časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 3/2020 vyšlo
tiskem 13. 3. 2020. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Trendy v elektrotechnice a souvisejících oborech

Hlavní článek
Využití měniče frekvence pro experimentální zařízení

Novinky v oblasti měřicích přístrojů

číslo 2/2006

Novinky v oblasti měřicích přístrojů

Ing. Jaroslav Smetana, Blue Panther, s. r. o.

Nevýbušná verze světově nejpopulárnějšího multimetru Fluke 87V

Společnost Fluke prostřednictvím svého distributora, společnosti Blue Panther instruments, uvádí na náš trh novou verzi nejpopulárnějšího digitálního multimetru Fluke 87V v bezpečném provedení pro výbušné prostředí pod označením Fluke 87V Ex (obr. 1).

Obr. 1.

Obr. 1. Multimetr Fluke 87V Ex pro výbušné prostředí

O přístroji Fluke 87V jsme čtenáře informovali více než před rokem jako o novince a následovníkovi proslulého přístroje Fluke 87, který se během posledních třiceti let stal téměř prototypem digitálního multimetru. Nová verze Fluke 87V Ex může být používána nejen uvnitř, ale i vně zóny ATEX 1 a 2. Uživatel tak není nucen nosit při práci v obou oblastech více přístrojů.

Vlastnosti základního modelu přístroje Fluke 87V

V základním režimu jde o přístroj s rozlišením 3 míst (se zobrazením až do hodnoty 6 000), který lze také přepnout do rozlišení 41/2 míst. Základní přesnost na stejnosměrném napětí je 0,05 %, na střídavém napětí je citlivost 0,1 mV. Oproti modelu 87 je přístroj 87V rozšířen o měření kapacity, má zabudovaný teploměr a umožňuje zachycovat špičky měřených veličin aj. Také mechanická konstrukce byla poněkud upravena. Skříňka je robustnější a lépe ergonomicky řešená. Zásadně je vylepšen displej, který je nyní podstatně větší a bíle podsvětlený. Podsvětlení lze regulovat ve dvou stupních, stejně jako např. u přístroje Fluke 189. Zásadně změněny byly také vstupní obvody přístroje. Jelikož je multimetr určen pro použití v silnoproudé oblasti, vstupní obvody jsou konstruovány pro odolnost v CAT IV 600 V nebo CAT III 1 000 V, a tak snese impulsní přetížení až 8 kV. Zásadním rozšířením a unikátním řešením Fluke 87V je funkce pro měření na regulovaných pohonech. Multimetr Fluke 87V s novou technologií nízkofrekvenční automaticky nastavitelné zádrže umožňuje přesné měření napětí na výstupu regulátoru, ale i jeho frekvence (rychlost otáčení motoru).

Fluke 87V Ex

Všechny měřicí a provozní vlastnosti nové verze s označením Fluke 87V Ex jsou shodné s vlastnostmi osvědčeného měřicího přístroje Fluke 87V – navíc je však nová verze vybavena certifikací podle evropské směrnice 94/9/EC ATEX (Atmosph, prostředí s nebezpečím výbuchu).

Obr. 2.

Obr. 2. Klešťové měřicí přístroje FINEST F 127, F 129 a F 129T

Na první pohled se nový multimetr liší barvou integrovaného pružného pouzdra měřicího přístroje (holsteru), která je v tomto případě červená. Je vyroben z jiného materiálu než holster základního modelu Fluke 87V. Přístroj je určen především pro práci v petrochemickém průmyslu a všude tam, kde je vyžadována certifikace ATEX.

Multifunkční přístroje MAXIMA od Fine Instruments

Společnost Blue Panther, distributor značky Fine Instruments (FINEST), uvedla na trh novou řadu klešťových přístrojů pro elektroúdržbu. Jde o řadu s označením MAXIMA (obr. 2), která obsahuje přístroje kombinující klešťový ampérmetr, multimetr, bezkontaktní detektor napětí a teploměr. Přístroj je uložen ve skříni z rázuvzdorného plastu a velmi dobře se drží v ruce. Funkce lze ovládat a přepínat posuvným přepínačem, který je velmi snadno ovladatelný i během měření. Z této řady jsou dodávány dva modely s označením F 129 a F 129T (pro měření skutečné efektivní hodnoty napětí a proudu). Velmi účelné je použití dvou samostatných displejů. Jeden z nich zobrazuje hodnoty měřené kleštěmi a druhý hodnoty veličin přiváděných na vstupní svorky přístroje. Vzhledem k tomu, že hlavice kleští je odnímatelná, lze využívat několik různých adaptérů. Výrobce již také ohlásil jejich postupné rozšiřování (např. adaptér pro měření otáček, speciální převodník proudu). Následovat by měly další adaptéry tak, aby přístroj poskytoval všechny potřebné funkce pro elektroúdržbu, údržbu vzduchotechniky, klimatizace a topení. Proto se na druhém displeji mohou kromě běžných veličin (napětí, odpor, test spojitosti, kapacita, frekvence apod.) zobrazovat také naměřené hodnoty malého proudu a teploty.

