Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 3/2017 vyšlo
tiskem 15. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned. 

Téma: Amper 2017 – 25. mezinárodní elektrotechnický veletrh

Hlavní článek
Problémy elektromobility

Aktuality

Současné možnosti elektromobility představí AMPER Motion 2017 Největší přehlídka elektromobility v ČR proběhne 21.- 24. 3. na brněnském výstavišti a…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

V distribuční soustavě (DS) ČEZ Distribuce, a. s. je vyhlášen kalamitní stav Od 9 h dne 24.2.2017 je vyhlášen kalamitní stav v Karlovarském kraji - okres Karlovy Vary…

Veletrh Věda Výzkum Inovace 2017 zahájí místopředseda vlády Pavel Bělobrádek Letošní ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace zahájí na brněnském výstavišti 28. února 2017…

Chytré lampy PRE potvrdily zhoršenou smogovou situaci v Praze Chytré lampy PRE potvrdily v rámci svého pilotního provozu, že v Holešovicích a…

Jak se bydlí v pasivních domech, řeknou jejich majitelé na veletrhu FOR PASIV Další ročník veletrhu FOR PASIV, který je zaměřený na projektování a výstavbu…

Více aktualit

PhoneLINE

Ing. Pavel Mony, ABB s. r. o., Elektro-Praga
 
Už nemusíte volat sousedům, ať vám zalijí záhony.
Zalijte si je sami díky PhoneLINE!
 
O pronikání moderních technologií do elektroinstalací víme každý své. Sběrnicové inteligentní systémy, řízení počítačem, vizualizace a další vymoženosti si nacházejí cestu k uživatelům i v našich krajích. Ne pro všechny aplikace je však bezpodmínečně nutné používat komplexní systémovou instalaci. Jednou z nejpopulárnějších technologií je GSM známá z mobilních komunikací. A právě ta nachází uplatnění i v přístrojích pro jednoduché ovládání spotřebičů, a to i v designovém provedení oblíbených designových řad spínačů a zásuvek. Pro zákazníky, kteří chtějí nebo potřebují ovládat některá svá zařízení vzdáleně, uvádí ABB na trh novou generaci přístrojů PhoneLINE.
 

Architektura systému

Skupina přístrojů PhoneLINE je tvořena několika typy přístrojů:
 • spínač GSM,
 • spínací modul,
 • spínací modul bezdrátový.
 
Hlavní jednotkou, která tvoří základ systému, je spínač GSM. Ten obsahuje napájecí zdroj, řídicí jednotku s displejem, ovládacími tlačítky a pouzdrem na SIM kartu. Přímou součástí tohoto přístroje je spínací jednotka s relé 230 V/10 A. Napájení je standardně 230 V AC.
 
Z dalších vlastností je třeba připomenout:
 • integrovaný bezdrátový komunikační modul 868 MHz pro komunikaci až se dvěma bezdrátovými spínacími moduly,
 • integrovaný teploměr pro kontrolu nezámrzné teploty v objektu,
 • modul hlasového ovládání DTMF,
 • anténu,
 • instalaci do běžných elektroinstalačních krabic (např. KU68),
 • možnost instalace i do vícenásobného rámečku v designech Tango®, Element® a Time®.
 
Přímo ke svorkám na spínači GSM lze připojit spínací modul (obr. 3). Ten obsahuje rovněž relé 230 V/10 A. Dodává se v univerzálním pouzdru a lze jej instalovat např. do běžné elektroinstalační krabice pod záslepku v designovém provedení.
 
Systém lze volitelně rozšířit až o dva další, daleko zajímavější přístroje – spínací moduly bezdrátové. Celkem lze tedy spínačem GSM PhoneLINE ovládat až čtyři zařízení.
 
