časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Občanská výpomoc aneb Trable se svítidly

|


Bohumil Švancar
elektromontér a revizní technik, Nymburk

Poznámka redakce: Na redakci se obrátil čtenář, který je v elektrotechnice odborník, postupoval podle všech pravidel i podle dokumentace dodané k výrobku, a přesto cesta k úspěšné instalaci moderních svítidel byla více než trnitá. Je na vině nedostatečná příprava a měli bychom zveřejňovat více článků o nových, neobvyklých výrobcích na trhu, nebo jde jen o nevhodnou dokumentaci dodanou výrobcem? Posuďte sami:

letošním roce (2011) jsem na požádání v rámci občanské výpomoci provedl výměnu jednoduchých žárovkových svítidel za mikrovlnná senzorová svítidla typu WLX- 101HF. Šlo o osvětlení veřejného schodiště v jistém bloku obytných domů. Po připojení podle přiloženého návodu svítilo senzorové svítidlo neustále, a přitom nebylo aktivováno pohybem. Při reklamaci v prodejně se zjistilo, že nákres na připojení v přiloženém návodu je nesprávný, a bylo mi navrženo připojení provést jinak, což jsem i učinil. Poté se zdálo, že se svítidly bude spokojenost, ale ejhle: Po několika dnech mi bylo sděleno, že tři svítidla (ze čtyř instalovaných) svítí neustále. Z důvodu úspory elektrické energie nájemníci odňali žárovky, což lze pochopit. Pro mě jakožto elektromontéra to znamenalo svítidla demontovat, dodat provizorní osvětlení (objímky se žárovkami) a uvést do provozu původní schodišťový automat. Při opakované reklamaci v prodejně mně byla svítidla vyměněna za typ W131 a zdálo se, že už konečně bude spokojenost, ale opět ejhle: Při stažení regulačních prvků na minimum se svítidla při pohybu osob rozsvěcují i za denního světla, což se stávalo i u svítidel předchozích. Tento jev je nežádoucí ze dvou důvodů: plýtvá se elektrickou energií a žárovky se zbytečně opotřebovávají. Mimoto u obou těchto typů svítidel nejsou zhotoveny otvory pro možnost vývodů k závislým svítidlům, přestože svorkovnice pro tento účel jsou ve svítidlech instalovány. A já se ptám čtenářské veřejnosti tohoto časopisu, jaké kdo má zkušenosti z provozem uvedených svítidel? Ono to totiž má další dopad: elektromontér je nezaslouženě diskreditován a nemá kde uplatňovat náhradu za náklady spojené s reklamací svítidel; toto obnáší demontáže a opětné montáže svítidel, řešení jejich jiného uchycení a mezi tím i uvedení původního osvětlení do provozu, nemluvě o přepravě a negativního dopadu na zdravotní stav z příčiny nervování. Pro mě je to do konce života zkušenost, abych byl opatrný při výběru nových, technicky trochu složitých výrobků čerstvě uvedených na trh. Nepřeji nikomu ze čtenářské veřejnosti prožívat takovou doslova kalvárii.