Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2020 vyšlo
tiskem 12. 2. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 3. 2020. 

Téma: Elektrické přístroje; Internet věcí; Zdravotnická technika

Hlavní článek
Monitorování obsazenosti prostor inteligentní budovy

Aktuality

Týmy Formula Student z ČVUT budou mít premiéru na okruhu Formule 1 Yas Marina v Abú Dhabí Týmy mezinárodní soutěže Formula Student z Českého vysokého učení technického v Praze se…

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku…

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Nový elektronický obchod Rosatomu usnadňuje povolování nových jaderných bloků Koncern Rosenergoatom (elektroenergetická divize ruské korporace pro atomovou energii…

Veletrh Light+Building slaví dvacáté narozeniny Přijeďte se podívat do Frankfurtu nad Mohanem. V areálu frankfurtského výstaviště se bude…

Více aktualit

Nové ochrany energetických systémů

číslo 8-9/2002

Mezinárodní strojírenský veletrh

Nové ochrany energetických systémů
Multifunkční ochranné a řídicí jednotky s nadstandardními komunikacemi

Renomovaný výrobce ochran a energetických systémů GE Power Management se v rámci rozšiřování aktivit vrací k tradičnímu značení svých produktů – GE MULTILIN. Článek seznamuje se zcela novou řadou ochran, uváděných nyní do distribuce.

Obr. 1.

V souvislosti s postupným ukončováním výroby ochran řady DDS a na základě požadavků zákazníků byla vyvinuta moderní ekonomická řada ochran na konstrukčním základně řady SR (viz článek v ELEKTRO 4/2002, str. 46) s využitím precizních výpočtových algoritmů ochranných funkcí používaných v řadě UR.

Nová řada ochran je vybavena rozsáhlými komunikačními rozhraními a přehledným grafickým zobrazovačem pro znázornění jednopólových schémat aplikací.

Základním prvkem nové řady je ochrana F650 určená pro komplexní zajištění a řízení technologií v rozvodnách – tj. chránění vývodů VVN a VN, sběren, spojek, transformátorů, kompenzačních bloků atd. Modulární koncepce ochrany F650 nabízí digitální mikroprocesorové zpracování ochranných funkcí, řízení, měření a monitorování v jednom přístroji.

Hardwarové vstupy a výstupy jsou obsaženy v modulárních blocích, které umožňují variabilní uzpůsobení různým aplikacím. Ochrana obsahuje optické komunikace s protokolem CAN bus pro distribuované řízení I/O.

Ochranné funkce jsou fázové, nulové a zemní vyhodnocení nesymetrie, nadproudů, kmitočtu, napětí, 100% směrová ochrana, kontrola vypínače, funkce O. Z. (opětovné zapnutí - autoreclosure), synchrocheck, kontrola VT pojistek, citlivá zemní ochrana atd.

Ochrana F650 obsahuje kolekci předefinovaných časových nadproudových křivek podle IEEE, IEC, GE, I2t a umožňuje uživatelskou tvorbu vlastních křivek s možností napěťového blokování. Směrová funkce může být blokována Uo a lze programově volit směrové působení.

Napěťové a frekvenční funkce umožňují nezávislé plné uživatelské nastavení v obou mezních limitech.

Obr. 2.

Přístroj obsahuje dvě nezávislé funkční kontroly vypínačů s třífázovou detekcí a zajištěním pomocným kontaktem vypínače s proudovou kontrolou obvodu. Funkce může být iniciována či blokována vnějšími nebo vnitřními vstupy nebo komunikací.

Funkce „synchrocheck“ plynule vyhodnocuje změny DU, Dj a Df v celém pracovním rozsahu. Funkce O. Z. s třípólovým vyhodnocením a jednovypínačovou aplikací umožňuje až 5násobný O. Z. s blokováním.

V ochraně F650 lze parametrizovat až tři sady nastavení, které lze aktivovat vnějšími nebo vnitřními vstupy nebo komunikačním kanálem.

Řídicí funkce jsou sdruženy v implementovaném virtuálním PLC, což umožňuje programování v jazyce podle IEC1131-3. Veškeré standardní, virtuální i distribuované I/O jsou uživatelsky přístupné pomocí CANbus. Ochrana F650 může být vybavena 16 až 32 DI a 8 až 16 nezávislými DO, umístěnými ve dvou samostatných kartách.

Volně dodávaný aplikační a uživatelský sw 650PC umožňuje plnou parametrizaci ochrany, tvorbu řídicích a kontrolních sekvencí v grafické formě bez nutnosti speciálních sw a součastně umožňuje tvorbu jednopólových schémat na vestavěném grafickém zobrazovači se zobrazením hodnot, alarmů a aktivním stavem ovládacích prvků.

Měřicí a monitorovací funkce obsažené v ochraně F650 vyhodnocují proudy a napětí ve všech fázích, fázové i sdružené činné i zdánlivé výkony, elektrickou práci Wh, varh a V·Ah, cos j, kmitočet, trendy atd. Přesnost měření je 1 % z plné hodnoty, typicky 0,25 % ze jmenovité hodnoty. Údaje lze zobrazovat na místním displeji nebo přenášet komunikací.

Ochrana může monitorovat 512 záznamů dějů s rozlišením 1ms a až 5 sekundové oscilografy s programovatelným spouštěním, které jsou vzorkovány 64krát/sec a ukládány do 16 kanálů. Data jsou uchovávaná v interní permanentní paměti.

Komunikační kanály ochrany F650 nabízejí pět fyzických rozhraní :

  • RS232 na čelním panelu;
  • 2 × RS485, 115 000 baudů;
  • optický přenos plast/sklo, 115 000 baudů;
  • ETHERNET 100 Mbit/s, (redundantní);
  • optický CAN port ;

Podporované protokoly jsou ModBus RTU-TCP/IP, DNP3.0-TCP/IP, komunikaci „peer-to-peer“ podle IEC61850 a UCA/MMS. Komunikace podle IEC870-104 se připravuje.

Konstrukce ochrany F650 splňuje požadavky na vysokou EMC a ergonomiku ovládání.

Čelní panel obsahuje velkoplošný grafický zobrazovač, základní ovládací tlačítka (START, STOP, ESC atd.), 13 programova- telných diod LED a uživatelsky velmi přívětivé ovládání vestavěným ovládačem „shuttle“, který má podobné použití jako myš u PC pro pohyb v interaktivním menu.

Vnitřní konstrukce obsahuje čtyři výsuvné karty DPS :

  • základní procesorovou a komunikační jednotku,
  • jednotku CT a VT převodníků s univerzálními programovatelnými vstupy 1/5 A,
  • sdruženou kartu I/O,
  • jednotku napájecích zdrojů s odolností proti výpadku 200 ms a možností redundantního napájení.

Na zadním panelu jsou obsaženy V/V a komunikační svorky. Modulární konstrukce přístroje usnadňuje výměnnost jednotlivých karet a případnou rozšiřitelnost.

Ochrana F650 je svými vlastnostmi a cenovou úrovní určena především k univerzálním aplikacím s  požadavkem na moderní řízení technologie.

UNIREC spol. s r. o. Praha
Pražská 16
102 21 PRAHA 10–Hostivař
tel.: 02/81017405-10
fax: 02/81017411
e-mail: Unirec@unirec-praha.cz
http://www.unirec-praha.cz