Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 6/2018 vyšlo
tiskem 6. 6. 2018. V elektronické verzi na webu od 26. 6. 2018. 

Téma: Točivé elektrické stroje, pohony a výkonová elektronika; Elektromobilita

Hlavní článek
Energetická platforma pro systém Vehicle to Grid/Home
Smart Cities (2. část – 2. díl)

Aktuality

Nejlepší studenti 2018 nalezeni Do finálového kola 8. ročníku soutěže Nejlepší student, které se konalo 20. června 2018 v…

Výběrové řízení na dodavatele pro krytí ztrát pokračuje pátým aukčním kolem Páté aukční kolo výběrového řízení na dodavatele elektřiny pro krytí ztrát v přenosové…

Sympozium o fyzice plazmatu – trendy jaderné fúze i aplikace netermálního plazmatu v medicíně Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického v Praze pořádá ve spolupráci…

Novinky z oblasti elektrotechniky, energetiky a elektroniky predstavil veľtrh ELO SYS 2018 24. ročník medzinárodného veľtrhu ELO SYS sa konal v termíne 22. až 25. mája 2018 na…

Chcete zlepšit výkon průmyslové sítě a digitalizovat vaši výrobu? Přihlaste se na odborný seminář společnosti Siemens na téma Řešení z oblasti průmyslové…

Kolínský Kaufland nabízí rychlé dobití elektromobilů Vybrané lokality řetězce Kaufland po celé České republice postupně nabízejí svým…

Více aktualit

Nové moduly pro PLC řady FX1S

číslo 7/2002

Inovace, technologie, projekty

Nové moduly pro PLC řady FX1S

Ing. Tomáš Tomala, AutoCont Control Systems

Minulý rok představila firma Mitsubishi Electric na Hannoverském veletrhu novou řadu malých programovatelných automatů FX1S (obr. 1). Na letošním veletrhu se návštěvníci mohli seznámit s novými rozšiřujícími moduly FX1S a FX1N. Tyto automaty si díky svým vlastnostem během krátké doby vydobyly velmi silnou pozici na českém i evropském trhu.

Mezi jejich velmi zajímavá vylepšení patří zejména:

  • schopnost zpracovávat velmi rychlé vstupní signály (frekvence do 60 kHz),

  • generovat pomocí funkce PWM (pulse width modulation – modulace šířkou impulsů) na výstupech pulsy s frekvencí až 100 kHz,

  • integrované polohovací funkce, PID (proporcional integral derivate – integračně-derivační proporcionální) regulátory atd.,

  • možnost rozšíření o malý a levný displej (monitorování a nastavování vnitřních proměnných).

Přestože první cesta tohoto malého PLC vedla k výrobcům strojů, kteří byli nejlépe schopni využít všechny přednosti systému (zejména funkce umožňující jednoduché, rychlé a přesné polohování), nachází FX1S stále častěji uplatnění i v typicky „technologických aplikacích“ (ČOV, lisy, MVE apod.). Většímu pronikání do této oblasti však doposud bránila skutečnost, že tyto PLC nebyly schopny dalšího rozšíření a neuměly přímo zpracovávat analogové signály. Oběma těmto požadavkům vyšla společnost Mitsubihi Electric vstříc a představila několik nových rozšiřujících modulů „on-board“ (na desce):

  • FX1N – 4EX-BD – čtyři rozšiřující binární vstupy,
  • FX1N – 2EY–BD – dva rozšiřující tranzistorové výstupy,
  • FX1N – 2AD-BD – dva analogové vstupy (12 bitů, 0 až 10 V/4 až 20 mA),
  • FX1N – 1DA-BD – jeden analogový výstup (12 bitů, 0 až 10 V/4 až 20 mA).
Obr. 1.

Díky konstrukci modulů BD (nejedná se o klasickou rozšiřující jednotku, ale moduly jsou umístěny pod krytkou základní jednotky) se podařilo dosáhnout ještě jednoho efektu, jenž zajímá každého uživatele – mimořádně příznivé ceny.

