časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

MultiServicer MI 2170

|

číslo 12/2002

Měření a měřicí přístroje

MultiServicer MI 2170

Ing. Ivan Dítě, Illko, s. r. o.

Firma ILLKO, s. r. o., z Blanska rozšiřuje svou nabídku o velmi zajímavý přístroj pro kontroly a revize elektrických spotřebičů, ručního nářadí, elektrických zařízení pracovních strojů a rozváděčů. Je to přístroj MultiServicer MI 2170 slovinské firmy Metrel (obr. 1). Přes rozsáhlé možnosti měření je obsluha přístroje zcela jednoduchá. Výhodné je i jeho konstrukční řešení ve formě přenosného kufříku.

Obr. 1.

Kontroly a revize ručního nářadí a elektrických spotřebičů
O nutnosti pravidelných kontrol a revizí ručního nářadí a elektrických spotřebičů je zbytečné se podrobněji rozepisovat. Tato nutnost vyplývá ze zákona a musí ji vykonávat každý podnikatelský subjekt.

Přístrojem Multiservicer MI 2170 lze v souladu s ČSN 33 1600 a ČSN 33 1610, popř. nad jejich rámec, měřit:

  • odpor ochranného vodiče proudem 200 mA,
  • izolační odpor napětím 500 V,
  • náhradní unikající proud,
  • rozdílový unikající proud,
  • dotykový proud,
  • odebíraný proud spotřebiče (funkční test).

Elektrická zařízení pracovních strojů a zkoušky rozváděčů
Přístroj MultiServicer MI 2170 umožňuje v souladu s požadavky ČSN EN 60204-1 a ČSN EN 60439-1 měřit:

  • úbytek napětí na ochranném vodiči proudem 10 A AC,
  • odpor proudem 10 A AC,
  • izolační odpor napětím 500 V,
  • vykonávat zkoušku přiloženým napětím 1 000 V/500 V·A a 2 500 V/250 V·A,
  • zkoušet ochranu před zbytkovým napětím (tj. vybíjecí čas síťové části i vnitřních elektrických obvodů).

Charakteristika MI 2170
Přístroj MultiServicer MI 2170 vykazuje pro všechna měření tyto společné vlastnosti:

  • možnost nastavit mezní hodnoty – výsledek měření dané veličiny je srovnáván s nastavenou mezní hodnotou; výsledek měření, který je zobrazen na displeji LCD, je tedy navíc doprovázen rozsvícením jedné ze dvou diod LED (indikace „vyhovující/nevyhovující“ výsledek měření),

  • možnost výsledky měření ukládat do paměti přístroje, později je přenést do PC přes rozhraní RS-232 a dále zpracovat pomocí softwaru MultiLink, který je dodáván současně s přístrojem a je v české verzi,

  • možnost měření ukončit ručně nebo automaticky s využitím vestavěného časovače,

  • možnost zvolit funkci „auto“ při měření proudem 10 A AC – měření je pak spouštěno pouhým přiložením měřicích hrotů k měřenému objektu,

  • akustická signalizace provozních stavů přístroje,

  • velmi jednoduchá obsluha – kromě otočného přepínače, kterým se volí měřená veličina, a tlačítka „start“ pro spouštění měření má jen čtyři další ovládací tlačítka – „cal“ pro zakalibrování odporu měřicích šňůr při měření odporů, „display“ např. pro zobrazení některých parametrů uskutečněného měření, „limit“ pro nastavení mezních hodnot a „mem“ pro ukládání výsledků měření do paměti nebo mazání paměti.

Závěr
Jak je zřejmé z uvedeného stručného popisu, skutečně jde o multifunkční přístroj, jehož parametry a široká škála měřených veličin splňují požadavky hned několika důležitých norem. Přístroj je vestavěn ve velmi kompaktním, snadno přenosném pouzdru tvaru kufříku. Po uzavření víka kufříku je přístroj dokonale chráněn proti poškození – krytí v uzavřeném stavu je IP54!

Zájemci o podrobné technické informace o přístroji MultiServicer je získají přímo u firmy ILLKO Blansko nebo na internetové stránce www.illko.cz

ILLKO s. r. o.
Masarykova 2226
678 01 Blansko
tel./fax: 516 417 355
e-mail: illko@illko.cz
http://www.illko.cz