pro vertikální rozvody mezi jednotlivými patry.
 

MR (střední výkony) 160 až 1 000 A

Tato řada se používá k distribuci středních výkonů. Pro proudový rozsah 160 až 800 A jsou použity vodiče z Al, pro 250 až 1 000 A variantně vodiče z Cu. Řada MR se vyrábí ve dvou verzích, a to se čtyřmi vodiči (3L + N) nebo jako MRf s pěti vodiči (3L + N + PE).
 
K dispozici jsou vývodové skříně od 32 do 1 000 A v různých provedeních (s lištou DIN, s pojistkovými držáky, jističi, odklápěcími či průhlednými dvířky). Krytí této řady je IP52, v případě přidání krytů na vývody IP55. Řadu MR lze použít i pro vertikální rozvody a také při přechodu z místnosti do místnosti (protipožární přepážka).
 

TS (trolejové systémy) 63 až 250 A

Trolejové systémy TS je speciální řada, která se používá pro napájení pohybujících se strojů a zařízení, jako jsou např. montážní linky, portálové jeřáby apod. Pro proudy 63, 70, 110 a 150 A se používá verze s pěti vodiči (3L + N + PE), pro proudy 250 A verze se čtyřmi vodiči (3L + PE). Krytí této řady je IP20. Výhodou je možnost horizontální změny směru při minimálním poloměru systému 1,5 m. V případě rozvodů delších než 35 až 40 m se používají dilatační díly, které vyrovnávají délkové rozdíly, jež jsou způsobeny tepelnými účinky elektrického proudu.
 

SCP (velké výkony) 630 až 5 000 A

Řada SCP je určena pro distribuci velkých výkonů. Pro rozsah 630 až 4 000 A se používají vodiče z Al, pro rozsah 800 až 5 000 A vodiče z Cu. Řada SCP (3L + N + PE) má ještě další dvě verze, a to SC5 (3L + N + FE + PE) a SC2N (3L + 2N + 2P). Krytí této řady je IP55. Řadu SCP je možné použít pro vertikální rozvody a při průchodu mezi jednotlivými místnostmi (speciální díl s protipožární přepážkou). K dispozici je mnoho dílů umožňujících změny směru o 90°, dílů sloužících k připojení rozváděčů, transformátorů a vývodové skříně v rozsahu 63 až 1 250 A.
 

HR (velké výkony) 1 000 až 5 000 A

HR je řada pro distribuci velkých výkonů. Tato řada je vyráběna ve dvou základních verzích, a to C1 (3L + N + PE) a C2 (3L + N/2 + PE). U verze C1 jsou pro rozsah 1 000 až 2 000 A použity vodiče z Al, pro rozsah 1 000 až 2 500 A vodiče z Cu. Pro verzi C2 se pro rozsah 2 250 až 4 500 A používají vodiče z Al, pro rozsah 3 000 až 5 000 A vodiče z Cu. Krytí této řady je IP30. Vývodové skříně se dodávají v rozsahu 125 až 1 250 A. I u této řady jsou k dispozici díly sloužící k připojení rozvodů k rozváděčům a transformátorům a speciální díl s protipožární přepážkou.
 

Významné referenční zakázky realizované v České republice

BVV Brno, Toyota Pardubice, Pankrác House Praha, Vagonka Vítkovice, stadion Slavie Praha v Edenu a mnoho dalších. Další informace lze získat na adrese:
 
Legrand s. r. o.
Meteor Centre Office Park
Sokolovská 100/94, 180 00 Praha 8
tel.: +420 246 007 668
fax: +420 246 007 669