časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Podpěrné a distanční izolátory z kompozitních materiálů

Daniel Rycka | GHV Trading, spol. s r. o. | www.ghvtrading.cz

Podpěrné a distanční izolátory vyráběné z kompozitních materiálů mají oproti keramickým izolátorům výhodu v menších rozměrech a menší hmotnosti. Usnadňují rovněž montáž a vynikají elektrickými a mechanickými vlastnostmi, a proto najdou uplatnění nejen při montáži konstrukčních prvků rozváděčů a přístrojových skříní.

Obr. 1. Soudkový izolátor typu DB  
Obr. 1. Soudkový izolátor typu DB (vlevo) Obr. 2. Řez izolátorem typu CT/P (vpravo)

Tyto izolátory jsou vyráběny z polyesterového materiálu červené barvy, který je, pro lepší mechanickou a elektrickou odolnost a dlouhou životnost, zesílen skelnými vlákny. Na obou stranách izolátoru je zalisovaná vložka s metrickým závitem M4 až M16, vyrobená z mosazi nebo galvanizované oceli, umožňující spojit požadované díly příslušnými svorníky. Šestihranný tvar pouzdra izolátoru je vhodný pro jeho bezproblémové utažení v místě instalace.

Izolátory jsou k dispozici v průměrech od 20 do 60 mm a o výšce od 12 do 100 mm, pro provozní napětí až 5 kV. Díky použitým odolným materiálům je lze instalovat i v náročných provozních podmínkách– v chemicky agresivním prostředí, v místech se zvýšenými vibracemi, stejně jako v prostorech s provozní teplotou prostředí v rozmezí –40 až +130 °C. Odolnost materiálu POLMIX BMC RF 3/20, ze kterého se izolátory vyrábějí, proti hoření odpovídá normě UL 94-V0.

Obr. 3. Průchodkový izolátor typu PI/P
Obr. 3. Průchodkový izolátor typu PI/P

Neméně významné produkty vyráběné z tohoto kompozitního plastu jsou průchodkové izolátory a stavebnicové držáky svislých přípojnic. Průchodkové izolátory umožňují izolovaný průchod vodiče částí přístroje o jiném potenciálu, např. uzemněnou skříní elektrického zařízení. Tyto izolátory jsou dostupné v sedmi různých velikostech, které závisejí na hodnotě rozsahu jmenovitého proudu, a to až do 450 A.

Držáky svislých přípojnic lze snadno sestavit z několika jednoduchých stavebních dílů, a to ze dvou bočnic a z příslušného počtu uchycovacích bloků, v závislosti na rozměrech a počtu přípojnic.

  
Obr. 4. Jednotlivé části držáku (vlevo) Obr. 5. Sestavený držák svislých přípojnic (vpravo)

Díky třem velikostem bočnic a třem velikostem bloků je možné vyrobit přípojnicový držák s parametry odpovídajícími potřebám zákazníka.

Tento variabilní systém lze použít pro přípojnice o rozměru od 40 × 5 mm do 120 × 10 mm.

Kompletní nabídku, podrobnější informace a technické parametry kompozitních izolátorů lze najít na webu www.ghvtrading.cz.