Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 12/2017 vyšlo
tiskem 6. 12. 2017. V elektronické verzi na webu od 5. 1. 2018. 

Téma: Měření, měřicí přístroje a technika; Zkušebnictví a diagnostika

Hlavní článek
Meranie točivých strojov s použitím metódy SFRA
Aplikační možnosti ultrakapacitorů a akumulátorů LiFePO4 v trolejbusové síti Dopravního podniku města Brna

Aktuality

Temelín dosáhl nejvyšší roční výroby Elektřinu, která by českým domácnostem vystačila na téměř 12 měsíců, vyrobila od začátku…

MONETA Money Bank se jako první firma v ČR rozhodla zcela přejít na elektromobily MONETA Money Bank se jako první společnost v České republice oficiálně rozhodla, že do…

ŠKODA AUTO bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět vozy s čistě elektrickým pohonem ŠKODA AUTO bude vozy s čistě elektrickým pohonem vyrábět v závodě v Mladé Boleslavi. Již…

Největší českou techniku povede i nadále stávající rektor Petr Štěpánek Akademický senát VUT v Brně na dnešním zasedání zvolil kandidáta na funkci rektora pro…

44. Krajský aktiv revizních techniků v Brně Moravský svaz elektrotechniků Vás zve 21. listopadu na 44. KART v Brně.

Soutěž o nejlepší realizovaný projekt KNX instalace Spolek KNX národní skupina České republiky, z. s. vyhlásil soutěž o nejlepší projekt…

Více aktualit

PhDr. František Petružalek

vedoucí redaktor odborného měsíčníku Energetika

Přisuzoval jste někdy význam znamení, ve kterém jste narozen?
Mé znamení je Střelec a musím přiznat, že jeho charakteristika na mne pasuje. Zdůvodňuje to má jednání v určitých situacích. Myslím však, že záleží jen na člověku, jak velký vliv bude znamení mít.

Je vedle elektrotechniky nějaký jiný obor, kterému se věnujete?
Samozřejmě energetika, konkrétně ta silová. A čím více ji poznávám, tím mi připadá jako obor stále více fantastičtější, přestože se pro mnoho z nás staly dodávky elektřiny samozřejmostí.

Pokud jde o mé zájmy, tak je to historie a toulání přírodou. Rád houbařím, ale přiznám se, že už tři roky jsem se pořádně do lesa nedostal.

Kdo vás profesně nejvíce ovlivnil?
Tatínek, který byl zastánce přísloví, že „Řemeslo má zlaté dno.“ Takže jsem šel nejprve do učení, pak jsem si udělal strojní průmyslovku… a tak dále.

Jakou hudbu máte rád?
Vážnou, především klasiku. A stále rád poslouchám písničky mého mládí, naše i zahraniční, které jsou vynikající i po mnoha letech a dnes už svým způsobem tvoří také klasiku.

Hrajete na nějaký hudební nástroj? Na který?
Ne, nehraji. Už v první třídě základní školy jsem byl poučen, že coby zpěvák nebo muzikant žádnou kariéru neudělám…

Jakou literaturu máte rád?
Kvalitní literaturu faktu. A může se to týkat historie i současnosti. Mrzí mne, že někteří naši autoři se snaží psát své knihy poplatné bulvárnímu stylu.

Co sport, fandíte zvlášť některému?
Mám rád především kolektivní sporty, jako kluk jsem byl celý divoký do hokeje, dnes dávám přednost kopané.

Oblíbený citát?
To, čemu lidé říkají osud, bývají většinou jejich hloupé kousky.
(jk)