Obr. 3.

Obr. 3. Multifunkční měřicí přístroje KEW 2040, KEW 2046R, KEW 2055 a KEW 2056R

Přístroje jsou vybaveny speciálním senzorem a izolovaným hrotem, umístěným na pravé kleštině, který funguje jako bezkontaktní detektor napětí. Lze jej využít ke snadnému určení polohy fáze a dále např. ke zjištění, zda nulová hodnota proudu je naměřena přístrojem proto, že proud měřeným vodičem skutečně neprotéká, nebo proto, že vodič je bez napětí. Další užitečnou pomůckou přístroje F 129 je osvětlovací svítilna v podobě bílé diody LED, která dostatečně osvětluje měřené místo a zvyšuje tak bezpečnost práce. Velmi praktickou pomůckou je přídržná magnetická ploška na zadní straně přístroje, která spolehlivě udrží přístroj na magnetické podložce (např. na dveřích rozváděče), a obsluze se tudíž uvolní ruce. Vzhledem k velmi zajímavé ceně a možnosti postupného rozšiřování přístroje o další adaptéry se nová řada přístrojů Finest MAXIMA jeví jako velmi zajímavý pomocník pro všechny, kteří měří mnoho veličin a vyhovují jim kombinované přístroje.

Nová řada průmyslových klešťových přístrojů Kyoritsu

Mnoho uživatelů v energetice a elektroúdržbě již dlouho používá spolehlivé měřicí přístroje Kyoritsu. Za posledních čtrnáct let se produkty této značky staly dobře známým a osvědčeným standardem. Tento renomovaný japonský výrobce širokého sortimentu přístrojů pro revize instalací nn, měřičů izolace, multimetrů, klešťových a mnoha dalších přístrojů pro průmyslovou údržbu přichází na trh se zcela novou řadou klešťových přístrojů. Jejich mechanická konstrukce vychází z řešení skříněk přístrojů s integrovanou pružnou ochranou ovládacích prvků a těla přístroje, započatého již před třemi lety. Uvedená ochrana přístroj jednak mechanicky chrání, jednak zabraňuje klouzání přístroje v ruce a rovněž umožňuje jeho příjemné držení. Dalším vylepšením je zvýšení elektrické odolnosti, takže přístroje nové řady KEW 204X a 205X (obr. 3) poskytují bezpečnostní kategorii CAT IV 600 V. To podle platných norem (ČSN EN 61010 Bezpečnostní požadavky na elektrická měřicí, řídicí a laboratorní zařízení) dovoluje tyto přístroje bezpečně používat na vnějších distribučních rozvodech nn. Přístroje jsou odolné i tepelně, a navazují tak na předchozí řadu klešťových přístrojů Kyoritsu (KEW 2027), které jako málokteré bez problémů splňují požadavky na venkovní práce v mrazu. Přístroje KEW 204X a 205X mají nový tvar kleštin, které snadno proniknou i do svazku vodičů. Nový displej LCD je vybaven analogovým bargrafem pro indikaci rychlých změn a podsvětlením (kromě KEW 2040). Všechny modely jsou vybaveny velmi příjemnou funkcí indikace napětí ve vodiči, na kterém je měřen proud. Nová řada zahrnuje přístroje KEW 2040 a KEW 2046R, jimiž lze měřit vodiče s menším průměrem (33 mm) a menším rozsahem proudu do 600 A. Další dvojicí nové řady jsou přístroje KEW 2055 a KEW 2056R. Zmíněné přístroje mohou měřit vodiče o průměru až 40 mm a proud do 1 000 A.

KEW 2040 měří střídavý i stejnosměrný proud. Přístroji KEW 2046R a 2056R lze měřit zkreslené proudy a napětí, tj. jejich skutečnou efektivní hodnotu. Dalšími parametry jsou střídavá a stejnosměrná napětí, odpor, frekvence (do 10 MHz), spojitost obvodu s akustickou indikací, kapacita a teplota (tzv. k-čidlo). Přístroje jsou vybaveny i funkcí pro měření zapínacího proudu (PEAK HOLD) a funkcí MIN/MAX. I přes použití pružné přídavné ochrany je hmotnost přístrojů malá (300 g včetně baterií). Pro většinu uživatelů je velmi důležitá spotřeba a použité baterie (ovlivňují provozní náklady). Přístroje značky Kyoritsu jsou napájeny z tenkých tužkových baterií, což oproti napájení z běžně používaných baterií 9 V značně prodlužuje jejich provozní dobu.

Další informace mohou zájemci získat na adrese:
Blue Panther, s. r. o.
Na Schůdkách 10
143 00 Praha 4 – Modřany
tel.: 241 762 724–5
fax: 241 773 251
e-mail: info@blue-panther.cz
http://www.blue-panther.cz