Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 7/2018 vyšlo
tiskem 27. 6. 2018. V elektronické verzi na webu od 27. 7. 2018. 

Téma: Kabely, vodiče, kabelová technika; Nářadí, nástroje a zařízení pro práci s kabely

Hlavní článek
Parametrizace obvodových modelů lithiových akumulátorů pro elektromobilitu
Smart Cities (3. část – 1. díl)

Aktuality

Nejlepší studenti 2018 nalezeni Do finálového kola 8. ročníku soutěže Nejlepší student, které se konalo 20. června 2018 v…

Výběrové řízení na dodavatele pro krytí ztrát pokračuje pátým aukčním kolem Páté aukční kolo výběrového řízení na dodavatele elektřiny pro krytí ztrát v přenosové…

Sympozium o fyzice plazmatu – trendy jaderné fúze i aplikace netermálního plazmatu v medicíně Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického v Praze pořádá ve spolupráci…

Novinky z oblasti elektrotechniky, energetiky a elektroniky predstavil veľtrh ELO SYS 2018 24. ročník medzinárodného veľtrhu ELO SYS sa konal v termíne 22. až 25. mája 2018 na…

Chcete zlepšit výkon průmyslové sítě a digitalizovat vaši výrobu? Přihlaste se na odborný seminář společnosti Siemens na téma Řešení z oblasti průmyslové…

Kolínský Kaufland nabízí rychlé dobití elektromobilů Vybrané lokality řetězce Kaufland po celé České republice postupně nabízejí svým…

Více aktualit

Nová řada elektroinstalačních přístrojů SWING

číslo 4/2005

Nová řada elektroinstalačních přístrojů SWING®

Miloš Šikola,
ABB s. r. o., Elektro-Praga

Odborná veřejnost si jistě pamatuje, že firma ABB s. r. o., Elektro-Praga, uvedla v loňském roce na trh novou generaci dvojnásobných zásuvek s natočenou vrchní dutinou a bezšroubovými připojovacími svorkami. Za krátkou dobu, která uplynula od jejího prvního představení na veletrhu AMPER 2004, si tento elektroinstalační přístroj v témž roce získal velkou oblibu uživatelů. Populárními mezi uživateli se staly i další přístroje se svorkami pro bezšroubové připojení vodičů – spínače typové řady 3559 a zásuvky řady 5519.
Firma ABB s. r. o., Elektro-Praga, pravidelně každý rok připravuje novinky. Ani letošní rok není výjimkou. Po úspěšném zavedení designů Classic, Tango®, Element®, Time®, solo®, alpha nea®, alpha exclusive® a impuls je zde od roku 1992 již devátá designová řada spínačů a zásuvek.

SWING®

Design SWING® vyniká moderním, jednoduchým a elegantním tvarem. Hlavní linii tvoří symetrická, mírně kulovitá plocha, shodná pro kryty přístrojů i pro rámečky. Tyto linie na sebe plošně navazují. Kryty přístrojů jsou nabízeny v efektním lesklém provedení a decentních barvách, které jsou na tuzemském trhu oblíbené: v jasně bílé, světle šedé, krémové, béžové a hnědé (obr. 1). Příjemný tvar, vhodný pro standardní interiéry, si jistě najde své obdivovatele a uživatele. Hladká kulovitá plocha zabraňuje nadměrnému usazování prachu.

Obr. 1.

Obr. 1. Nová designová řada SWING®

Řada SWING® nabízí standardní přístrojovou vybavenost: spínače a ovladače ve standardních řazeních se signalizací i bez ní, jednonásobné a dvojnásobné, televizní, rozhlasové a satelitní zásuvky, telefonní a komunikační (datové) zásuvky, jednonásobné, dvojnásobné i trojnásobné rámečky. Dvojnásobné a trojnásobné rámečky jsou univerzální pro vodorovnou i svislou montáž.