Nové moduly pro řadu FX1N
Spolu s řadou FX1S byla v loňském roce rovněž uvedena na trh řada FX1N. Tato řada obsahuje všechny funkce, jimiž disponuje řada FX1S (rychlé vstupy a výstupy, polohovací funkce, PID, displej „on-board“ atd.), nicméně svým provedením a výkonem je tento systém přímo určen k instalování v náročnějších aplikacích.

Vzhledem k tomu, že nová řada je kompatibilní s řadou s FX1S, je možné k rozšíření systému použít všechny již uvedené moduly BD (binární vstupy a výstupy, analogové vstupy a výstupy). Rovněž lze připojit starší moduly příslušející k vyšší řadě FX2N i nové moduly (obr. 2).

Nové moduly pro řadu FX2N
Řada FX2N je nejvýkonnější z kompaktně modulárních systémů firmy Mitsubishi Melsec. Přestože se tato řada vyrábí „již“ déle než tři roky, díky neustálým inovacím se stále drží na vrcholu zájmu zákazníků. Nové moduly představené letos v Hannoveru by měly tento zájem ještě dále podpořit.

Pro výrobce strojů vyžadujících vysokou přesnost polohování (obráběcí stroje, brousicí stroje apod.) je určen modul FX2N-10PG. Přestože tato jednotka oproti svému předchůdci (FX2N-1PG) obsahuje množství podstatných vylepšení, za zvláštní zmínku stojí zejména: zvýšení rychlosti výstupních pulsů (1 MHz), rychlý vstup 30 kHz (připojení externího generátoru pulsů – např. „zadávací kolečko“), jednoduché zadávání složitějších pohybů (tabulkou) a tzv. S-křivky (plynulý rozběh a doběh).

Obr. 2.

Další z novinek je komunikační modul FX2N-32CAN. Prostřednictvím protokolu CAN Open lze s využitím tohoto modulu připojit automaty FX1N/FX2N k zařízením jiných výrobců. Protokol umožňuje čtení a zápis šestnácti registrů, popř. čtení a zápis dvaceti registrů PDO rychlostí 1 Mb/s.

Poslední novinkou je typ rozšiřující paměti – FX2N-ROM, jenž obsahuje předem naprogramované funkční bloky. Tyto bloky umožňují komunikaci prostřednictvím linky RS-485 mezi systémem PLC a jedním nebo více měniči řady 500 (S, E nebo A).

FX-kurýr
S prudkým rozvojem IT se stále častěji objevují požadavky uživatelů na obousměrný přenos dat z různých „bezobslužných pracovišť“ (vodojemy, ČOV apod.). Uvedeným požadavkům vychází společnost Mitsubishi Electric vstříc nabídkou komplexního řešení pod označením FX-Messenger.

Obr. 3.

Tento balík (obr. 3) obsahuje malý PLC řady FX1S (jako alarmní box; současně může být použit i pro řízení technologie nebo stroje), modem TC35T, anténu, propojovací kabely a software SMS-Tools.

Hlavní výhoda pro uživatele spočívá v garantované kompatibilitě jednotlivých prvků, snadnosti konfigurace systému a minimální časové a technické náročnosti oživení (uživatel nemusí programovat PLC, pouze definuje zprávy SMS v SMS-Tools). V neposlední řadě bude pro uživatele jistě velmi zajímavá i příznivá cena celého řešení.

Dalším novinkám firmy Mitsubishi Electric představeným v Hannoveru (dotykové terminály GOT, cenově výhodné měniče A540 pro výkony od 75 do 375 kW, servopohony MR-J2-Super, SCARA roboty RH, moduly řízení polohy – A/Q Motion Controlery atd.) se zde vzhledem k omezenému textovému prostoru nebylo možné věnovat. Tyto informace však budou postupně doplňovány na firemní webové stránky www.autocontcontrol.cz a široká veřejnost bude mít možnost je zhlédnout na MSV 2002 v Brně.

[Firemní materiály.]

AutoCont Control Systems s. r. o.
Nemocniční 12
702 00 Ostrava 2
Czech Republic
tel.: +420 69/615 24 21, 615 21 11
fax: +420 69/615 25 62, 615 21 12
e-mail: consys@autocont.cz
www.autocontcontrol.cz