Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 8-9/2017 vyšlo
tiskem 5. 9. 2017. V elektronické verzi na webu od 5. 9. 2017. 

Téma: 59. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně; Elektrotechnika v průmyslu

Hlavní článek
Palivové články
Renesance synchronních reluktančních motorů
Návrh aktuátoru pracujícího s magnetickým polem

Aktuality

Praha otestuje elektrobus s dynamickým dobíjením Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) zahájil výstavbu trolejového vedení v Prosecké ulici.…

Na veletrhu FOR ARCH najdou lidé na osm stovek expozic a bezplatná poradenská centra Ve dnech 19. – 23. září 2017 se koná 28. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR…

Technologické Fórum 2017 – jedinečné setkání odborníků stavebního trhu Premiéru na letošním ročníku mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH bude mít…

Od 1. září začne ve společnosti ČEZ fungovat nová divize Jaderná energetika Šest jaderných bloků, přes dva tisíce zaměstnanců včetně týmu, který zodpovídání za…

FOR ARCH 2017 přinese řadu zajímavých soutěží a konferencí Osmadvacátý ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH, který se uskuteční ve…

Premiér navštívil hlavní sídlo provozovatele přenosové soustavy Předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček se přímo na…

Více aktualit

Nové výkonové jističe SENTRON WL – parametrizovatelné po sběrnici

číslo 7/2002

Inovace, technologie, komponenty

Nové výkonové jističe SENTRON WL – parametrizovatelné po sběrnici

Ing. Luboš Holubec, SIEMENS s. r. o., A&D CD

Mýlí se ten, kdo si myslí, že jističe dnes slouží pouze k jištění transformátorů, generátorů, motorů a jiných zařízení. V současné době jsou od jističů vyžadovány mnohé další funkce: provozovatel rozvodny chce mít přehled o jejím stavu ve velínu a navíc chce mít všechny informace okamžitě k dispozici. Moderní rozvodna je příznačná síťovým propojením vypínacích zařízení a dalších komponent.

Nová typová řada výkonových jističů Siemens SENTRON WL tyto funkce poskytuje, ale nabízí také mnohem víc: diagnostiku a servisní zásahy bude možné vykonávat i na dálku – po internetu. Pracovníci údržby tak budou informováni o výstrahách a o poruchách zprávou SMS na mobilním telefonu. To není vize budoucnosti, to je nyní již realita.

Obr. 1.

Tři konstrukční velikosti pokrývají rozsah od 250 do 6 300 A
Typová řada jističů SENTRON WL stanovuje nová kritéria hodnocení: jen ve třech konstrukčních velikostech jističe pokrývají proudový rozsah od 250 do 6 300 A (obr. 1). Jsou dodávány ve třípólovém nebo čtyřpólovém, v pevném nebo výsuvném provedení.

Jističe řady SENTRON WL jsou určeny pro různé vypínací výkony: spolehlivě vypínají zkratové proudy až 150 kA. Lze je přizpůsobit potřebám jištění v místě instalace: modul pro nastavení jmenovitého proudu dovoluje podle potřeby nastavit obvody jističe i na nižší hodnotu jmenovitého proudu rozvodného zařízení. To zaručuje optimální ochranu i při změně poměrů v rozvodně. Modul je možné vyměnit během několika sekund a přitom není zapotřebí pracně měnit i proudové transformátory. Jističe také umožňují přepnutí mezi dvěma sadami parametrů, což je potřebné při automatickém přechodu z napájení ze sítě na napájení z vlastního generátoru (při poruše v síti), kdy se mění téměř všechny podmínky vypnutí spouští.

Novinkou je i pevně uchycená klika pro vysouvání a zasouvání jističe (takto se nemůže ztratit).

Zvýšenou spolehlivost a bezpečnost provozu při kritických procesech zajišťují četné možnosti blokování a uzamykání jističe.

Veškeré příslušenství (stejné pro všechny velikosti jističů SENTRON WL) – přídavné spouště, motorové pohony, komunikační moduly a další – lze jednoduše dodatečně namontovat. Důsledně se zde uplatnila zásada minimalizace počtu dílů, což znamená menší náklady na náhradní díly a menší náklady na jejich skladování.

Elektronická nadproudová spoušť ETU
Srdcem jističe je elektronický modul nadproudové spouště (ETU). Dodává se v různých verzích podle potřeby rozvodných zařízení: od jednoduchého jištění nadproudu a zkratu až po spoušť s mnoha měřicími a signalizačními funkcemi a s možností nastavovat parametry na dálku.

Obr. 2.

Interní sběrnice – CubicleBus – přenáší data nejen mezi „inteligentními“ komponentami uvnitř jističe, ale také mezi dalšími vnějšími moduly, které lze na sběrnici připojit. Jsou to např. binární vstupy a výstupy s vazebními relé či s optoelektronickými členy anebo analogové výstupy. Nabízejí se tím nové možnosti využití v systému řízení rozvoden.

Veškeré hodnoty jsou nastavitelné z velínu
Provozovatel rozvodného zařízení má ale i další požadavky. V komplexní rozvodně se musí všechny parametry a hodnoty nastavovat přímo z velínu. Pro jističe SENTRON WL to není žádný problém. S využitím sítí Profibus-DP, Ethernet a Internet je lze nejen parametrizovat, ale také ovládat a sledovat.

K nastavování parametrů prostřednictvím Profibusu-DP se využívá software Switch ES Power, který je stejný pro typovou řadu jističů SENTRON WL i pro kompaktní jističe SENTRON VL.

Firma Siemens vyvinula i zcela nový parametrizační přístroj – tzv. Breaker Data Adapter (BDA), jenž nabízí zcela nový způsob parametrování. Zmíněný adaptér s integrovaným webovým serverem je určen k místnímu ovládání a sledování jističe. Bez dalšího programového vybavení lze pomocí prohlížeče (Internet Explorer + Java2) z jakéhokoliv notebooku přenášet data mezi jističem a libovolnou periferií. Siemens klade důraz na jednotnou komunikační koncepci pro celou škálu jisticích přístrojů, což významně ulehčuje začlenění rozvodu energie do souborného systému (obr. 2). Jednotná koncepce šetří čas a finanční prostředky.

Jističe SENTRON WL byly v České republice poprvé představeny loni na MSV v Brně a letos na jaře na veletrhu Amper. Spolu s jističi SENTRON VL tvoří ucelenou výkonovou řadu od 16 do 6 300 A. Tyto přístroje je možné objednat už nyní.

Siemens s. r. o., A&D
Evropská 33a
160 00 Praha 6
http://www.siemens.cz/ad