Elektroinstalační přístroje SWING® lze doporučit pro novostavby i rekonstrukce, a to i do panelových domů. Obrys designu o rozměru 81 × 81 mm s poloměrem 5 mm je plně kompatibilní s rozměry designu Classic, jehož varianty byly osazovány do panelových domů v několika posledních desetiletích. To jistě ocení uživatelé panelových bytů.

Obr. 2.

Obr. 2. Pohled na přístroje v násobném rámečku SWING®

Designová řada SWING® v sobě skrývá nový přístroj. Největším překvapení pro uživatele, ale i pro projektanty a elektromontéry je zcela nový přístroj spínače typové řady 3557G (obr. 4) a jeho moderní spínací mechanismus, který vývojově navazuje na osvědčené spínače řad 3558 a 3559.

Vestavná hloubka spínače je pouhých 12 mm. Lze jej tedy bez problémů montovat do krabic používaných v panelových rozvodech i do krabic na omítku, které jsou součástí lištových rozvodů. Také v krabicích o průměru 60 mm je dostatek místa pro připojení vodičů. Připojovací svorky jsou šroubové a zdvojené pro průběžnou montáž. Kontaktní systém přístroje s jmenovitým proudem 10 AX (dle ČSN EN 60669) při 250 V AC umožňuje i plné spínaní zářivkových zátěží. Nová konstrukce krytu spínače urychluje a zjednodušuje montáž bez použití přídržné desky. Kryt lze na přístroj pohodlně nasadit a ve výjimečných případech (např. při revizi světelného obvodu) sejmout i bez demontáže rámečku a dalších přístrojů i v několikanásobných kombinacích. Svorky jsou přístupné pro revizní měření při stupni krytí IP20.

Jednonásobná zásuvka je vybavena přístrojem řady 5518 a je též přizpůsobena pro průběžnou montáž.

Klasická dvojnásobná zásuvka využívá osvědčený přístroj typové řady 5512 s možností průběžné montáže (obr. 3) a je doplněna polozapuštěnou („panelovou„) variantou o vnitřních rozměrech 81 × 81 mm s poloměrem 5 mm.

Je samozřejmostí, že firma ABB s.r.o., Elektro-Praga, průběžně zlepšuje nabídku zákazníkům a uživatelům i u ostatních designů. V dalším textu je uveden jen stručný přehled novinek.

Kartový spínač 3559

Jde o rozšíření klasické řady spínačů 3559 s bezšroubovými svorkami v designech Tango®, Element® a Time®. Je určen pro spínaní a vypínaní elektrických obvodů v hotelových pokojích a penzionech samotným zákazníkem při vstupu či odchodu. Lze je použít všude tam, kde je při odchodu vyžadováno vypnutí spotřebičů a svítidel z hlediska bezpečnosti i úspor elektrické energie.

Obr. 3.

Obr. 3. Zásuvka dvojnásobná SWING®

Další kryt spínačů 3558

Je to kryt s popisovým polem v designech Tango®, Element® a Time®. Popiska umožňuje vepsat název ovládaných spotřebičů nebo svítidel pro rychlejší orientaci. Je určen pro přístroje řady 3559 (s bezšroubovými svorkami) i pro přístroje řady 3558 (se šroubovými svorkami).

Spínače Element® a Time® IP44

Tyto řady v krytí IP44 byly doplněny o varianty s krytem s popisovým polem. Popisky opět dovolují vepsat název ovládaných spotřebičů a svítidel pro rychlejší orientaci při jejich ovládání.

Ovladač zvonkový 3171 trojnásobný

Navazuje na klasický mechanismus zvonkových ovladačů typové řady 3171. Přístroj se stal součástí designu Time® a Element®. Lze jej kombinovat s vícenásobnými vodorovnými, svislými a plošnými rámečky a dalšími přístroji, nebo násobit počet zvonkových ovladačů.