Mezi důležité vlastnosti patří:
 • stejný vzhled jako vlastní GSM spínač,
 • přímé ovládání zařízení pomocí tlačítek,
 • připojení přímo na 230 V,
 • spínaný proud 230 V/10 A,
 • komunikace s hlavním spínačem GSM na frekvenci 868 MHz,
 • zaměnitelnost s hlavní jednotkou spínače GSM (najde uplatnění v místech se slabším signálem a přitom ovládací jednotka s displejem může být tam, kde si zákazník přeje),
 • externí teploměr pro GSM spínač,
 • instalace do běžných elektroinstalačních krabic (např. KU68),
 • možnost instalace i do vícenásobného rámečku v designových provedeních Tango®, Element® a Time®.
U tohoto přístroje zůstávají zachovány i svorky pro drátové připojení ke spínači GSM v případě použití v lokalitě s problematickým příjmem RF signálu.
 

Způsoby ovládání

Výčet hlavních vlastností již sám o sobě naznačuje různé možnosti. Tou nejjednodušší je lokální ovládání tlačítky na spínači GSM nebo na bezdrátovém spínacím modulu. Takto lze ovládat nezávisle všechna připojená zařízení. Toto řešení je výrazně komfortnější než způsob, jaký nabízejí podobné přístroje v podobě adaptérů do zásuvky nn.
 
Další možností, jak ovládat všechna zařízení, je hlasová navigace DTMF. Po zavolání do přístroje se ozve příjemný hlas operátorky hlasového menu, která nejprve vyzve volajícího k identifikaci kódem a poté umožní pohyb po jednotlivých volbách prostřednictvím tlačítek na telefonu a hlasové nápovědy. Tuto možnost lze používat z jakéhokoliv telefonu a kromě ovládání lze jím nakonfigurovat i spínač GSM, vyžádat SMS se stavem kreditu, SMS se stavem zařízení nebo ukázkovou SMS pro programování pomocí těchto zpráv. Vždy je k dispozici hlasová nápověda pro uživatele.
 
Třetí možností ovládání jsou oblíbené SMS. Jednoduchými přednastavenými povely jako „zapni1“ nebo „vypni1“ lze ovládat všechny reléové výstupy, a to z libovolného telefonu nebo brány SMS.
 
A nakonec způsob nejjednodušší a nejlevnější, tj. ovládání prozvoněním. Vzhledem ke specifickým vlastnostem tohoto řešení lze ovládat pouze jedno zařízení, zpravidla to nejčastěji používané. Do paměti přístroje lze uložit až deset prozváněcích čísel, spínač GSM potvrdí přijetí příkazu zavěšením.
 

Možnosti použití

Závěrem stručně o tom, kde všude se tento přístroj dá použít. Typická situace je přesun rodiny na chatu či chalupu, která si chce zapnout např. ohřev vody tak, aby byla ohřátá do jejího příjezdu a zároveň se zbytečně neplýtvalo elektrickou energií.
Tím však možnosti nekončí, dále lze přístroj použít např. pro:
 • ovládání topení a klimatizace,
 • kontrolu nezámrzné meze v objektu,
 • sepnutí zařízení pouze na určitou dobu,
 • spínání osvětlení,
 • spouštění automatizovaných závlahových systémů,
 • ovládání elektronické zabezpečovací signalizace,
 • spínací kontakt domácí automatizace.
 
Přístroje řady PhoneLINE (typ. číslo 3298) se dodávají v designových řadách Tango®, Element® a Time®. Jsou vhodné jak pro nové elektroinstalace, tak pro úpravy a rekonstrukce ve starších objektech, kdy je lze přidat do existujících obvodů např. vyfrézováním otvoru pro novou instalační krabici vedle již instalovaných přístrojů.
 
Svou velkou funkcionalitou a provedením spadají přístroje řady PhoneLINE do kategorie profesionálních přístrojů určených pro montáž odbornými elektromontážními firmami.
 
Další informace naleznete v on-line katalogu na http://www.abb-epj.cz
 
Obr. 1. Spínač GSM PhoneLINE v řadě Tango®
Obr. 2. Ovládací displej spínače GSM
Obr. 3. Schéma zapojení spínače GSM (vlevo) a spínacího modulu (drátového)
Obr. 4. Schéma zapojení spínače GSM (vlevo) a spínacího modulu (bezdrátového)