Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 8-9/2017 vyšlo
tiskem 5. 9. 2017. V elektronické verzi na webu od 5. 9. 2017. 

Téma: 59. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně; Elektrotechnika v průmyslu

Hlavní článek
Palivové články
Renesance synchronních reluktančních motorů
Návrh aktuátoru pracujícího s magnetickým polem

Aktuality

Na veletrhu FOR ARCH najdou lidé na osm stovek expozic a bezplatná poradenská centra Ve dnech 19. – 23. září 2017 se koná 28. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR…

Technologické Fórum 2017 – jedinečné setkání odborníků stavebního trhu Premiéru na letošním ročníku mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH bude mít…

Od 1. září začne ve společnosti ČEZ fungovat nová divize Jaderná energetika Šest jaderných bloků, přes dva tisíce zaměstnanců včetně týmu, který zodpovídání za…

FOR ARCH 2017 přinese řadu zajímavých soutěží a konferencí Osmadvacátý ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH, který se uskuteční ve…

Premiér navštívil hlavní sídlo provozovatele přenosové soustavy Předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček se přímo na…

Generační změna ve skupině LAPP S účinností od 1. července 2017 odstoupila Ursula Ida Lapp, spoluzakladatelka skupiny…

Více aktualit

Nové výrobky firmy Moeller

číslo 8-9/2004

Mezinárodní strojírenský veletrh

Nové výrobky firmy Moeller

Ing. Lukáš Matějíček, Ph.D.,
Moeller Elektrotechnika s. r. o.

Řídicí relé EASY500/700

EASY500 a EASY700 jsou malá programovatelná řídicí relé schopná řešit kombinační a sekvenční úlohy. Lze jimi s mnoha výhodami nahrazovat klasické reléové obvody a tím ušetřit místo v rozváděči, čas při instalaci i pořizovací náklady. Obr. 1 Je možné je instalovat místo několika klasických přístrojů, jako jsou časová a čítačová relé, pomocná relé, čítače provozních hodin atd. Nabídka funkcí těchto nových přístrojů, podrobná uživatelská příručka i jejich programové vybavení, včetně nápovědy, jsou v češtině, a tedy dostupné široké veřejnosti v ČR (obr. 1).

Programování uvedených přístrojů je velmi jednoduché; je podobné navrhování klasického elektrického obvodu (reléového schématu). K této činnosti lze využít displej a tlačítka na přístroji. Ještě pohodlnější je programovat je prostřednictvím počítače a programu EASY-SOFT-BASIC. Ten je dodáván s relé EASY500 či 700 zdarma (akce platí do 31. 10. 2004) Kapacita paměti pro uložení programu u přístrojů nových řad EASY byla zvětšena, rovněž vzrostl počet již existujících funkčních relé, rozšířeny byly i jejich funkce a také byla implementována nová funkční relé.

Nové ovládací prvky systému RMQ-Titan

Firma Moeller dodává na trh již několik let ovládací a signalizační přístroje řady RMQ-Titan. Nyní byla tato řada doplněna novými ovládacími hlavicemi a dalším příslušenstvím. Nově lze také objednat zlaté kroužky pro hlavice systému RMQ-Titan (obr. 2).

Tab. 1. Funkce relé EASY500/700

  EASY512 EASY719… (EASY721…)
Binární vstupy/výstupy 8/4 12/6R (8T)
Analogové vstupy 0 až 10 V (pouze přístroje AB, DA, DC) 2 4
Trvalý proud výstupů 8 A 8 A (0,5 A)
Možnost rozšíření ne ano
Vnitřní paměťové relé (marker) 32
Multifunkční časovač 16
Čítač s možností změny směru čítání 16
Rychlé vstupy pro čítání impulsů do 1 kHz (u DA, DC) 4
Analogový komparátor 16
Týdenní spínací hodiny 8
Roční spínací hodiny 8
Textový displej (zadávání proměnných) 16
Čítač provozních hodin 4
Napájecí napětí: DA – 12 V DC, DC – 24 V DC, AB – 24 V AC; AC – 115/240 V AC

Čtyřpolohové ovládací hlavice

Novinkou v sortimentu RMQ-Titan jsou čtyřpolohové ovládací hlavice. Je to tzv. joystick neboli křížový ovladač, čtyřtlačítko a čtyřpolohová otočná hlavice přepínače. Na joysticku jsou čtyři spínací polohy. Je k dispozici ve dvou verzích – s aretací a bez aretace. Čtyřtlačítko je standardně dodáváno s černými tlačítky, doplněnými kurzorovými šipkami. Lze objednat i tlačítka v libovolných barvách a s libovolným popisem. Čtyřpolohový otočný přepínač je dodáván s otočnou hlavicí nebo s otočným úchytem a mezi každou spínací polohou vždy s nulovou polohou. Vzhledem k tomu, že zmíněné ovládací hlavice mají čtyři spínací polohy, je k nim dodáván nový adaptér pro čtyři kontaktní prvky. Výrobce k nim rovněž dodává i prázdné nebo již potištěné štítky, popř. štítky s individuálním popisem.

Nové provedení diod LED pro SL

Obr. 2 Obr. 3 Obr. 5

V signalizačních sloupcích SL mohou být použity diody LED s paticí BA15d. Dosavadní diody LED pro 18 až 30 V AC/DC byly inovovány a nově jsou dostupné i LED pro 110 až 230 V AC. Ty jsou určeny pro montáž do signalizačních sloupků SL v barvě červené, žluté, zelené, modré a bílé (obr. 3).

Elektronické koncové spínače LS-Titan

V nabídce firmy Moeller je elektronický polohový spínač, jehož spínací polohu lze libovolně nastavovat, tedy i kdykoliv měnit. Uvedené polohové spínače splňují požadavky bezpečnostní kategorie 3 a při sériovém zapojení i požadavky kategorie 4.

Obr. 4

V současné době jsou k dispozici další nové typy zmíněných prvků s analogovým výstupem. Hlavice polohových spínačů typu LSE-AU jsou dodávány pro napětí 0 až 10 V a u typu LSE-AI pro proud 4 až 20 mA. Tyto typy elektronických koncových spínačů jsou vhodné především pro aplikace, kde je nutné měnit polohu spínání nebo vyhodnocovat více poloh koncového spínače. To lze s výhodou realizovat pomocí řídicího systému. Oba typy spínačů jsou napájeny napětím 24 V DC (obr. 4).

Vypínače P5 pro proudy 125 až 315 A

Sortiment vačkových spínačů a vypínačů byl rozšířen o řadu vypínačů P5 pro proudy 125, 160, 250 a 315 A. Jsou to třípólové vypínače, popř. ve verzi 3 + N. Přístroje mohou být vybaveny maximálně dvěma jednotkami pomocných kontaktů, každou se dvěma spínacími a jedním rozpínacím kontaktem, popř. dvěma svorkami N/PE. Vypínače se dodávají pro montáž do panelu anebo pro zadní montáž s ovládací hlavicí pro nouzové vypnutí (červenožluté, s možností uzamknutí), dále bez funkce nouzového vypínače (černé, také s možností uzamknutí) anebo ve verzi s černou ovládací páčkou a stříbrným štítkem (obr. 5).

Podrobnější informace o všech výrobcích, katalogy, uživatelské příručky atd. zájemci naleznou na internetových stránkách www.moeller.cz a www.easy-mfd.cz. Zde jsou dostupné také informace o připravovaných školeních.