Spínač trojpólový

V tomto případě jde o další generaci trojpólového přístroje se signalizací zapnutí v designech Tango®, Element®, Time®. Nahrazuje dosavadní spínač bez signalizace. Kompletní spínač signalizuje doutnavkou v průzoru krytu stav připojení nebo odpojení třífázového spotřebiče.

Obr. 4.

Obr. 4. Boční pohled na spínač 3557G designové řady SWING®

Automatický spínač se snímačem pohybu

Tento spínač v designu Tango® doplňuje přístroje o varianty při úhlu pokrytí 180°. Je nabízen ve třech typech pro dvouvodičové, třívodičové a čtyřvodičové zapojení. Umožňuje nastavení prahového osvětlení a zpoždění vypnutí se stiskem integrovaného tlačítka.

Přístroje pro montáž na hořlavé podklady

Tyto přístroje nejsou úplnou novinkou, protože v designu Tango® (barevný odstín šedá a béžová) existují již od jeho zavedení. Nabídka pro montáže v prostorách se stupněm hořlavosti B až C2 je rozšířena o design Time (barevný odstín titanová a šampaňská). Viditelné označení na boku rámečku u obou typů jednoznačně informuje elektromontéra, revizního technika i uživatele o oprávněnosti montáže těchto přístrojů v jednotném barevném provedení do jmenovaných hořlavých podkladů. Parametry vlastních přístrojů pro takovéto montáže jsou v současné době již u většiny přístrojů na trhu samozřejmostí. Výhodou přístrojů firmy ABB s.r.o., Elektro-Praga, je, že stejné parametry platí i pro již uvedené kryty a rámečky přístrojů, které jsou pro snížení rizika nebezpečí požáru vyrobeny ze samozhášivých materiálů a odolávají teplotě zkušební žhavé smyčky 960 °C (podle ČSN EN 60695-2-11) a teplotě zkušebního plamene (podle ČSN EN 60695-2-2).

Zásuvky 5519

Základní řada s bezšroubovými svorkami byla rozšířena také o zásuvky s krycím víčkem.

Zásuvka dvojnásobná 5513

Tento typ zásuvky s natočenou vrchní dutinou a bezšroubovými svorkami v designech Tango®, Element® a Time® byl doplněn variantou s ochranou před přepětím s optickou nebo zvukovou signalizací (obr. 3).

Zásuvky bezpečnostní FI-DOS

Bezpečnostní zásuvka Tango® s vestavěným proudovým chráničem byla doplněna variantami s krytím IP44 na povrch i do omítky.

Obr. 5.

Obr. 5. Zásuvka komunikační SWING®

Nosná maska 5014

Uvedený typ je nabízen v designech Element® a Time® se dvěma zásuvkami CINCH (RCA) pro připojení audio- i videozařízení, reproduktorů apod.

Přístroje AudioWorld

Nová přístrojová řada pro distribuci zvuku v obytných domech a budovách, kancelářích, zdravotnických zařízeních apod. je v designech Element®, Time®, solo®,alpha nea®, alpha exclusive®.

Představené novinky jsou pouze výběrem z nejdůležitějších nových přístrojů a doplňků firmy ABB s.r.o., Elektro-Praga. Ostatní výrobky, jakož i průřez celým sortimentem elektroinstalačního materiálu ABB, lze zhlédnout na veletrhu AMPER 2005 od 5. do 8. dubna 2005 na výstavišti PVA Praha-Letňany a na veletrhu Elektro 2005 od 19. do 23. dubna 2005 na výstavišti v Brně. Na obou veletrzích budou zájemcům k dispozici odborníci firmy, kteří jim podají podrobné informace. Kompletní sortiment s uvedenými novinkami je rovněž uveden v katalogu Domovní elektroinstalační materiál 2005. Přístupné jsou i internetové stránky http://www.abb-epj.cz

ABB s. r. o., Elektro-Praga
Resslova 3
466 02 Jablonec nad Nisou
tel.: 483 364 111
fax: 483 312 059
e-mail: epj.jablonec@cz.abb.com
http://www.abb-epj.cz