Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 7/2018 vyšlo
tiskem 27. 6. 2018. V elektronické verzi na webu od 27. 7. 2018. 

Téma: Kabely, vodiče, kabelová technika; Nářadí, nástroje a zařízení pro práci s kabely

Hlavní článek
Parametrizace obvodových modelů lithiových akumulátorů pro elektromobilitu
Smart Cities (3. část – 1. díl)

Aktuality

Energetici v Dukovanech spustili čtvrtý blok, elektřinu vyrábí všechny bloky V Jaderné elektrárně Dukovany energetici spustili čtvrtý výrobní blok. Ukončili tak…

Nejlepší studenti 2018 nalezeni Do finálového kola 8. ročníku soutěže Nejlepší student, které se konalo 20. června 2018 v…

Výběrové řízení na dodavatele pro krytí ztrát pokračuje pátým aukčním kolem Páté aukční kolo výběrového řízení na dodavatele elektřiny pro krytí ztrát v přenosové…

Sympozium o fyzice plazmatu – trendy jaderné fúze i aplikace netermálního plazmatu v medicíně Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického v Praze pořádá ve spolupráci…

Novinky z oblasti elektrotechniky, energetiky a elektroniky predstavil veľtrh ELO SYS 2018 24. ročník medzinárodného veľtrhu ELO SYS sa konal v termíne 22. až 25. mája 2018 na…

Chcete zlepšit výkon průmyslové sítě a digitalizovat vaši výrobu? Přihlaste se na odborný seminář společnosti Siemens na téma Řešení z oblasti průmyslové…

Více aktualit

Ovládací a signalizační přístroje RMQ-Titan

Ing. Jindřich Bulva, Moeller Elektrotechnika s. r. o.
 
Společnost Moeller Elektrotechnika je významným dodavatelem nejen přístrojů pro domovní elektroinstalace, ale také průmyslových komponent. Jedním z nejoblíbenějších a odbornou veřejností kladně hodnocených produktů je systém ovládacích a signalizačních prvků nabízených pod značkou RMQ-Titan.
 
Tento modulární systém moderního tvaru s funkcemi v širokém rozsahu je vhodný pro použití na pracovních strojích, ovládacích panelech či dveřích rozváděčů.
Tento modulární systém moderního tvaru s funkcemi v širokém rozsahu je vhodný pro použití na pracovních strojích, ovládacích panelech či dveřích rozváděčů.
Prvky LED z řady RMQ-Titan neselhávají náhle, ale postupně se snižuje intenzita jejich světla. Mohou svítit bez přerušení po dobu až 100 000 hodin. Speciální čočky a barevné LED poskytují vysokou spolehlivost za velmi atraktivní cenu. Také ovládací hlavice nouzového zastavení jsou k dispozici s možností prosvětlení, a tudíž není zapotřebí instalovat další signálku.
 

Přehled systému

Základem uvedeného modulárního systému jsou kontaktní prvky buď se šroubovými, nebo bezšroubovými svorkami. Tyto kontaktní prvky jsou uchyceny prostřednictvím upevňovacího adaptéru k tlačítku nebo ovládací hlavici – s otočným úchytem, otočnou hlavicí či pro ovládání klíčem. Tlačítka i ovládací hlavice jsou k dispozici jako neprosvětlené nebo prosvětlené. Prosvětlené verze těchto prvků a signálky lze opět osadit šroubovými nebo bezšroubovými komponentami LED.
 

Čtyřpolohové kontaktní prvky

V řadě RMQ-Titan jsou v nabídce také ovládací hlavice se čtyřmi kontakty v řadě. Jde o čtyřtlačítko, joystick, popř. čtyřpolohové ovládací hlavice.
Čtyřtačítkem a čtyřpolohovým joystickem lze řídit pracovní stroje ve čtyřech směrech, kde je každému směru přiřazen jeden kontakt. Dále jsou k dispozici dvousměrné joysticky s horizontálním nebo vertikálním ovládáním. Všechny je lze dodat s vratnou nebo aretovanou funkcí.
Čtyřpolohové ovládací hlavice přepínačů je možné zvolit s otočnou hlavicí nebo s otočným úchytem. Přepínače mají čtyři polohy zapnuto a čtyři polohy vypnuto.
 

Bohaté příslušenství

Ke všem produktům firma Moeller nabízí bohatý sortiment příslušenství. Zmínit je třeba především popisovací štítky k ovládacím hlavicím, čelní desky, skříňky pro povrchovou montáž, záslepky a další. Pro ochranu tlačítek proti prachu, mouce nebo cementu jsou k dispozici také speciální membrány.
 

