časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Přepěťová ochrana 3. stupně a filtr v rozváděči?

|

číslo 8-9/2002

Mezinárodní strojírenský veletrh

Přepěťová ochrana 3. stupně a filtr v rozváděči?

RNDr. Jozef Dudáš, CSc., SALTEK s. r. o.

Třístupňová ochrana proti přepětí je v naší zemi již zažitým fenoménem a málokdo pochybuje o její nezbytnosti. Ne vždy se však dodržují zásady správné instalace ochran především u třetího stupně.

Obr. 1.

Zatímco první dva stupně přepěťových ochran jsou určeny k instalaci do rozváděčů (hlavního a podružného) a slouží k postupnému snižování přepětí v rozvodech nn, třetí stupeň je určen (přesně podle zásad normy ČSN 330420-1) k ochraně jednotlivých zařízení. Proto musíme tento stupeň instalovat co nejblíže k tomu zařízení, které chceme ochránit. Obecně se předpokládá, že za ochranou třetího stupně nemá následovat propojovací kabel delší než 1,5 m. V krajním případě lze akceptovat 5 m, pokud objekt nestojí v bouřkové oblasti.

Ještě větší chybou je instalace odrušovacích filtrů, které mají sloužit k odrušení např. počítačů, do podružného rozváděče vzdáleného od počítače 10 m a někdy dokonce až 50 metrů (běžné délky zásuvkových okruhů).

Jak funguje, když instalujeme přepěťovou ochranu 3. stupně a/nebo filtr do podružného rozváděče? Pokud jsou spotřebiče, které chceme ochránit a odrušovat vzdálené několik metrů od rozváděče, naindukuje se na přívod těchto spotřebičů vysokofrekvenční rušení šířící se vzduchem, jako kdyby filtr v rozvodech vůbec nebyl.

Pro umísťování filtrů v rušivém průmyslovém prostředí platí přísná pravidla. Nejvýhodnější je zabudovat filtr na vstupu napájecího přívodu do kovové skříně spotřebiče (např. typ DA-275 BFG v kovovém pouzdru a typ RACK–PROTECTOR F8 v kovovém pouzdru pro zabudování do 19" skříní). V běžném prostředí (kancelářském) musí být filtr vestavěn do napájecí zásuvky popř. adaptéru (SALTEK PA-OVERDRIVE F6) nebo v prodlužovacím přívodu (SALTEK typ PROTECTOR F6).

Stejné nebezpečí indukovaného přepětí v přívodech za 3. stupněm ochrany vznikne, pokud ochranu umístíme v rozváděči. To, že by počítače napájené ze zásuvkového okruhu dlouhého 10 m až 50 m byly všechny chráněné jednou ochranou třetího stupně v rozváděči je naprostá iluze. U takto dlouhých zásuvkových rozvodů je výsledek stejný, jako když je v podružném rozváděči umístěna pouze ochrana druhého stupně. Indukované přepětí na 10 m přívodu (za ochranou) při blízkém úderu blesku dosahuje podle literatury i podle našich zkušeností stovek voltů až kilovolty. V případě přímého úderu blesku do objektu a jeho svedení hromosvodem může indukované přepětí dosahovat až desítky kilovoltů. V takovýchto případech tedy ochrana 3. stupně nebude nic platná a zařízení (počítače) připojené k zásuvkám mohou být zničeny.

Na závěr: Zatímco první dva stupně ochran se instalují do rozváděčů a omezují přepětí na rozvodech, třetí stupeň se podle normy ČSN 330420-1 instaluje do napájecí zásuvky a/nebo přímo k napájecím svorkám chráněného spotřebiče. Jiné umístění ochran nedává smysl a i pokud chceme ušetřit, musíme dodržovat základní zásady EMC (elektromagnetické kompatibility).

SALTEK s. r. o.
Arkalycká 1
149 00 Praha 4
tel./fax: 02/72 94 24 70
fax: 02/67 91 34 11
http://www.saltek.cz