Uživatelské popisy

Ať jde o řídicí panel, přenosný pult operátora nebo rozváděč, RMQ-Titan je vhodný všude, kde jsou potřeba ovládací a signalizační prvky pro stroje či rozváděče. Všechny výplně tlačítek, signálky a nosiče štítků mohou být popsány laserovými popisy odolnými proti otěru, které jsou vytvořeny z textů a symbolů podle požadavků zákazníka. Přitažlivý a ergonomický design, flexibilita a univerzálnost popisů této řady je činí vždy ideálním řešením.
 

Kompaktní přístroje

Z hlediska snadné manipulace a montáže jsou v nabídce ovládacích a signalizačních prvků i akustické hlásiče s přerušovaným či nepřerušovaným tónem, potenciometry či kompaktní signálky s objímkou BA 9s. Tyto signálky lze osadit žárovkami, výbojkami nebo diodami LED.
 

Kompletní přístroje

Pro standardní řešení, jako je zapnutí, zapnutí/vypnutí, nouzové zastavení, nouzové zastavení s ovládáním klíčem atd., jsou k dispozici kompletní přístroje připravené k okamžitému použití. Mohou být dodány pro čelní montáž do panelu nebo ve skříňkách pro povrchovou montáž.
Firma Moeller dále dodává nožní a ruční spínače FAK, jež jsou vyvinuty pro zvláště náročné úlohy s extrémně vysokým krytím IP69 K. Tyto spínače vynikají svou robustní konstrukcí a působivým designem.
 

Vysoké krytí

Kromě akustického hlásiče jsou všechny čelní prvky RMQ-Titan v krytí minimálně IP67, a zajišťují tak použití v téměř neomezeném rozsahu. Ovládací hlavice tlačítek a signálky jsou dokonce v krytí IP69 K. Mohou být proto čištěny vysokotlakými parními čisticími stroji; to je velmi výhodné v aplikacích, kde jsou kladeny vysoké požadavky na čistotu a hygienu.

ATEX

V souladu se směrnicí pro výrobce 94/9/ES ATEX (závazná od června 2003) nabízí společnost Moeller přístroje výrobkových řad RMQ-Titan a FAK. Spínače jsou schváleny pro skupinu přístrojů II, oblast použití „všude, kromě hornictví“ a pro kategorii 3 (běžná bezpečnost). Osvědčení o schválení má zkušební číslo BVS 06 ATEX E023U, BVS 06 ATEX E024X. Skříňky, tlačítka, signálky atd., stejně jako nožní a ruční spínače, mají provozní označení II3D IP5X T85°C. Podle směrnice pro provozovatele 1999/92/ES (závazná od června 2006) mohou být schválené přístroje se zkušebním číslem BVS 06 ATEX E023U, BVS 06ATEX E024 používány v prašných prostředích, zóna 22, kategorie 3. Přístroje v nástavbových krytech s osvědčením ATEX se používají v prašných prostředích s nebezpečím výbuchu, např. v mlýnech, brusírnách kovů, závodech na obrábění a zpracování dřeva, cementárnách, v hliníkářském průmyslu, krmivářském průmyslu, ve skladech a úpravnách obilí, v zemědělství nebo ve farmaceutickém průmyslu.
 

Novinky

V sortimentu firmy Moeller se nově objevují dvojité kontaktní prvky. Jsou k dispozici ve trojím provedení – dva spínací kontakty, dva rozpínací kontakty a jeden spínací + jeden rozpínací kontakt. Pro zřetelné rozeznání funkce daného kontaktu jsou rozlišeny zelenou a červenou barvou. Dvojité kontakty jsou v bezšroubovém provedení a uplatní se převážně při umísťování spínacích prvků do stísněných prostor, popř. jako pomocné kontakty pro jističe řady NZM a LZM k připojení více samostatných pomocných obvodů, např. pro připojení k PLC, tlačítka nouzového zastavení apod.
Dále firma Moeller nabízí konektor RJ45 a konektor USB v designu RMQ-Titan s čelním kroužkem titanové barvy, který je vhodný pro aplikace s nezbytným přenosem dat.
 
Obr. 1. Ovládací hlavice s klíčem pro systém individuálního klíče
Obr. 2. Tlačítko z řady RMQ-Titan se zkušebním ATEX vytištěným na čelním kroužku
Obr. 3. Spínače FAK s krytím IP69 K vynikají robustností a působivým designem
Obr. 4. Tlačítko STOP se zkušebním číslem ATEX vytištěným na krytu
Obr. 5. Barevné rozlišení pro zřetelné rozeznání  funkce daného kontaktu